Minulla on siis canon eos 1100d
Miten saan kuvat siirrettyä johdolla koneelle?
Kameran mukana tullut levy on hukassa, niin tiedättekö minkä ohjelman voisin ladata että pystyisin siirtämään kuvat koneelle?????!
Kuvat koneelle?!??!?!
8
1800
Vastaukset
- jlkflal
Hanki kortinlukija.
Se on helpointa. - johnnymale07
etsi se levy. siinä on monta muutakin hyödyllistä ohjelmaa. tai osta uusi kamera jos olet levyn roskiin pistänyt.
- jnfkqjfk
Kallis ohje.
Levy on hyödyllinen vain, jos ei ole muita ohjelmia tullut hankittua. - Canonin DPP
jnfkqjfk kirjoitti:
Kallis ohje.
Levy on hyödyllinen vain, jos ei ole muita ohjelmia tullut hankittua.Onhan disketillä mm Canonin oma DPP joka on ihan hyvä RAW konvertoija noin aluksi, joka tulee ihan kylkiäisenä mukaan ilamaisena.
- eemelionparasponi
sitä levyä ei vaan löydy. eikö netistä voi ladata mitään ohjelmaa?
- njdkq
Päivitykset saa Canonilta, mutta voiko niitä asentaa ilman jotakin asennettua "täysvesiota"?
Voithan kokeilla.
http://www.usa.canon.com/cusa/consumer/products/cameras/slr_cameras/eos_rebel_t3_18_55mm_is_ii_kit#DriversAndSoftware
Siitä vain latailemaan.
Ihmettelen vain ohjelmien tarvetta. "Ammattilaiset" heittää noi aina ensiksi roskiin.
Pahaksi tilanne menee, jos on muutama erimerkkinen kamera ja niiden kaikkien ohjelmat pitää asentaa.
Lataamisen ja asentamisen vaivalla hankkii 20€ kortinlukijan, joka toimii uudemmissakin kameroissa, joissa on siihen sopiva kortti. Ohjelmat ei toimi, kun kamerat ja tietokoneet uudistuu.
Kortinlukijalla ei myöskään jumita korttia, eikä kameraa. Kortti ja/tai kamera voi seota ja kortti ja kuvat tuhoutua, jos virta loppuu kesken kuvansiirron. Joillekin on käynyt niin.
Jotkut kamerat toimii "levyasemana" ilman ohjelmia ja ennen Canonissakin oli PTP-säätö, jolla kuvat sai siirrettyä ilman erityisiä ohjelmia, mutta nyt se on poissa.
- Mulla muu merkki
Sinulla on siis tallessa kameran ja PC:n välinen kaapeli?
Kun liität kamerasi koneeseen, niin eikö kamerasi näy suoraan Windowsin resurssienhallinnassa minkä tahansa massamuistivälineen tapaan? Kamerassa on tietenkin muistikortin oltava paikoillaan ja virta päällä.
Kaivelet vain sieltä kuvatiedostot esiin aivan kuin ne olisivat kovalevyllä, muistitikulla tai vastaavalla välineellä ja kopioit ne haluamallesi muistivälineelle haluamaasi hakemistoon.
Itse käytän kuitenkin useimmiten kortinlukijaa: kortti pois kamerasta ja paikoilleen kortinlukijaan, jolloin kortin sisältö näkyy Windowsin resurssienhallinnassa samaan tapaan kuin edellä.
Kameran mukana CD:llä toimitetun softan etu (tai joillekin haitta) on siinä, että se osaa muodostaa kuvatiedostoista kansioita automaattisesti. Softa ei ole mitenkään välttämätön. - wintoosa hoitaa...
Kyllä mä olen saanut kuvat kolmesta erimerkkisestä canonista ihan hyvin mm. kaverin koneelle, jonne ei ole latailtu yhtään mitään, ihan windowsin omilla olemassa olevilla ohjelmilla.
Piuhat vaan kiinni kameraan ja koneeseen, virta päälle kameraan, ja odottelet hetken (lataa ohjainohjelmiston, jos sitä ei ole aikaisemmin jo tehty) ja sen jälkeen tulee vaihtoehtoja kuvien tuomiseen omassa ikkunassaan.
Hyvin on toiminut niin vistassa kuin windows7:ssa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po383289Niin voimakkaat tunteet
Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi162595Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen
sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk242564Puhe on halpaa
Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.441816- 251536
- 1211301
Nainen, se on vain karu totuus, että
sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja2791258Joko aiheuttamani pettymys
on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.901229Kosulan Keisari karviossa
Non ni. Kosulan keisari karviossa käväsemässä,kamera pyöri ja tubetulot lopsahti tilille,myös VEROVÄHENNYLSIIN ajo241146Arvasin että sen profiilin takana on sinä
Ja nyt suutuit. Pidähän tuo äläkä enää haikaile sitten, rakas 😉131110