Kokoomus vaihtoon Puumalassa

aikansa kutakin

Vähän tuota epäilin mutta eilisessä Länkkärissä oli sitten vahvistus: Kaikki Kokoomuksen ehdokkaat ovat sitä mieltä että Savonlinnan kanssa on tehtävä kuntaliitos!

80-luvulta olen Kokoomusta äänestänyt. Aina kun olen äänestänyt, elikkä melkein joka vaaleissa. Mutta aikansa kutakin. Vaalitorin pippalossa join Keskustan kahvit ja pullat - ja vaaleissa taidan äänestää Perussuomalaisia.

Vasta vajaat 30 vuotta Kokoomusta on tullut äänestettyä, mutta jos siellä kerran on tultu siihen tulokseen että kaikki on samaa mieltä, ja yksi mies sanoo että mikä se sama mieli on, niin olkoot. Minun puolestani saavat sitten olla sitä samaa mieltä.

Minä taas olen sitä mieltä että sellaisesta systeemistä on sananvapaus kaukana. Ja toisaalta, eikös tuolla vajaat 100 kilometriä idempänä ole sellainen systeemi että kaikki on samaa mieltä ja yksi mies sanoo että mikä se sama mieli on...

4

376

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Entinen porvari

      Täysin samaa mieltä Japi kumppaneineen pudotukseen!

    • Mutta, mutta...

      Voidaan toki vaihtaakin, mutta yksi asia on varma. Nimittäin itsenäinen Puumalan kunta on katoavaa kansanperinnettä - aivan samoin kuin Sulkavankin. Nähdään vielä tällainen kehitys satavarmasti.

      • Sappulan poika

        Asiaa kirjoitat. Kymmenen vuoden päästä Puumala ja Sulkava ja moni muu on historiaa. Ja jos nykyhallitus saisi jatkaa seuraavankin hallituskauden niin ei tarvitsisi kitua sitäkään loppuun. Kaikki ne taitaa jossain määrin olla pikkukuntia lopettamassa - Kokoomuksella ja Demareilla siitä vaan on tullut varsinainen pakkomielle.

        Sen jälkeen kun Puumala on liitetty johonkin - ihan sama mihin - tai jaettu kahden, tai jopa kolmen kesken, niin sitten käy huonosti. Joka muuta väittää niin kannattaa katsella Savonlinnan ja Mikkelin suuntaan. Itsellä on sukua Haukivuoren suunnalla ja kyllä on korutonta kertomaa mitä ne on puhuneet. Edes selviä paperilla olevia lupauksia ei pidetä. Puhumattakaan siitä että kaupunginhallituksen pj (sd.) on sanonut jopa radiossa että kun on liikaa luvattu niin eihän sitä tarvitsekaan pitää. Nyt ne on lakkauttamassa Anttolan terveysasemaa, säästöä tulisi kuulemma 20000€/v.

        Siitä olen aloittajan kanssa samaa mieltä että jos paikallinen Putin ottaa vaan samanmielisiä listalle niin semmoinen puolue ei kuulu demokratiaan - vaikka puolueen nimi olisikin Kansallinen Kokoomus. Onpa varsin härskiä touhua.


    • Uusi valtuusto

      Vaikuttaa Kokoomuksen ehdokasvalinta onnistuneen erinomaisen hyvin. Ainakin näin Keskustalaisin silmin katsottuna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1739
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1216
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1112
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      135
      933
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. 77
      632
    8. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      629
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. 36
      484
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe