Onks totta, et Suojelupoliisi(SuPo) pitää silmällä oikiksen opiskelijoita(fiksuimpia) ja rekrytoi sieltä agentteja. Et jos pitää kunnosta huolta ja opiskelee kieliä, niin ne voi huomata sut ja vois päästä oikiksesta agentiksi?
SuPo rekrytoi oikiksesta?
17
1742
Vastaukset
- .....
Tietysti asia on näin. Oikiksessa opiskelee tunnetusti yhteiskunnan älykkäimmät, joten siellähän on SuPo:lle loistomarkkinat! Tyhmiähän ne olisi elleivät käyttäisi tätä potentiaalia hyväkseen.
- AAPOKOHVAKKA
Toki pitää paikkansa. Supo piti meille oikkareille yliopistolla ihan salapoliisirekry-tapahtuman kesätöitä ajatelle. Itse toiminkin viime kesänä kesäsalapoliisina.
- KAAPOHVAKKA
Tottakai se on totta, kai. Oikishan on huippupaikka ja sieltä pääsee puolet töihin SuPoon ja puolet Interpoliin.
- AAPOKOHVAKKA
Ja eipä tuo rekryäminen suomeen rajoitu. Pääsipä yksi ystävä työharjoitteluun KGB:hen ja toinen Mossadiin.
Itse ajattelin hakeutua MI6:teen harjoitteluun. - MAKKARAKAKKU
No ei sitä ääneen sanota mutta tottahan se on, CIA, FBI, Al-Qaida kaikki rekryävät oikislaisia.
- 27
Mistä ihmeestä tuollainen aloitusviestissä kuvattu huhu on peräisin?
- supo roks
hys hys.
Näistä ei pitäisi puhua, mutta eräs tuttuni teki kv-oikeudesta gradun loistoarvosanoilla ja on nyt supossa irakin asioiden oikeusneuvoksena.
Itse opiskelen vielä oikiksessa, mutta olen ajatellut perehtyä vastavakoiluun esineoikeuden kannalta, erityisesti pitäen silmällä Simo zittingin klassista käsitystä omistusoikeuden vaiheittaisesta Siirtymisestä.. Tiedän että se on hieman haastava aihe, mutta uskon, että siitä olisi hyötyä Suomelle ja Supolle. - mieleniinostoisa
Minä olen puolestaan kuullut, että TV-moguli Joonas Hytönen käy säännöllisesti rekrytoimassa Helsingin oikeustieteellisen käytäviltä porukkaa uusiin tv-produktioihinsa. Lieneekö sitten totta vai ei, tiedä häntä. Näin kaverini kuitenkin antoi ymmärtää.
- nbzfjchfk
Huomasin että uusimmassa Bondissa oli vuosi sitten valmistunut oikkarikaverini!
- Anonyymi
Väärä luulo, supo ei rekrytoi oikiksesta ketään,supo on ei niin kyvykkäiden kokoomuslaisten suojatyöpaikka puolueen jäsenkortti ja joku joka tietää että hakija ei pärjää esim rikospoliisina suosittelee virkaan.Vainoharhaisuus katsotaan eduksi.
- Anonyymi
Tarkoitat kai Valtiotieteellistä (erityisesti Viestintä, kv politiikka ja poliittinen historia) Yhteiskuntatieteellistä ja Humanistisen historiaa pääaineena opiskelevia ja sieltä erityisesti historian opettajiksi suuntautuvia.
- Anonyymi
Halvennus ja häpäisy on alkukantainen koulutuskanta. Ns. sivistyneisyys on aina viisaampaa ruhtinaillaan.
- Anonyymi
Supoon liityttäessä pitää omistaa erilaisia vale asuja, normaalisti käytämme hattua tummaa tai harmaata pukua, ulsteria kaulukset pystyssä sekä hattua niin että lieri
varjostaa silmiä myös aurinkolasit kuuluvat varustuksee kun varjostamme epäiltyä henkilöä huomaamattomasti, jos meidät siitä hulimatta huomataan kerromme olevamme freelancer toimittajia ja tarkkailemme ympäristöä muuten vaan. - Anonyymi
Näin se tosiaan on. Itse olisin kovasti halunnut supoon, mutta en ollut riittävän liikunnallinen yliopistoaikana ja jouduin etsimään töitä perinteisistä lakimiesammateista.
Supoon ei tosiaan haeta töihin, sinne kutsutaan. Kaverini, joka juoksi coopperissa 3000 ja jolla oli syventävät opinnot kansainvälisestä rikosoikeudesta, rekrytoitiin suoraan koulun penkiltä Supoon.- Anonyymi
Liikuntaa oikeasti rakastava ei halua toimistosisähommiin eikä ulkohommiinkaan Supoon, hän haluaa liikunta-alalle. Näin simppeliä!
Sama pätee opettajiin. Jos opetusala on kutsumusammatti niin ei sitä silloin opiskella viittä vuotta päätyäkseen valtionhallintoon istumaan toimistoon. Silloin halutaan opettajiksi!
Ja aina voi kieltäytyä jos Supoon kutsutaan töihin! Eivät sinne kaikki halua töihin päinvastoin kuin luullaan! - Anonyymi
Jos opiskelija opiskelee oikeustieteitä, koska haluaa lakimieheksi niin silloin opiskelija haluaa työllistyä lakimieheksi eikä Supon etsiväksi. Yksinkertaista!
Tuossa, että ”kutsutaan töihin, ei haeta töihin” on semmoinen ”pieni valumavika”, että kutsujat automaattisesti luulevat kutsuttavan olevan kiinnostunut tarjotusta hommasta ja kuvittelevat kutsutun sanovan tietysti 100 % kyllä tarjotuilla työlle, koska ovat sen verran fakkiutuneita omaan alaansa ja ovat ylpistynyneet ja ylimielistyneet sen verran omasta alasta (kusi noussut hattuun), että eivät voi kuvitellakaan, että joku ei olisi kiinnostunut heidän tarjoamastaan hommasta saati sitten sanoisi heidän tarjoamalleen työlle ei.
Ylimielisyys johtaa taas siihen, että juoksevat vuosia jopa vuosikymmeniä jonkun perässä vaanien tilaisuutta tarjota heidän hommiaan ja olettavat tietysti henkilön sanovan kyllä, vaikka tosiasiassa sanoo ei. Eivät vain millään suostu uskomaan ts. aika ja vaiva menee heiltä aivan hukkaan vaanien sopivaa tilaisuutta rekrytoida (väärää ihmistä). Toki, pätee myös mihin tahansa alaan, jossa henkiöt ovat fakkiutuneet syvästi omaan alaansa etteivät näe omaa napaansa pidemmälle.
Sanoisin, että oikiksessa opiskelevaa ei kukaan tule rekryämään mihinkään. Miksi ihmeessä tulisi? Valmistuneitakin on pilvinpimein vaikka missä "töissä", joihin ei ainakaan yliopistokoulutusta tarvita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain29111776Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-13910996Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2396315Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2185162Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1623637- 1743528
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin502463Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3291970Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov111807Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi171695