Miten saa asiakirjaan juoksevan sivunumeroinnin jokaiselle sivulle: 1 (1), 1 (2) jne? KUN sivunumerot eivät saa olla ylätunnisteessa?
Juokseva sivunumero, ei ylätunnisteeseen
1
451
Vastaukset
Tekemällä sivunumeroinnin alatunnisteeseen.
Tosin standardin (SFS 2487) mukaan sivunumerointi kuuluu nimenomaan ylätunnisteeseen.
Jos tarkoitit, että ei saa olla ylätunnisteessa eikä alatunnisteessa, niin sitten asia on tehty vaikeaksi. Kenttäkoodeilla saa kyllä aikaan sivunumerotiedon myös sivun varsinaiseen sisältöön, mutta se on sitten siinä kohdassa, mihin se on lisätty, eikä muualla eli ei toistu eri sivuilla. Jos halutaan tiedon automaattinen toistuminen joka sivulla, niin sitä varten on juuri ylä- ja alatunniste.
Ehkä toistumisen saisi rakennettua jotenkin makrolla (ja tekstivesileimalla?), mutta tuntuu turhalta puuhastelulta, kun ylä- ja alatunniste on keksitty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1087861
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1276231- 835257
- 1414603
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113250- 623074
- 653039
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818112492- 612457
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562096