sprachcaffe kokemuksia

matkailija111

Elikkäs kaikki ketkä on ollut sprachcaffen kielimatkoilla kertokaa kaikki kokemuksenne ja listatkaa vaikka hyvät ja huonot asiat matkassa:) itse olisin kiinnostunut lähtemään torontoon ja senpä takia kyselenkin luotettavuudesta ja muusta!

3

331

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyselijä :)

      Itse olisin menossa maltalle kaverini kans kesällä ja sprachcaffen kaurra :) Onkohan kellään kokemuksia tästä sprachcaffesta? ja kysäisin että paljonko maksaa lennot menopaluuna maltalle? :) Niin ja miten matkanne sujui? kiitos jo etukäteen kaikille vastanneille!

    • Annabo

      Hei! minäkin suunnttelen kielimatkaa Brightoniin viikoksi. Onko kokemuksia kellään?

    • ewlkkfw

      olin viime kesänä spach caffen kielimatkalla ja pakko sanoa että olin aika pettynyt. Olin valmistautunut siihen että isäntäperheessä olisi muitakin nuoria mutta paikan päällä isäntäperheen ainut ihminen tämä ihminen ( joka oli kyllä hyvin ystävällinen) sanoi ettei ole ketään muitakun minä. oli vähän yksinäistä..... Sitten koulu oli aika järkytys. Hyvin vanha ja pieni eli kunnostamisen tarpeessa.Ja kurssillani oli myös jotain nuorempia noin 13 vuotiaita ja kun oli niitä ilta juttuja jotka kestivät hyvinkin myöhään noin 10. Ja silloin oli jo todella pimeää. Nämä jotkut 13 v joutuivat yksin kävelemään isäntäperheisiin jotka olivat aika kaukana paikoista joissa olimme. eli liiderit eivät oikein huolehtineet... Menin myös yksikseni tänne kursilleni eli ei kaveria tai sisarusta mukana ja muilla kaikilla oli ja he puhuivat omia kieliään joka oli aika ärsyttävää koska sinnehän tultiin oppimaan kieltä eikä kaverin kanssa juttelemaan. Mutta jos olette menossa kannattaa ottaa tämä intensive kurssi jossa on enemään opetusta. (oppii paljon paremmin kuin siin tavallisessa varsinkin jos on vain viikon). Ainut hyvä juttu oli tosi hyvä englannin opetus ja opettajat:)!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      352
      1051
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      721
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      646
    4. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      568
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      39
      542
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      523
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      320
      496
    8. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      461
    9. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    10. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      451
    Aihe