Kuulin väittämän, että akvaariota ei kannattaisi laittaa makuuhuoneeseen, varsinkaan suurta, varsinkaan pienehköön makuuhuoneeseen terveydellisistä vaikutuksista johtuen.
Olenko jossain vaarassa, jos laitan 200L altaan noin 8-9 neliön makkariin?
[mielestäni olisi ihana kuulla tasaista pulputusta, liplatusta akvaariosta ennen nukahtamista]
Akvaario makuuhuoneeseen?
2
546
Vastaukset
- Määä.
Kerro meillekkin mistä tuommoisen tarinan kuulit :)
- murmeli.
Asun itse yksiössä, eikä minulla oikein ole muuta vaihtoehtoa kuin nukkua akvaarion kanssa samassa huoneessa. Täytyy kyllä sanoa, että se jatkuva pulputus pistää ravaamaan vessassa useasti.
Haitallisista terveysvaikutuksista sen verran, että jos suuri akvaario on pienehkössä huoneessa, niin huoneen ilmankosteus tietenkin nousee. Tällöin on myös suurempi mahdollisuus homeiden muodostumiselle mikäli petivaatteet eivät pääse koskaan kunnolla kuivumaan (öisin hikoilu ilmankosteus). Ja homeiden hengittelyhän ei ole kenellekään terveellistä. Luulisin, että pieni akvaario menee makuuhuoneessa ihan hyvin, suurempikin mikäli huolehtii hyvin tuuletuksesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 975440
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai804756Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1384709Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3672134- 1031855
- 1001652
- 2571527
- 3661268
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.581074- 2001031