Eikä mikään muukaan laisuus! Ainoastaan Jeesus voi pelastaa ihmisen kadotuksesta.
On järkyttävää että itseään kristityiksi kutsuvat henkilöt eivät monetkaan tunne Jeesusta ollenkaan, vaikka kuuluvat johonkinn joukkoon ja tuntevat joukkonsa sääntökokoelmat kuin omat taskunsa.
No syntisiä viallisia heikkoja ja puuttuvaisia me olemme kaikki ihmiset. Perusongelma on siinä, etteivät monet halua tulla tuntemaan Jeesusta, vaikka kutsuvat itseään kristityiksi. He tyytyvät ravitsevan Jumalan viljan sijasta samanlaisiin palkohedelmiin, joita siatkin syövät.
Elä siveämmin.
Lue vireämmin.
Tule paremmaksi.
Muutu pyhemmäksi.
Lopeta synnin tekeminen. (joka ei ole mahdollista yhdellekään ihmiselle)
Jos tällaisilla konsteilla voisi pelastua, ei Jumalan olisi tarvinnut tulla tänne Pojassaan Jeesuksessa Kristuksessa, kärsiä ja kuolla syntiemme tähden.
On järkyttävää että itseään kristityiksi kutsuvat henkilöt eivät monetkaan tunne Jeesusta ollenkaan, vaikka kuuluvat johonkinn joukkoon ja tuntevat joukkonsa sääntökokoelmat kuin omat taskunsa.
No syntisiä viallisia heikkoja ja puuttuvaisia me olemme kaikki ihmiset. Perusongelma on siinä, etteivät monet halua tulla tuntemaan Jeesusta, vaikka kutsuvat itseään kristityiksi. He tyytyvät ravitsevan Jumalan viljan sijasta samanlaisiin palkohedelmiin, joita siatkin syövät.
Elä siveämmin.
Lue vireämmin.
Tule paremmaksi.
Muutu pyhemmäksi.
Lopeta synnin tekeminen. (joka ei ole mahdollista yhdellekään ihmiselle)
Jos tällaisilla konsteilla voisi pelastua, ei Jumalan olisi tarvinnut tulla tänne Pojassaan Jeesuksessa Kristuksessa, kärsiä ja kuolla syntiemme tähden.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jeesus on yhtä totta kuin teräsmies ja batman. Kaikista on kirjoitettu kirjoja ja kukaan heistä ei ole oikea henkilö.
Ihan sama millä uskonnolla tai lahkolla yritätte tätä todistaa vääräksi, niin te olette väärässä.
Esim. Jos yksi ihminen uskoo johonkin yliluonnolliseen niin hän on hullu, mutta jos moni uskoo niin kyseessä ns. "uskonto" !
Mikään asia ei ole totta ennenkuin se on todistettu ja todisteeksi ei todellakaan kelpaa mikään satukirja.
"todisteeksi ei todellakaan kelpaa mikään satukirja."
Just näin. Jeesus on raamatun henkilöhahmo samaan tapaan kuin batman on sarjakuvan henkilöhahmo.
Lisäksi ei ole mitään, miltä tarvitsisi "pelastua". Ei ole taivasta, eikä helvettiä. Maalliselta kuolemalta ei kukaan tule "pelastumaan".
:))))))))))
Sinä kuolevainen, jumalaton ihminen, sinäkö olet se kelpaava todistaja, kun Jumalan sana ei kelpaa?
Olemme hyvin tietoisia siitä että henkilö joka ei tunne henkilökohtaisesti Jeesusta, uskoo juuri tuolla tavalla.
Kertomuksdesi todistaa sen onnettoman tilasi jossa elät.
Ja kadotuksessa heräät jos tuossa uskossa kuolet. Tämä sinun kannattaa muistaa elämäsi varrella aina.
"Sinä kuolevainen, jumalaton ihminen, sinäkö olet se kelpaava todistaja, kun Jumalan sana ei kelpaa?"
Mikä "kelpaava todistaja"? Aika sekavaa tuo sinun tekstisi.
"Olemme hyvin tietoisia siitä että henkilö joka ei tunne henkilökohtaisesti Jeesusta, uskoo juuri tuolla tavalla."
Jeesus on kuollut parituhatta vuotta sitten (mikäli siis on koskaan edes ollut olemassakaan), joten nykyään elävät ihmiset eivät voi tuntea Jeesusta henkilökohtaisesti.
"Jeesus" on mielikuvitushahmo - aivan kuten batmankin - , joka "puhuu" jokaiselle uskovaiselle juuri niintä asioita mitä uskovainen haluaakin kuulla. "Jeesus" on uskovaisen mielikuvituskaveri.
"Kertomuksdesi todistaa sen onnettoman tilasi jossa elät."
Elän itse asiassa varsin onnellisessa tilassa. :)
"Ja kadotuksessa heräät jos tuossa uskossa kuolet."
Kadotusta ei ole olemassa muualla kuin siinä samassa satukirjassa kuin missä Jeesus on henkilöhahmona, joten eipä tuo sinun uhkailusi kovin huoleta. ;)
Sinua on varmaankin lapsena uhkailtu kadotuksella, ikuisella kidutuksella ja tulimerellä, jos et tee kuten uskovaiset käskevät?
Ymmärrä nyt hyvä ihminen, että tuo sinun "kadotuksesi" on keksitty juuri pitämään ihmiset tottelevaisina uskonnollisille johtajille ja heidän mielivaltaisille käskyilleen. Kadotuksella sen paremmin kuin taivaallakaan ei ole mitään tekemistä todellisuuden kanssa. :D
Room. 4:4 Mutta töitä tekevälle ei lueta palkkaa armosta, vaan ansiosta,
Room. 4:5 mutta joka ei töitä tee, vaan uskoo häneen, joka vanhurskauttaa jumalattoman, sille luetaan hänen uskonsa vanhurskaudeksi;
Room. 4:6-8 niinkuin myös Daavid ylistää autuaaksi sitä ihmistä, jolle Jumala lukee vanhurskauden ilman tekoja:
- "Autuaat ne, joiden rikokset ovat anteeksi annetut ja joiden synnit ovat peitetyt!
- Autuas se mies, jolle Herra ei lue syntiä!"
*) joka ei töitä tee, vaan uskoo häneen, joka vanhurskauttaa jumalattoman, sille luetaan hänen uskonsa vanhurskaudeksi; Tässä on koko kristinuskon ydinsanoma.
_____
Koko kristikunnan historian ajan kavala piru on saanut valheillaan houkuteltua ihmiset tienaamaan itse vanhurskauttaan. Kenovalikoima itse itsensä vanhurskauttamiseksi on niin runsas, - kun vaan mielikuvitusta riittää.
MIksi Jumalan valmiiksi tehty vanhurskaus ei kelpaa, vaikka sen saisi lahjaksi ilman omia ansioitaan?
Syynä on ristin häpeä!!! Ihmisen on niin vaikea menettää kasvonsa ja tunnustaa (TOTUUS) tunnustaa tappionsa etten kyennyt paremmaksi tulemaan, enkä Jumalalle kelvolliseksi ollenkaan. Tämän (ylpeyden) vuoksi niin valtavat määrät ihmisparkoja ponnistelee silmät turvoksissa, voidakseen paremmin miellyttää Jumalaa.
Näitä ponnisteluja joilla Jumalaa yritetään lepyttää, nimitetään kauniisti:
Nöyryys
Kilvoitus
kuuliaisuus
itsensä kieltäminen
itsensä erottaminen maailmasta
ristin kantaminen
Tosiasiassa kysymys on oman vanhurskauden rakentammisesta,
tai toisella nimellä mainiten Kristuksen vanhurskauden puuttumista.
Kristuksen vanhurskaus puuttuu kun ei suostuta tunnustamaan omaa kykenemättömyyttään sovittaa Jumalan vihaa. Niin muodoin ei suostuta ottamaan Jumalan tarjoamaan armoa ja anteeksiantamusta lahjana vastaan.
Orjuutta lyntejä ja ja kipua riittää, se on selvä. Tuosta kivun kuvaamisesta koostuvat pääasiassa tämänkin palstan viestit. Ilo Herrassa ja Jumalan hyvyyden ylistys on meidän harvojen tänne kirjoittavien herkkua, kiitos Jeesusken joka on meitä rakastanut.
Kirjoitanko moittiakseni? En suinkaan! Vaan siksi että soisin tämän ihanuuden joka Jeesuksessa kristuksessa on, - ihan jokaiselle ihmiselle. Älkää rakkaat ystävät tyytykö oman vanhurskauden orjuuteen, Jeesus lahjoittaa teille ilon Herrassa ja vapauden. Jeesus lahjoittaa tämän SANANSA kautta, kun te sanan USKOTTE.
Jotta voisi tietää mitä Jeesus sinulle lupaa, pitää olla ahkera tutkimaan ja lukemaan Jumalan sanaa Raamatusta, ettei tule eksytetyksi itsevanhurskauden tielle.
Vihollinen on erittäin ovela, se käyttää hyväksi tuttua seurakuntaa ja sen luotettuja puhujia. Sen tähden sanankuulijan on oltava hyvin tarkka, pitää seurata mitä puhuja opettaa ja tarttua väärään opetukseen välittömästi. Vääriä opetuksia ei erota, ellei tunne hyvin Jumalan sanaa joka löytyy Raamatusta. Raamatun hyvä tunteminen on hengissä pysymisen edellytys, niin paljon julistetaan kaiken maailman soopaa puhtaan evankeliumis joukkoon. Ja meissä on tartuntapintaa omastakin takaa väärille opetuksille, vaikka kuinka paljon.
Nöyryys
Kilvoitus
kuuliaisuus
itsensä kieltäminen
itsensä erottaminen maailmasta
ristin kantaminen
Eivätkös nämä juuri ole Jumalan lasten avuja? Kyllä ovat!
Nöyryys JUMALAN SANALLE
Kilvoitus USKOSSA KRISTUKSEEN
Itsensä kieltäminen KOKO PELASTUKSEN TOIVON PANEMINEN YKSIN KRISTUKSEEN.
Itsensä erottaminen maailmasta USKO HERRAAN JEESUKSEEN JOKA TULI TAIVAASTA JA TOI MEILLE PALSTUKSEN
Ristin kantaminen KOKO PELASTUKSEN TOIVON PANEMINEN YKSIN KRISTUKSEEN. pelastun Yksin armosta yksin uskosta yksin Kristuksen tähden.
________
Omavanhurskaus perkele käyttää siis aivan oikeita sanoja, mutta täysin väärässä merkityksessä. Tämä on juuri omanvanhurskauden työmuoto, viedä opetukset lähelle Jumalan sanaa, mutta riittävän kauas Kristuksesta, jollin ihminen jää omien ponnisatelujensa varaan, ja ilman Jumalan pelastavaa parantavaa armoa.
Nimimerkki herätys. Mistä sinä tiedät millainen Jeesus on, kun et ole koskaan häntä tavannut etkä tunne häntä?
Selitä sinä vaan niitä batmannejasi kun heidät tunnet, mutta älä selittele sellaisia asioita joita et tiedä etkä tunne.
Evankeliumi Kristuksesta on todellinen ilosanoma kaikille niille jotka haluavat parempaa elämää jo täällä ja iankaikkista iloa taivaassa. Omavanhurskaus per'kele on todella kowa ja waatiwa isäntä kuten tällääkin olevista viesteistä näkee.
Epäuskon pimeydessä elävät eivät näe mitään eteensä, siitä on pari oivaa esimerkkiä tässäkin avauksessani.
Hallelujaa kiitos sinulle Jeesus!
Vanhoollislesdatiolaisuus on uskonnollinen puolue, joka hallitsee jäseniään pelolla.
Raamattu sanoo, että älä tuomitse, että sinua ei tuomittaisi.
Miksi vl populaatio tuomitsee, VAIN ME.
Synti on suuri, kuka tuota valeuskoa Raamattuun vertaa- uskoo?????????