Islam ja on täysin perseestä.Samaan kategoriaan kuuluu juutalaiset.Ette osaa kuin tapella keskenänne.Uskonnon varjolla teette ihan mitä vain.
Islam
seikki
2122
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
kaikki perseestä. Se että maaoikeudet ovat nurinkurin lähi-idässä tuskin on arabien syytä. Eikä ihan juutalaistenkaan syytä. Kuka käski Hitlerin vainota juutalaisia???? Ja kenen myötävaikutuksella perustettiin keinotekoinen valtio Israel. Kysyn vaan..ihan pakanana.
Ja kenen myötävaikutuksella perustettiin keinotekoinen valtio Israel. Kysyn vaan..ihan pakanana.
ISRAEL JA PALESTIINA
Palestiinan tilanteen ymmärtämiseksi kannattaa palauttaa mieliin vähän historiaa. Palestiinan arabivaltion edellytykset luotiin samalla kuin Juutalasvaltionkin. Kun brittien hallussa ollut Palestiinan mandaatti jaettiin YK:n päätöksellä, se jaettiin periaatteessa asutus- ja maanomistusrajojen mukaisesti. Juutalaisjärjestöt ja yksityiset juutalaiset olivat _ostaneet_ maata alueen laillisilta maanomistajilta, ja maksaneet sen rahalla. Lisäksi alueella _oli_ jo vanhastaan juutalaisasutusta. Kun jako tehtiin, juutalaisvaltioksi tarkoitettu alue julistautui - kaikille kansoille kuuluvan universaalin moraalisen oikeuden mukaisesti - itsenäiseksi. Samaan aikaan Arabiliitto (Syyria, Irak, Egypti, Jordania ja Libanon) hyökkäsi uuden juutalaisvaltion kimppuun ja pyrki tuhoamaan sen. Kolme viimemainittua lisäksi julistivat Palestiinan arabialueet kuuluviksi itselleen, ja tuhosivat näin syntymässä olevan itsenäisen Arabi-Palestiinan. Jako näkyy kartassa:
http://us.share.geocities.com/joukoheyno/israel_jako.jpg
Arabien aloittama sota päättyi ensimmäiseen aselepoon, jonka jälkeen Israelista oli jäljellä pelkkä läntti. "Vapautetut" alueet oli "puhdistettu", juutalaiset tapettu ikään ja sukupuoleen katsomatta. Sodan lopputulos näkyy kartassa:
http://us.share.geocities.com/joukoheyno/islrael_1_aselepo.jpg
Tämä ei tyydyttänyt Arabiliittoa, joka aloitti muutaman kuukauden kuluttua uuden sodan. Tällä kertaa yhdistyneet arabiarmeijat lyötiin täydellisesti. Lainatakseni Moshe Dayania: "Meillä on varaa voittaa vaikka kymmenen sotaa, mutta voimme hävitä vain kerran." Tämän, toisen, taas arabien aloittaman sodan jälkeen, Israel kasvoi nk. vihreälle linjalle, joka on yleisesti - taas de facto - tunnustettu Israelin alueeksi.
Palestiinan konflikti jatkuu.
Miksi? 1920-luvulla, kun turkkilaisvalta Palestiinassa oli menneisyyttä, maakaupat vilkastuivat. Pääasiallinen "kiinteistönvälittäjä" oli Jesrusalemin suurmufti Hussain, Jassir 'Arafatin eno.
Toisen maailmansodan päätyttyä alue jaettiin juutalaisten ja muslimien kesken sen mukaan, miten maanomistus oli jakautunut (kristityistä ei paljoakaan välitetty). Jerusalem jäi kansainväliseksi kaupungiksi.
Universaalia ihmisoikeuttaan käyttäen alueen juutalaisväestö julisti arabeilta ostamansa maapohjan itsenäiseksi valtioksi 1948. Egypti, Jordania ja Libanon julistivat arabialueet omaksi valtiolliseksi alueekseen ja näin tuhosivat muslimien palestiinalaisvaltion.
(note) http://us.share.geocities.com/joukoheyno/islrael_1_aselepo.jpg
Viisi arabimaata, jotka olivat hieman aikaisemmin muodostaneet Egyptin johtaman Arabiliiton, hyökkäsivät Israelin kimppuun. Ensimmäinen Palestiinan sota päättyi aselepoon ja Israelin selkeään tappioon. Vallatuilla alueilla oli suoritettu "etninen puhdistus", juutalaisväestö oli surmattu ikään, sotilaalliseen rooliin tai sukupuoleen katsomatta täydellisesti.
Arabit eivät kuitenkaan tyytyneet tulokseen, joka olisi käytännössä merkinnyt Israelin tuhoa, vaan aloittivat uuden sodan. Juutalaiset piti "ajaa mereen". Ahneella on paskanen loppu.
Tuloksena oli arabiarmeijoiden katastrofaalinen tappio ja Israelin laajeneminen "vihreälle linjalle". Arabit nyt yksinkertaisesti vain eivät _halua_ rauhaa, sillä Koraanin mukaan juutalaiset ovat vihollisia, joiden kanssa rauhaa ei voida pitävästi solmia paitsi näiden kärsiessä tappion. Moista ei ole näköpiirissä, joten väkivalta jatkuu, koska muslimit sitä haluavat.