Lanzarote Playa Blanca

playa blanca

Onko kokemuksia Lanzaroten Playa Blancasta? Olen lähdössä marraskuun alussa ja haluaisin tietää onko silloin vielä lämmintä:)

8

4943

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • playa blanca

      Miks kukaan ei kerro mitään:( Kai nyt jotkut on käyny Playa Blancassa.

    • Patisserie

      Olen käynyt Lanzarotella kaksi kertaa viikon lomalla ja kolmannen kerran pistäydyin siellä Fuerteventuran puolelta. Marraskuun alun säästä ei ole kokemuksia, mutta ainakin viime vuonna samaan aikaan Teneriffalla oli jotain 25 astetta, joten tuskin kovin paljon heittää Lanzarotella tuosta. Tosin tämän vuoden säätähän ei voi vielä ennustaa. Kannattaa kiertää saarta ja sen nähtävyyksiä joko vuokraamalla auto (helppo ajaa) tai osallistumalla matkanjärjestäjän retkelle. Timanfayan kansallispuisto on must, El Golfo, Cesar Manriquen laavatalo, Mirador del Rio plussaa siihen päälle. Reilussa puolessa tunnissa pääsette Playa Blancasta visiitille Fuerteventuran puolelle, jossa on pitkät hiekkadyynit, jos liikutte Corralejosta vähän ulommaksi. Laavamaisemat ovat vaikuttavat, varsinkin kun niissä kasvatetaan viinirypäleitä viinin valmistusta varten. Mukavaa reissua ihaniin maisemiin!

    • Olin Playa Blancassa viime helmikuussa. Aurinkoista säätä. Välillä oli viileähkö tuuli. Oltiin pari kertaa omalla Flamingo-rannalla ja altailla. Tehtiin kävelyretkiä rantakatuja pitkin. Papukaijarannat on hienot. Mentiin katamaraanilla Fuerteventuralle ja taksilla dyyneille. Kiva päivä.
      Puerto del Carmenissa olen ollut kerran, kiva paikka sekin.
      Kannattaa kierrellä Lanzaroten saarella kun välimatkat on lyhyet.

      • playa blanca

        Kiitos! Minkälainen hotelli Flamingo oli? Ollaan sinne menossa:)


    • Lanza-amiga

      Olen ollut Lanzarotella lähes 10 vuoden ajan kaksi kertaa vuodessa eripituisia jaksoja loka- huhtikuun välisenä aikana. Marraskuusta on tullut minulle ehkäpä mieluisin kuukausi. Meillä on silloin jo ankeat ajat, mutta siellä päivälämpötilat ovat hellelukemissa ja merivesikin on vielä lämmin kesän jäljiltä. Tosin näin voi olla joulukuussakin, viime vuonnakin vielä joulukuun viimeisellä viikolla kävimme meressä uimassa, kylmään veteen en mene, sillä olen viluista sorttia.

      Tammi- ja helmikuu ovat Kanarialla talvikuukausia, jolloin sää vaihtelee enemmän ja sade on herkemmässä. Koko aikana jonka olen viettänyt Lanzarotella on ollut vain 1 sadepäivä eli vettä satoi koko päivän. Siellä sataa harvoin ja monesti sade kestää vain jonkun minuutin tai vartin verran ja usein se ajoittuu yöhön.

      Playa Blanca on mukava pikkukaupunki, jossa on valittavana erilaisia ravintoloita,baareja ja kauppoja. Saaren eteläosan luonnonnähtävyydet sijaisevat sen lähistöllä, tuo ykkösnähtävyys Timanfayan tulivuoripuisto, El Golfon kalastajakylän Lago Verde, Los Herviderosin tyrskykalliot, Playa Janubion mustahiekkainen ranta valtavine aaltoineen, Janubion suola-altaat ja vaikkapa vielä Montaña Roja, punainen tulivuori. Paikallisbusseilla ei pääse noille paikoille.
      Kaupungin rannat ovat kauniita ja kirkasvetisiä, lähinnä keskustaa on Playa Blancan ranta, lisäksi Playa Doradan ja Playa Flamingon rannat.

      Lähistöllä on myös ihana Playa Papagayon ranta, itse asiassa se koostuu useammasta eri puokamasta. Sitä sanotaan Lanzaroten kauneimmaksi rannaksi ja se on myös suojainen.

      Olisin itsekin halunnut lähteä jo marraskuun alussa, mutta olin asialla liian myöhään ja paluulennon kanssa tuli hankaluuksia, kun olen siellä vähän yli 2 kk. ja lähtöpäivää piti siirtää vähän myöhemmäksi.

      Mukavaa matkaa Lanzalle!

      • playa blanca

        Kiitos:)


      • Lanzarotella sataa todellakin vähän. Se vähäinen sade sitten käytetään monella tapaa hyödyksi. Aamulla yön sateen jälkeen Riu Paraison (Puerto del Carmen) siivoojat levittivät hotellin märille käytäville pesuainetta ja harjasivat käytävät puhtaaksi. Siivousämpärit oli illalla laitettu ulos keräämään sadevettä huuhtelutarkoituksiin. Lanzarotella siivoojat seuraavat säätiedotuksia työnsä puolesta. :)


      • Lomailija
        blues_brother kirjoitti:

        Lanzarotella sataa todellakin vähän. Se vähäinen sade sitten käytetään monella tapaa hyödyksi. Aamulla yön sateen jälkeen Riu Paraison (Puerto del Carmen) siivoojat levittivät hotellin märille käytäville pesuainetta ja harjasivat käytävät puhtaaksi. Siivousämpärit oli illalla laitettu ulos keräämään sadevettä huuhtelutarkoituksiin. Lanzarotella siivoojat seuraavat säätiedotuksia työnsä puolesta. :)

        Onko kenelläkään kokemuksia Playa Blancan Lanzasur -huoneistohotellista? Olemme ajatelleet lähteä sinne 2- ja 5-vuotiaiden lasten kanssa. Mielellämme kuulisimme siellä lomailleiden kokemuksia :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      92
      1125
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      116
      938
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      896
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      282
      685
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      77
      669
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      74
      631
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      582
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      576
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      559
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe