Niin nyt on lokakuu ja mulla on taas joulufiilikset päällä :3 musta kun on niin kotoisaa kun on lämmintä sisällä ja lahkjapapereiden rapisu kuuluu kaikkialle. Ja sitten vielä kun kaadetaan piparitaikina leivimpaperiin... Aah! hyvää tuoksua tulee keittiön puolelta ja joulukarenterista avataan viimeinen luukku! :)) näillä tunnelmilla minä odottelen joulua :)
Joulu
joulurakas :))
253
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Päätinkin vihdoin hankkia töitä, jotta saisin järjestettyä mahtavan joulun. Siskon kanssa keksittiin aikaisemmin syksyllä, että voitais koko suku varata mökit jostain laskettelukeskukselta, ja viettää historiallinen joulu yhdessä. Kärsin noihin aikoihin suht. pahasta masennuksesta (oon sairastanut masennusta jo ihan lapsesta saakka, tulee yleensä vähän parempia ja sitten taas pahempia kausia), ja halusin jonkunsorttisen power boostin, jotta jaksaisin taas paremmin. Joulun 2012 suunnittelu osottautui hyödylliseksi mielialani puolesta. Soittelin sukulaisille, tein listoja hinnoista ja käytin viimeisetkin energiat vanhempieni vakuuttelemiseen. Sainkin lopulta palkan vaivannäöstä, ja nyt on mökit varattu ja kaikilla joulumieli ja positiivinen, odottava asenne joulun suhteen.
Harrastan laulamista, ja isäni soittaa kitaraa. Suunniteltiin, että pidetään musiikkiesitys ennen jouluateriaa. Lisäksi ollaan menossa katsomaan "kauneimmat joululaulut" ja jos onnistaa ja tulee lunta, tehdään yhdessä lumiukko ja -lyhtyjä. Siskon kanssa leivotaan aikaisin aattoaamuna mokkapaloja. Asetellaan ne kauniisti tarjottimelle, tökitään paloihin katajan- tai kuusenkärkkiä "puiksi", ja päälle siivilöidään tomusokeria lumeksi. Maalaan ja piirrän myös paljon vapaa-ajalla, joten luultavasti teen käsin kaikki joululahjat :) Meidän suvussa käsityöt, askartelu ja nikkaroiminen ei ole lainkaan vieras juttu. En varmaankaan ole ainoa, joka tekee lahjat käsin. Koristellaan aatonaatto-iltana kuusi yhdessä, pidetään joululahjavalvojaiset ja aamulla kasataan lahjavuori kuusen alle.
Hauskaa joulunodotusta kaikille! :)
Voi toi kuulostaa tosi ihanalta! joulu on munkin mielestä sitä aikaa kun vietetään yhdessä kotoisasti aikaa. Oon pahoillani masennuksestasi, mutta joulun alla ei sitä aikuinenkaan voi masentua :3 Voi että minäkin len tehnyt paitoja sukkia kaulaliinoja tms lahjoiksi muille. Minulla oli aina 10 käsityössä, niin että tykkään siitä vieläkin. Lapsetkin odottavat innoissaan joulun aikaa. Hei hyvää joulua ja zemppiä teille.
Joulupukin apuri