No joko se on Helsingin sanomat ehtiny sinne syrijäkylälle. Mitä sanoo vaikkapa Jussi tämänpäiväsestä listasta missä Suomen kunnat on listattu sen mukaan miten talousasiat on hoidossa. Haapavesi nelijänneksi huonoin kunta koko maassa. Joko Jussi alettas se Haapavesi liittämään Kärsämäkeen? Noo ei me huolittas, katoppa vaikka lehestä miten on huonosti asiat Haapaveellä.
Neljäs sija
Mataranmies
7116
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Onpa synkästi Haapaveen asiat. Tuo lista oli niin huonua mainosta Haapaveelle, että kyllä komento tulee vaihtaa välittömästi.
Linkitäppä tuo HESARIN UUTINEN?
aaaaei oo vielä lehti tullut . Perjantain lehteäkin vielä ootellaan. Mutta mikäpä kiire täällä . Toisin se on varmaan siellä.Ylivieskassakin kun käyn nii lähen liikennevaloistakin vasta ku vaihtuu keltaselle , vai oliko se punaselle.
Eskolanniemen liikennevaloissa palaa jatkuvasti PUNAINEN VALO.
Hesarissa olevassa jutussa oli verrattu toimintamenoja ja kuntalaisten ansiotuloja keskenään ja saatu Haapavesi neljänneksi huonoimmaksi koko Suomessa!
Virhe johtuu siitä, että Haapaveden toimintakuluihin on laskettu ylikunnallisten:
- Sos-terveyspiiri Helmen
- Kansalaisopisto Jokihelmen ja
- maatalouslomituksen kulut,
mutta vastaavia tuloja ei ole huomioitu (koska ne eivät ole ansiotuloja, vaan muiden kuntien maksamia käyttökuluosuuksia).
Haapavesi on näet isäntäkuntana näissä "yhtymissä".
Haapavesihän ei ole kriisikunta, kuten useimmat naapurimme.
Haapaveden väestöpohja on se, että elätettäviä on jo nyt yli kriisirajan enemmän kuin elättäjiä.
Kanteleensoitto ei nyt auta enää.
Nyt ei riitä enää todellakaan Haapavesi Folk ja kulttuuri. Kohta ovat rahat loppu.