Kolme viikkoa sitten alapuolen naapurini kylppärin katon läpi tuli vettä. Huoltomiehet päättelivät, että putkivuoto on asuntoni kohdalla ja tulivat repimään reiän seinään keittiössäni. Samalla ilmeni, että vuoto on peräisin kerrosta ylempää.
Nyt minulla reikä seinässä ja ilmeisesti tarkoitus on kuivattaa putkistohormia asuntoni kautta. Minä sekä vieraani olemme saaneet oireita, joten hengitysilmassa on jotain ikävää. Olen ottanut yhteyttä isännöitsijään ja pyytänyt sulkeman hormin. Mitään ei tapahdu.
Joudunko odottamaan tuhkamunaisännöitsijän jahkaamista vai voinko lähteä hotelliin taloyhtiön piikkiin? Astmapiippu ja lääkkeet ovat jo käytössä.
Nyt minulla reikä seinässä ja ilmeisesti tarkoitus on kuivattaa putkistohormia asuntoni kautta. Minä sekä vieraani olemme saaneet oireita, joten hengitysilmassa on jotain ikävää. Olen ottanut yhteyttä isännöitsijään ja pyytänyt sulkeman hormin. Mitään ei tapahdu.
Joudunko odottamaan tuhkamunaisännöitsijän jahkaamista vai voinko lähteä hotelliin taloyhtiön piikkiin? Astmapiippu ja lääkkeet ovat jo käytössä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Soita sille isännöitsijälle ja neuvottele tilanteesta, taloyhtiö tuskin maksaa hotellia, koska kuivatuskoneen aiheuttama haitta on 'vähäinen', ja jos kaikesta huolimatta siellä joutuu asumaan kuivatuksen aikana, olisi hyvä etukäteen sumplia keskustelu siihen malliin, jotta sen sen masiinan saa katkaistua yöksi.
Ei kyllä nyt ihan äkkiä tule mieleen mitä "ikävää" siinä hengitysilmassa sitten olisi? En yhtään ihmettele isännöitsijän jahkailua, niin paljon löytyy myös näitä turhasta valittajia, jotka saavat heti ihan periaatteessa oireita kun jotain tavallisesta poikkeavaa tapahtuu.
Eli, mitäköhän se "jotain ikävää ilmassa" mahtaa sinun käsityksesi mukaan olla? Jos et täsmällisemmin pysty asiaa ilmaisemaan, on turha myöskään olettaa että kukaan korvaisi hotelleja sun muita.
Todennäköisesti kuivatuksesta aiheutuu kuluja, ainakin sähkön käytöstä, joten ne voi periä taloyhtiön kautta. Ja voihan sitäkin ehdottaa, että taloyhtiö järjestää huoneistoon ilmanpuhdistimen, jos se kosteusvaurio on mennyt jo niin pahaksi, mutta mahtaisiko silloin korjautua asuinkelpoiseksi pelkällä kuivatuksella? Sähköpostivarmitus asioiden sopimesta voi olla aiheellista.
OK kiitos kaikille vastauksista.
"Jotain ikävää" on mielestäni sama kuin itiöitä. Yläkerran naapurissani, jonka kohdalla varsinainen vuoto on tapahtunut, hormi suljettiin heti paikalla. Syy oli se, että astmaattinen naapurini olisi muuten joutunut pois kodistaan. Toisin sanoen en usko kaikkea kuvittelevani, varsinkin kun myös vieraani niiskuttelevat ja saavat iho-oireita.
Pahoittelen, että en tarkentanut, että nyt ei ole kyse kuivareista: putkistoa ei kuivata koneellisesti, vaan pitämällä hormia auki. LVI-mies yksiselitteisesti totesi, että reikää ei suljeta, koska hormin pitää saada kuivua. Samalla hän sanoi, että kylpyhuoneeni on luultavasti kärsinyt ja ainakin kattopaneeli pitää avata tutkimista varten. Arveli, että kylppäri saattaa mennä uusiksi, mutta "sen päättää taloyhtiö".
Reikä on ollut seinässä nyt kolme viikkoa ja LVI-miehen näin viimeksi pari viikkoa sitten.
Pitäisi sinun itsesikin olla hieman aktiivisempi ja selvittää sitä tilannetta. Olisiko se reikä jäänyt epähuomiossa sulkematta? Ja vaikka olisikin ollut tarkoitus tuulettaa hormia huoneiston kautta, niin sehän kuulostaa vielä hullummalta, että siihen menisi viikkokausia, ja näillä keleillä arvatenkaan keittiön kautta lopputuloksen täytynee olla susi, jos siellä on jotain todellista kosteusvauriota ylipäätään. Tässä kyllä herää epäilys, että se reikä on jätetty auki odottamaan mahdollisia jatkotoimia tai varmuuden vuoksi ja asukkaille kerrottu jotain muuta.
Ja jos on tosiaan pelkästään tuuletusta varten avattu, niin kai sitä nyt sen verran voi kokeeksi tukkia sen reiän jollakin ja katsoa häviääkö oireet sillä, mitä epäilen kuin myös sitä, että huoneilmassa olevasta homeesta saisi vieraat oireita heti käydessään, jos eivät sitten ole olleet jo valmiiksi sairastuneita, koska homeelle altistuminen vie vuosia. Hometta on varmuudella, jos huoneistoissa haiskahtaa kellarille, ja silloin on huomattavasti vakavampi ongelma kyseessä kuin pelkästään saamattoman isännöitsijän viivyttely.