Kertokaa mielipiteenne..... Lapsen isä ja äiti ovat eronneet ja isä maksaa lapsestaan 220e kuussa elatusmaksuja hoitaa kaikki vaatteet, urheilutarvikkeet, polkupyörän ym tarvittavat tarvikkeet omaan talouteensa ettei niitä tarvitse roudata edestakaisin kotien välillä. äiti saa myös luonnollisesti lapsilisän, joka tästä lapsesta on 104e ja rapiat, eli yhteensä n.324e. Äidin osuushan on puolet lapsen kuukauden "kulutuksesta" ruokaan, juomaan ym, eli lain mukaan hänelläkin on oikeus osallistua varojensa mukaan näihin kuluihin eli yhteensä hänellä on tätä lasta varten lähes 500e/ kk. Onko hänellä (äidillä) siis oikeus vaatia isää kustantamaan vielä lisäksi joka syksy tuulipuvut, urheiluvälineet, kengät ja kaiken muun, samoin talvivaatteet ja kevät vaatteet äidin asustamaan huusholliin???? Eikö se elatusmaksu ja lapsilisä ole sitä varten, koska eihän niitä vaatteita tarvitse joka kuukausi ostaa ja nuon suurella summalla ei 10 vuotias todellakaa pysty edes syömään? Isä säälii lastaan, koska joka tapaamiseen hän saapuu puutteellisesti puettuna, likaiset ja rikkinäiset vaatteet päällä ja suostuu makselemaan nämä jutut mitä äiti vaatii. Onko vastaavia kokemuksia?
Onko reilua?
Mummi92
5144
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Äidillähän on oikeus vaatia ihan mitä tahansa, mutta isällä ei ole velvollisuutta maksaa.
Jos isä kerran "hoitaa kaikki vaatteet, urheilutarvikkeet, polkupyörän ym tarvittavat tarvikkeet omaan talouteensa ettei niitä tarvitse roudata edestakaisin kotien välillä", niin lapsi varmaankin on paljon isän luona? Eli lapsi on sen osan ajasta asiallisesti vaatetettu ja varustettu?
Jos isästä (tai mummista) tuntuu, että lasta selkeästi laiminlyödään äitinsä luona, on syytä miettiä, onko laiminlyönti sitä luokkaa, että siitä on tehtävä lastensuojeluilmoitus vai sitä luokkaa, joka ei lapselle suoranaista hallaa tee ja kannattaa jättää omaan arvoonsa.
Lisäksi sanon vain, että on aikoihin eletty, jos jo mummitkin alkavat laskea eurolleen lasten kulutusta ja heidän äitinsä elatukseen saamia rahoja.
Miksi puutut toisten asiohin? Asia ei kuulu sinulle, vaan vanhemmat itse sopii.
On se kumma kun ei kenenkään mielstä lasten vanhemmat osaa hoitaa omia asioita jotka miellyttäisi kaikkia. Toivottavsti oli provo!
Vai onko takana, että hautaan sotkea ja tehdä asioista likaista. Riitaahan on helppo kylvää, ja jotkut nauttii siitä, että on sanut riidan aikaseksi toisille.
Tässä kysyttiin mielipidettä, ilman riidan hakua tai mitään muutakaan. Enkä ole todellakaan ajatellut sotkeentua yhtään mihinkään heidän välisiin asioihin, ihmettelen vain asiaa?
No miksi isä ei sitten vaadi lähihuoltajuutta itselleen jos kokee ettei lapsella ole äidin luona asiat hyvin?
No miksiköhän ei vaadi???!!!!
Voisikohan yhtenä "pikku" syynä olla se että ellei lapsen biologinen äiti ole lainvoimaisesti todistettu joko parantumattomaksi narkomaaniksi tai parantumattomaksi rappio-alkoholistiksi tai parantumattomasti mielisairaaksi niin silloin isällä ei ole edes sitä 0,000001% mahdollisuuttakaan saada lapsensa lähihuoltajuutta!!!!
Jos isä lähtee hakemaan lähihuoltajuutta silloin kun kyseessä ei ole mikään noista em. tapauksista niin silloin isä leimataan sossutanttojen erittäin suosiollisella avustuksella riidanhaastajaksi ja vastavetona tulee normisti se että lapsi/lapset eristetään isästään vähintään niin pitkäksi aikaa kuin oikeusprosessi kestää jolloin lapselle voidaan suorittaa sitä isästä vieraannuttamista koko repertuaalilla.
Erittäin suurella todennäköisyydellä isän ja lasten tapaamiset/yhteydenpito heikkenee huomattavasti siitä mitä se oli ennen oikeusprosessin alkua!!!!