meillä on kohta 4vuotias tyttö.eikä käöy vieläkään potalla.se huutaa vaan että enkä mene.voiko väkisinkään viedä.
miten oppii potalle
7
1274
Vastaukset
- 3:n äiti
Osta vessanpyttyyn sellainen pienennysrengas, että reikä o0n pienelle sopiva, sekä jakkara, että pytylle kiipeäminen on helppoa. Ja heittäkää sillä potalla "vesilintua".
- sissi
Kyllä nyt kannattaa jo mennä suoraan pöntölle. Eihän tuon ikäinen enää kunnolla potalla voi istuakkaan!!
- mamuli
Meidän kaksivuotias ilmoitti eilen "ei potalle, minä menen pytylle"
Nauratti ja itketti yhtäaikaa kun pidin toista pytyllä ja tyttö puristi pytyn reunoja kädet punaisina ja vannotti "äiti pitää kiinni"
Aikaa meni mutta sai lopulta tehtyä pienen pissan ja juoksi ylpeänä kertomaan isälleen "minä kävin isolla pytyllä "
Ihana ipana =)- äitipäiti
Jotkut lapset eivät vaan yksinkertaisesti suostu tekemään tarpeitaan pottaan. Minä ihmettelin parin kuukauden ajan, kun toiseksi vanhin lapsi tiesi jo ihan tarkkaan, milloin pissa tai kakka on tulossa, mutta potalle ei vaan suostunut. 2v4kk ikäisenä hän sitten oppi kiipeämään itse pytylle, ja siitä alkoi sitten se kuivaksi oppiminen.
- hilleri
Ei se väkisin onnistu. Nyt miettimään palkintoja, tarroja sun muuta niin johan innostuu kun saa itse päättää.
- eräs äiti 29-vuotta.
perheen lapsia pytylle kaksivuotiaana. minusta 4-vuotias on jo liian iso potalle. meillä vanhin lapseni, joka on nyt yhdeksä, sanoi jo kaksivuotiaana päättäväisesti: ¨Ja minähän en potalle mene¨ tyttö juoksi vessaan, kiipesi pytyn päälle, tuli hetken päästä ulos ylpeänä sanoen: ¨pikkuvauvat vaa pottaa käyttää, mutta isot tytöt käyttää pyttyä. kyllä nauru maittoi. nyt on tyttäreni opettanut muita perheen lapsia pytylle kaksivuotiaana.
- sow
Sama juttu meillä: lapsi (2,5v) saattoi seisoa vessan ovella jalat ristissä; en mene potalle enkä pytylle. Ota vaipat pois ja anna pissiä housuihin. Pyykkiä tulee pari viikkoa, mutta lopulta lapsi tajuaa, minne pitää mennä. Annat olla märät housut jalassa, kunnes lapsi itse hiffaa, että jotain pitäis tehdä: sitten viet vessaan ja kerrot joka kerta mitä pitäisi tehdä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1291343
- 100861
- 75703
- 50587
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa12493ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40474Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153451Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..30407Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;175384- 25381