Katselin erästä usa;laista ase-liikkeen sivuja,siellä myytiin kopioita esim. m-16,uzi,ak-47,mp-5,HK G3 assault ym,ym ilma-aseita. Ne olivat näitä metallikuulaa (BB) ampuvia aseita,mielenkiintoista oli se,että niitä saa ostaa sekä kerta-ja/tai sarjatuli versioina.
Mitähän sanoisi tulli tai laki noista sarjatuli-ilmakoista? Voikohan tilata laillisesti suomeen?
Olisi hyvä "hupiase" mökille esim. olut-tölkkien paukutteluun! Aseet ovat mitoiltaan kuin esikuvansa.
Mitähän sanoisi tulli tai laki noista sarjatuli-ilmakoista? Voikohan tilata laillisesti suomeen?
Olisi hyvä "hupiase" mökille esim. olut-tölkkien paukutteluun! Aseet ovat mitoiltaan kuin esikuvansa.
Vastaukset 10
Vanhimmat
kerrotko sen sivun?
http://www.flashdistributor.com/Flash33103/index.html
ei ne kyllä ihan tavallisia kuulareita oo jos ne ampuu gamon rauta kuulia
ne on tavallisia kuulareita,mutta ne ampuu rauta kuulia,muovikuulia tai värikuulia
saakohan niitä suomesta?
Ja paljonkohan maksaa?
Olishan mökillä kiva tölkkejä ammuskella
Sarjatuli-ilmakivääri on oikeudellisesti samassa asemassa kuin tavallinen mökkilutku. Ainoa rajoitus, että alle 18v. saa hallussapitää vain huoltajan luvalla, eikä saa yleisellä paikalla pitää esillä. Näissä kopioaseissa on syytä huomata se, että niillä uhkailusta voi tulla todella pahat sanktiot, koska rikoksen törkeyttä arvostellaan siltä pohjalta, että uhattu luuli häntä osoiteltavan oikealla konetuliaseella.
Olen kerran kokeillut tivolissa paineilmalla toimivaa sarjatuli-ilmakkoa. Varsin hauskaa, vaikka palkinto jäikin saamatta, kun yritin osua lyhyillä sarjoilla ja ensimmäiset kudit menivät aina alle, kun venttiilistä ei heti tullut täysillä ilmaa. Hiilidioksiditoimisena tuollainen tulee muuten kalliiksi ;-)
andy taas täällä
ihme sinua Andyssä nyppii? Harmittaako kun ei itsellä ole samanlaista kokemusta, tietoa ja lukemisenymmärtämistä. Faktatieto olisi meinaan aika vähissä tällä palstalla ilman Andyn aktiivisuutta.
Nemesis on helsingissä ainakin joka myy kuula aseita sähköllä sa kaasulla toimivia sarja sa kerta tuli, ehkä myös metallikuulia kestäviäkin, mutta hinnat ovat aika huomattavat
onko noi 4.5mm vai 6mm? ja nemesiksestä ei kannata ostaa mitää kuulapyssyjä kallis paikka tilasin oman ak-47s www.airsoft-finland.com (ase tulee japanista varmaan 30% halvempana kun suomessa) kamu tilas mp5 sieltä sai samaan hintaan akun laturin lisälippaan ja 1J virityksen ku suomesta ois saanu pelkän aseen