Olimme perheen kanssa risteilyllä 13.-15.10.12 Silja Sereneidillä hytti 10808 ja laitoin peilinviereen hyllylle "talteen" isoäidiltäni perinnöksi saaneen kultiaisen kaulakellon ja siihen sen lähtöhössäkässä unohdin.
Nyt tuo kello taitaa koristaa jonkun muun kaulaa, koska tiedusteluista huolimatta tuota ei ole kukaan nähnyt eikä palauttanut ei löydy laivasta eikä löytotavaratoimistosta, johon tavarat toimiteaan.
Rehellisiä ihmisiä ei taida tänäpäivänä enää olla. Kaikki mitä eteen tulee on jollain kumman oikeudella suoraan löytäjän. No ei kai auta, kun pettymksensä ja surun käsitellä ja oppia elämään sen kanssa. Harmittaa vain vietävästi.
Jos jollain on vinkkiejä mitä voisi vielä asian hyväksi tehdä tai mistä kysyä, otan tiedot erittäin mielelläni vastaan.
Onko mitään tehtävissä?
9
331
Vastaukset
- asdfasdf
No etpä mitään muuta voi tehdä, sen on luultavasti seuraava matkustaja ottanut mukaansa tai heittänyt roskiin. Toki rikosilmoituksen voit tehdä mutta ei sitä mistään enää löydy.
- oma vika vaikka sääl
Voi harmi, ehkä siivooja laittanut talteen tai joku muu matkustaja otti sen hytin ohi kulkiessaan. Hytin ovenhan varmaan jätit auki pois lähtiessäsi, niin kuin yleensä on tapana.
- Ei varmaankaan
kannata ottaa matkalle mukaan arvokaita, tai itselleen tunnearvoltaan arvokkaita koruja. Tai sitten täytyy pitää niistä erityisen hyvää huolta. Mutta niinhän sitä sanotaan, että on myöhäistä itkeä kun '****:t on jo housussa.
Valitettavasti tilaisuus tekee monesta varkaan, mutta kylä se todellinen syyllinen löytyy peiliin kurkistamalla. - Jkss
Eikös laivayhtiöltä voisi kysyä, että jos ottaisivat yhteyttä henkilöön joka on hytissä sinun jälkeesi? En tiedä heruuko apua, mutta ainahan kannattaa yrittää
- PTMS1
Jos kello on ollut näkyvällä paikalla niin todennäköisesti se on lähtenyt siivoojan mukaan. Laivayhtiö varmasti pystyisi selvittämään kuka hytin on siivonnut, mutta eipä heillä taida olla kiinnostusta selvittää asiaa niin perusteellisesti.
- Rehellinen tumma
Vaikka siivooja ei ole suomalainen ei häntä voi syyttää varkaudesta tai näpistelystä sen takia että hän on siivonnut hytin!
Jos voisi niin kaikki suomalaiset olisivat varkaita ulkomailla taustansa takia :-) - Uäh häh häh
Ota maalia Storösaaren oy:stä ja nosta oikeusjuttu satunnaisesti valittua henkilöä vastaan tunnearvoltaan arvokkaan kultakellon epäillystä käyttövarkaudesta!
- 123123123
Harmihan se on, että unohdit ottaa kellon mukaan mutta et voi siitä kuitenkaan ketään muutakaan syyttää. Todennäköisesti joku siivooja on sen vienyt.
Rehellisiä ihmisiä on edelleen olemassa ja tulee aina olemaan. Se vain on niin, että kun ihminen löytää jonkin arvokkaan näköisen esineen niin siinä joutuu miettimään, että pitääkö sen itsellään vai viekö esim. löytötavaratoimistoon. Toinen pitää itsellään, toinen taas ei. - vielä löytyy
Rehellisiä ihmisiä löytyy vaan ei ehkä ruotsinlaivojen siivoojista. Unohdin Lissabonilaiseen hotelliin housut vaatekaappiin. Eivät tietysti perintökellon arvoiset mutta lähemmäs 100 euroa kuitenkin. Mailasin hotelliin ja he lähettivät housut postissa ihan omalla kustannuksellaan (n.17 egeä). Hotelliyön hinta oli 35e.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni821399Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä681197Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2141184Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2021174Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121039Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä103993Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65913Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍128891Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t123788- 77755