Trexan 25mg/vko ei auta.

Ihopsori

Onko kukaan siirtynyt Trexanista Sandimmun lääkkeen käyttäjäksi? Onko tehokkaampi lääke?

8

807

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koklaa ees
      • Ime parsaa!

        En kysynyt tuota!


    • Trexania

      Moikka !

      Jos tuo annon Trexania ei riitä, kannattaa keskustella iholääkärin kanssa annoksen nostamiseta väliaikaisesti. Itselläni annosta nostettiin parilla pillerillä pariksi kuukaudeksi ja kun iho-oireet helpotti, niin annos pienennettiin takaisin vanhaan. Iho pysynyt nyt kunnossa.

      • 25mg/vko

        on kuulemma maksimiannos jonka voi ottaa.


      • Trexania
        25mg/vko kirjoitti:

        on kuulemma maksimiannos jonka voi ottaa.

        No minulla annosta nostettiin tuosta 25mg:sta... Riippuu siis näköjään lääkäristä. Itse käyn HYKS:in iho-ja allergiasairaalassa Helsingissä.


      • Niin minäkin
        Trexania kirjoitti:

        No minulla annosta nostettiin tuosta 25mg:sta... Riippuu siis näköjään lääkäristä. Itse käyn HYKS:in iho-ja allergiasairaalassa Helsingissä.

        käyn siellä.


    • Mummi 63 v

      Käytätkö Trexania tabletteina? Onko koskaan mitattu, minkä verran Trexania imeytyy? Omalla tablettikaudellani imeytyminen oli vain osittaista, joten vaihdettiin pistettävään Trexaniin (mittaus tehtiin jo edesmenneessä Heinolan reumasairaalassa). Ja voi kauhistus! Muutaman viikon kuluttua ihoni oli lähes sileä! Käytin 20 mg annosta 5 - 6 vuotta, ei pahoinvointeja, verikokeet säännöllisesti otettuina suht hyvät, loppuaikoina maksa-arvot huononivat, joten jouduin vaihtamaan biologiseen hoitoon - iho ei enää ole niin hyvä, mutta nivelet toimivat melkein kuin silloin joskus kauan sitten - kymmenvuotiaana. Sekä Trexan että biologinen lääke olivat erityisesti nivelpsoriin, mutta ihokin sai ja biologisesta saa edelleen osansa. Liki 63 vuoden psorihistoriani aikana nämä viimeiset hoitavat aineet ovat olleet tehokkaimmat.

      • Mulla oli vähän

        aikaa Metoject käytössä,mutta ei se toiminut sen paremmin,oli vaan hankalampi ja kalliimpi käyttää niin palasin takaisin Trexaniin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      46
      3210
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      509
      1942
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1920
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      81
      1781
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1522
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1418
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      27
      1344
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1319
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      1208
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      112
      1160
    Aihe