Meitä on kolme sisarusta. Yksi asuu vanhempieni omakotitalossa. Äskettäin kuoli toinen vanhempani, toinen on kuollut jo 10 v sitten.
Nyt kaksi meistä haluaisi myydä omakotitalon, mutta tämä joka asuu siinä sanoo, että jos yksikin on eri mieltä myymisestä, niin kuin hän, niin taloa ei voida myydä. Ei kai se näin ole?
Nyt kaksi meistä haluaisi myydä omakotitalon, mutta tämä joka asuu siinä sanoo, että jos yksikin on eri mieltä myymisestä, niin kuin hän, niin taloa ei voida myydä. Ei kai se näin ole?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllä se näin on. Yhteisomistussuhteissa jollainen jakamaton kuolinpesäkin on pitää kaikkiin päätöksiin pesää koskeviin päätöksiin olla kaikkien yhteisomistajien susotumus. Eli ette voi myydä taloa jos yksikin osakas ei siihen suostu. Sensijaan voitte vaatia pesän jakoa ja mahdollisesti pesänjakajan määräämistä. Tähän toimeen ei tarvita kaikkien suostumusta vaan yhdenkin vaatimus pesän jakamisesta ja pesänjakajan määräämisestä (jos tarvitaan) riittää.
"Sensijaan voitte vaatia pesän jakoa ja mahdollisesti pesänjakajan määräämistä. Tähän toimeen ei tarvita kaikkien suostumusta vaan yhdenkin vaatimus pesän jakamisesta ja pesänjakajan määräämisestä (jos tarvitaan) riittää."
MAHDOLLISESTI ja JOS TARVITAAN osoittavat, että Maanimittari ei täysin ole perilla pesänjakaja-instituutiosta. Pesän osakas nimittäin EI voi vaatia vain pesän jakoa, vaan vaatimukseen liittyy AINA pesänjakajan määrääminen. Käräjäoikeus siis määrää lakimies N:n pesänjakajaksi toimittamaan perinnönjaon X:n jälkeen. Jos osakkaat sopivat jaosta, pesänjakajaa ei tarvita. Mutta jos eivät sovi, ei se jako sen paremmin heiltä synny, vaikka käräjäoikeus olisi määrännyt jakamaan. Sitä vartenhan pesänjakaja siinä on, että siltä osin kuin osakkaat itse eivät voi jaosta sopia, jaon toteuttaa määrätty pesänjakaja.
Pesänjakaja voi myydä kuolinpesän kiinteistön, jos jako siten on tarkoituksenmukaisinta toteuttaa. Elleivät kaikki osakkaat anna myymiseen suostumustaan, pesänjakaja voi hakea oikeudelta myyntiluvan.
Kiitos tiedoista. Olisi heti pitänyt kysyä täältä eikä kuluttaa aikaa kotona olevien lakikirjojen lukemiseen.