Alkoholisti ja pettäjä?

Minzi_Me

Tein sen taas... Suvussani on alkoholismia, ja tiettyjä piirteitä sairaudesta tunnistan itsessänikin. Nykyisin osaan, tai luulin osaavani, käyttää alkoholia varovaisemmin, nuorempana oli usein filmi poikki ja tuli mokailtua ihan urakalla, poltettua siltoja jne.

Nykyisen mieheni kanssa meillä on ollut useammastakin syystä ongelmia parisuhteessamme, ja sen lisäksi kulunut vuosi on ollut rankka muutenkin. Olemme keskustelleet asiasta ja todenneet että jos emme saa tilannetta itse muuttumaan menemme parisuhdeterapiaan, koska rakastamme toisiamme ja haluamme olla yhdessä. Mikään ei oikeuta kuitenkaan sitä, että sunnuntaiaamuna heräsin jostain muualta kuin kotoa, jonkun muun kuin oman mieheni vierestä. Pahinta tilanteessa on varmasti se, että en tunne oikeastaan mitään. Katumusta kyllä, mutta jotenkin alistuneesti "taasko tässä kävi näin" -asenteella. En halua menettää miestäni, enkä pilata elämäämme, ja siitä huolimatta annoin viinalle taas vallan. En edes muista miten tuohon tilanteeseen olimme "ajautuneet" (kyseessä tuttu mies, tahollaan naimisissa).

Nyt mietin, että onko minun oikeasti mahdollista muuttua, vai olenko tuomittu epäonnistumaan kerta toisensa jälkeen... Alkoholia en näköjään osaa käyttää päätöksistäni huolimatta, kun olen taas tässä tilanteessa. Aikaisemmin olen pettänyt siinä vaiheessa, kun suhde on ollut jo ohi, ja nyt pelkään että ohiko tämäkin on kun pystyn noin tekemään. En halua satuttaa miestäni, eikä minulla ole oikeutta omaa pahaa oloani helpottaakseni tehdä tämmöistä.

Jos jotain olen oppinut, niin sen että jatkossa ei viinan kanssa läträillä. En ole ikinä juonut usein, ja 99% kerroista ihan normaalisti hauskaa pitäen, mutta kertaakaan en enää halua joutua tilanteeseen jossa nyt olen.

5

445

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jeesuksen oma

      Minä yritin alkoholista eroon lukuisia kertoja.... Aina jossain vaiheessa himo kävi niin suureksi, että taas se alkoi, MUTTA yksi on joka voi siitä pelastaa: Itse Jumala Jeesuksessa Kristuksessa meidän Vapahtajassamme minut siitä pelasti, ei mikään muu! Tämä tarina on tosi. Olen 45-vuotias nainen ja ensimmäistä kertaa elämässäni onnellinen! Olen naimisissa ihanan miehen kanssa ja voin nauttia raittina myös muista ihmissuhteista ja paljon muusta tässä elämässä. Olen ollut kuusi ja puoli vuotta TÄYSIN raittiina! Rukoile, hakeudu oikeiden uskovaisten seuraan ja seurakunta yhteyteen! Et kadu, sen lupaan!

      • Rukoilu on perseestä

        sillähän ne sairaudet parantuu ja sodat loppuu.....
        Onko vielä tänäpäivänä noin takapajuisia ihmisiä ettei tajua että vain itse toimimalla asiat tapahtuu ja muuttuu eikä kädet ristissä polvillaan jotain mantraa hokemalla jossain nirvana-tilassa.


    • hoitoon siitä

      Mitenköhän se pariterapia auttaa sun alko ongelmaasi???
      Mene katkolle ensin. Viina on sinun ongelmasi,ei miehesi voi sitä lopettaa puolestasi!

    • msdksjaldjsaldjisoa

      mitä jos kiihkouskovaisten seura EI kiinosta?

    • hyi helvata

      Lause "jos emme saa tilannetta itse muuttumaan " särähtää korvaan. Ongelma sinun juomisesi eikä mikään muu. Sinä olet se ongelma ja sinun pitää tehdä asialle jotain. Mene hoitoon. Olet itsekäs ihminen niin kuin kaikki alkkikset.

      Et osaa edes hävetä.

      Oksettaa.............

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3139
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2487
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2126
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2035
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1584
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1550
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1158
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe