Kuulin väittämän, että akvaariota ei kannattaisi laittaa makuuhuoneeseen, varsinkaan suurta, varsinkaan pienehköön makuuhuoneeseen terveydellisistä vaikutuksista johtuen.
Olenko jossain vaarassa, jos laitan 200L altaan noin 8-9 neliön makkariin?
[mielestäni olisi ihana kuulla tasaista pulputusta, liplatusta akvaariosta ennen nukahtamista]
Akvaario makuuhuoneeseen?
2
608
Vastaukset 2
- Määä.
Kerro meillekkin mistä tuommoisen tarinan kuulit :)
- murmeli.
Asun itse yksiössä, eikä minulla oikein ole muuta vaihtoehtoa kuin nukkua akvaarion kanssa samassa huoneessa. Täytyy kyllä sanoa, että se jatkuva pulputus pistää ravaamaan vessassa useasti.
Haitallisista terveysvaikutuksista sen verran, että jos suuri akvaario on pienehkössä huoneessa, niin huoneen ilmankosteus tietenkin nousee. Tällöin on myös suurempi mahdollisuus homeiden muodostumiselle mikäli petivaatteet eivät pääse koskaan kunnolla kuivumaan (öisin hikoilu ilmankosteus). Ja homeiden hengittelyhän ei ole kenellekään terveellistä. Luulisin, että pieni akvaario menee makuuhuoneessa ihan hyvin, suurempikin mikäli huolehtii hyvin tuuletuksesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 921682
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su4601226- 861140
- 691049
Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t1861033- 93897
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.35807- 65675
Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta172661Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on60652