onko muilla samanlaisia kokemuksia, elikkäs menkkojen olisi pitänyt alkaa n. pari vko sitten, mutta eivät vain ole, testit näyttää negaa, nyt odotellaan sitten verikokeisiin pääsyä. Pillerit lopetettu reilut pari kk sitten, raskauden toivossa. Onko kellään muulla pillereiden lopettamisen jälkeen menkat heittäny nuin paljoo? vai onko selvinnykin sit vasta verikokeessa että onkin raskaana vaikka muut testit näyttää negaa?
mitä ihmettä..
tiim
3121
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kuule, kyllä on heittänyt. Se on ihan tavanomaista, että menkat tulee miten sattuu, ekat voi hyvin tulla ajoissa ja sitten seuraavat onkin pahasti myöhässä. Vähän turhalta tuntuu verikoe kun kerran juuri olet hormonaalisen ehkäisyn lopettanut, kyllä se raskaus näkyy kotitestissäkin kun vähän malttaa odottaa. Jos siis raskaana on. Todennäköisesti myöhästyminen johtuu hormonaalisen ehkäisyn lopettamisesta.
Minulla oli 5kk pillereiden lopettamisen jälkeen kuukautiset vaihtelevasti kestoltaan 1-2pv. Sitten ku se plussa tuli niin se näkyi kyllä ihan testissä, siis apteekin.
Mulla oli menkat pari viikkoa myöhässä ja tein 2 kertaa raskaustestin, jotka molemmat näytti negaa. Oli kuitenkin outoa vihlontaa alavatsassa, jonka takia menin sukupuolitautitesteihin. Viime tingassa sanoin, että tehkää nyt se raskaustestikin varmuuden vuoksi. Soittivat terveyskeskuksesta, että negaa oli näyttänyt, mutta juuri kun olivat minulle soittamassa, olikin muuttunut pöydällä positiiviseen suuntaan. Menin muutaman päivän päästä uudelleen testiin ja sitten se ihan plussaa näytti. Tässä vaiheessa menkat jo melkein 4vk myöhässä. Kaikkea voi tapahtua, nyt rv 20 ja kaikki mennyt hyvin. Tosin mullakin kyllä ollut muutamaan otteeseen menkat pari viikkoa myöhässä ilman raskauttakin. Mene testiin tai testaa uudelleen kotona, jos ei ala kuulumaan tai tulee muita oireita.