Aktiivisubbarin kytkeminen

Miten virallisesti aktiivisubbari pitäisi kytkeä viritinvahvistimeen? Vahvarin perässä on yksi RCA-lähtö subbarille. Aktiivisubbarin perässä on kasa liitäntöjä esim
in, out ja kummassakin R ja L RCA. Eli pitäisikö jollain jakokappaleella muuttaa RCA-johdon toiseen päähän haaroitus R ,L liittimille? Laitoin RCA-piuhan vaan toiseen RCA-liitäntään ja hyvin on subbari kuulunu
4186
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

luulisin, että subbarisi ottaa sisään normaalin stereosignaalin ja jakosuotimessa ottaa itselleen matalat taajuudet ja ylemmät taajuudet lähtee lähdöistä. Sinulla vaan sattuu olemaan jo viritinvavistimessa oma jakosuodatin subbarille.
Tämä on vaan arvaus, kun et kerran voinut millään kertoa subbarin merkkiä

Äänestä

Ilmeisesti äänisignaali pitäis kuljettaa vahvarilta subbarin omiin kaijutin liitäntöihin ja niistä ulos, minkä jälkee etu kaijuttimiin. Tämän jälkee ei vissiin voi säätää vahvarin kautta subbarin voimakkuutta. Nyt mul yks RCA-piuha menee vahvarin subbarilähdöstä subbarin RCA-in liitäntään. Taitaa tällä kytkennällä mennä signaali kahden jakosuotimen kautta subbarille. Tuntuu kuitenkin subbari toimivan.

Äänestä

Viritinvahvistimelta LINE-OUTista tai AUX-OUTista subin LINE INiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


poika22222 kirjoitti:

Miten virallisesti aktiivisubbari pitäisi kytkeä viritinvahvistimeen? Vahvarin perässä on yksi RCA-lähtö subbarille. Aktiivisubbarin perässä on kasa liitäntöjä esim
in, out ja kummassakin R ja L RCA. Eli pitäisikö jollain jakokappaleella muuttaa RCA-johdon toiseen päähän haaroitus R ,L liittimille? Laitoin RCA-piuhan vaan toiseen RCA-liitäntään ja hyvin on subbari kuulunu

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu