Kuulin , että taitetun kaksipiippuisen haulikon sulkeminen pitää tehdä hitaasti peukalolla aseen taittovivulla avittaen, eikä missään nimessä nopeasti rytkäisemällä
Kuluttaa kuulemma aseen nopeasti loppuun. Mitä tapahtuu, mikä kuluu, ja pitääkö väite paikkansa ?
Kaksipiippuisen taitetun haulikon sulkeminen
8
1964
Vastaukset
- höpö höpö
taitat vaan aseen rauhallisesti kiinni, ei sitä tarvitse" rytkäistä".
- Latailija1
Ethän sinä varmaan oviakaan paisko kiinni?
- paikalonpop
Kokeilkaas taittaa r a u h a l l i s e s t i uusi baikal kiinni, kyllä sen melkein joutuu rykäisemään kiinni, no joo tässähän olikin kyse haulikoista eikä baikalista :)
Mikäpä estää haulikkoa sulkemasta sillä tavalla että vivusta auttaa ja haulikon mennessä kiinni päästää vivun lukittumaan mutta itse olen huomannut että näin jos tekee niin täytyy varmistaa että tosiaankin ase on lukittautunut kunnoilla kiinni sillä jotkut haulikot voivat jäädä ikäänkuin huulille eikä menekään täysin lukkoon. Sitä en tiedä laukeaako ase silloin mutta jos laukeaa niin siinä voi olla vaaramomenttia silloin.
Itse suljen haulikkoni ja rihlakkoni loksauttamalla sen yksinkertaisesti kiinni sen enempää vivusta auttamatta, joskus kun on ollut sellainen tilanne että on täytynyt olla hiiren hiljaa ja ase on täytynyt ladata tai vaihtaa patruunat niin silloin olen sulkiessa auttanut ja hidastanut vivusta ettei lukitus pääse napsahtamaan, aseen kun tuntee riittävän hyvin niin tietää milloin se on täysin sulkeutunut.
- -j-
Käypä katsomassa ampumaradalla kun ammattilaiset ampuvat kiekkoja, ampuvat vuosittain kymmeniätuhansia laukauksia. Kaikki laittavat piipun rauhallisesti kiinni loksauttamalla, eivät avita vivusta. Jos väite pitäisi paikkansa niin nämä jos ketkä laittaisivat piipun kiinni vivulla avittamalla.
- 19+5
Ratahaulikot tehdään yleensä huomattavasti kestävämmiksi kuin metsästysversiot (vrt. laukausmäärä), mutta totta on molempien kohdalla, ettei sulkua kuulu laittaa kiinni vivusta avittamalla. Toki saa, jos haluaa, mutta sillä ei liene sen suurempaa seksuaalista merkitystä mihinkään.
- näinmaolenpohtinu
Oma rinnakkaipiippuinen baikal oli hieman jäykähkö uutena taittaa kiinni mutta nyt reilun 10 vuoden jälkeen pelkässä metsästyskäytössä ollut baikalini menee kiinni jo pelkästään sillä että avatun aseen kääntää "selälleen" eli alaspäin niin piiput loksahtaa kiinni.
Johtuu tosiaankin siitä että työstöjälki sen verran karheaa, vaikka sitä ei silmällä juurikaan erota, että karhea työstöjälki kuluu tasaiseksi ja välystä tulee lisää, ei toki haittaa aseen toimivuuteen.
Uutena tällainen ase joka on työstöpinnaltaan tuota luokkaa, onkin oltava uutena tiukka sillä muuten kulumisen seurauksena jo uutena löysähkö sovitus olisi jo liian väljä.
Kun tuollainen ko. aseen sovitus on käytössä kulunut ja ase taittuu kiinni mukavan kevyesti, ei se enää juurikaan siitä normaalia enempää kulukaan koska sovituksen pinnat ovat tasoittuneet ja vastakkaisilla puolilla ei enää ole kuluvia harjanteita/uurteita vaan tasainen pinta, kuten aseissa joissa työstöpinnan karheus on jo uutena hyvin tasainen ja näissähän ei sitä alussa tapahtuvaa kulumista tarvitse juurikaan ottaa huomioon sovitusta tehdessä. - ei bofors
Kun tuollainen ko. aseen sovitus on käytössä kulunut ja ase taittuu kiinni mukavan kevyesti, ei se enää juurikaan siitä normaalia enempää kulukaan koska sovituksen pinnat ovat tasoittuneet ja vastakkaisilla puolilla ei enää ole kuluvia harjanteita/uurteita vaan tasainen pinta, kuten aseissa joissa työstöpinnan karheus on jo uutena hyvin
tuo ei sovellu paikkaliin,,vaan kuluminen jatkuu-jatkku-jatkuu...kyseessa ei ole boforsin teräs,vaan uralin,joka on patarautaa,,,ja kuluu..että elä loksauta paikkalia kiinni vaan avita silleen ettei kulu - .,.
No ei pidä paikkaansa, eikös jos välys on kulunut jo niin että ei siellä seinämät toisiaan kosketa niin kuinka se enää voi kulua?
Toiseksi..jos vaikka rungon seinämät koskettaisivatkin vielä toisiaan niin eihän se loksauttaminen kuluta sen enempää seinämiä kuin se että sen hitaasti kiinni taittaa ja peukalolla baskyylista avittamalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell2786255Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss653299- 2002991
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa242457- 741842
- 1461592
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a1961549Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1631491Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1121438- 881353