Noilla kartoilla ei paljon veneillä, jos ei kulje ilmatyynyaluksella.
http://portal.liikennevirasto.fi/sivu/www/f/liikenneverkko/merikartat/Ilmaiset_kartat_ja_aineistot/Peitepiirroskartat
Koskahan liikennevirasto alkaa oikeasti jakaa verovaroilla
hankittua tietoa?
http://portal.liikennevirasto.fi/sivu/www/f/liikenneverkko/merikartat/Ilmaiset_kartat_ja_aineistot/Peitepiirroskartat
Koskahan liikennevirasto alkaa oikeasti jakaa verovaroilla
hankittua tietoa?
Vastaukset 24
Vanhimmat
Onneksi on tämä vielä ilmainen:
http://www.sailmate.fi/#
Aikamoista pelleilyä. Se on aivan käsittämätöntä, miksei noita karttoja saa ladata ilmaiseksi. Ruotsissakin on palvelusta
http://kartor.eniro.se/
nähtävissä viralliset merikartat. Miksi ihmeessä ei Suomessa? Ei noilla kuitenkaan mitään voittoa tehdä suhteessa kustannuksiin. Kirjastosta kopsatut Meri-CD:tkin vanhenevat koko ajan.
Saman konsernin tekemänä löytyy suomestakin merikartat.
http://www.eniro.fi/kartta/
Miten tuossa saa näkymään merikartat?
Vasemmassa ylälaidassa hiiri "kartta"-neliöön, valitse "veneily".
Zoomaa riittävästi
Hienoa, enpäs tiennytkään! Kiitos tiedosta. Seuraavaksi joku ehkä tekee skriptin, joka imuroi karttadata Eniron sivuilta.
Tuolta tosin puuttuu loistot. Voi puuttua jotain muutakin.
Tietääkseni Eniron kartat ovat vain näennäisesti ilmaisia, Eniro maksaa niiden latauksesta royalteja karttadatan omistajalle, eli esim. Sjöfartsverketille Ruotsissa. Käyttäjälle homma tosin on maksutonta.
Ja eihän ne kaikki MML:n maastokartatkaan ole vielä ilmaisia, vain osa niistä tuli ilmaiseen jakeluun.
Ei jumalauta, aivan nautettavaa. Liikennevirasto (ent Merenkulkulaitos) viis veisaa hallituksen periaatepäätöksestä verovaroin tuotettujen materiaalien avoimuudesta ja tämä on oiva osoitus siitä vastaanpyristelystä. Julkaistaan jotain aivan käyttökelvotonta, että päästään sanomaan että on jaettu avoimesti aineistoja, vaikkei oikeesti suostuta jakamaan mitään. Siis noissahan on pelkät rantaviivat ja vielä melko käyttökelvottomassa pdf muodossa. Surkeuden huippu.
Älkää ny, rantaviivathan on piirretty ihan tarkasti... Tietäispä tosiaan, mihin tarkoitukseen noita voi käyttää. Otsikko viittaa peitepiirroksiin, mutta mihin sellaisia pdf-muotoisia tarttee. Lasten askarteluun kuultopaperille läpipiirrettäviksikö?
Saahan tuosta leikin lapsille. Printtailee tuosta kartanpaloja ja antaa lasten etsiä oikealta kartalta kohdan, johon se kuuluu. Tai vaikka molemmat, ensin läpipiirto ja sitten kohdan paikannus. Kai noilla eväillä pari pitkää legiä tai sadepäivää pääsee.
Haha, siihen piirustamaan ensi kesän veneretkeä! Saman tasoinen kartasto:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012102516247369_uu.shtml
Onkohan niissä joku häikkä?
Onneksi on paljon veneilykavereita, joilta olen saanut lainata CD-merikarttaa kopiotavaksi omaan käyttöön. Olen ne muuntanut Sea Cleariin sopivaksi, ja voin veneillä Virojoelta Kemiin, jos huvittaa, eikä ole maksanut senttiäkään.
Nuo MeriCDt alkavat olla jo aika vanhoja ainakin väylien muutosten osalta.
Muutoinhan ne kyllä toimivat vielä ihan hyvin kunhan varautuu siihen,
että varsinkin väylille on tullut muutoksia. Meriturvallisuudenkin kannalta
olisi järkevää vihdoin avata tuo verovaroin hankittu ja ylläpidetty tieto
yleiseen käyttöön kuten muulle kartta-aineistolle on jo käynyt..
Jotain sarvikuonohommaa tuolla Liikennevirastossa näyttää vielä olevan
ja ilmeisesti jotain kaupallisia intressejä vielä suojellaan.
Ihan vain mielenkiinnosta imaisin yhden kartan tuolta ja käänsin sen
yleiseksi kuvatiedostoksi. Kun kalibroin sen MapCal-ohjelmalla siinä
näytti olevan aika lailla jonkinlaista tyynyvääristymää, joten jotain outoa
tuossa aineistossa on edelleen.
Mitä kaupallisia intressejä virastolla?
Tuollaista vääristymää ei muuten saa aikaiseksi muuta kuin tarkoituksella. Touhu on kyllä ihan anteeksiantamatonta. Kenkää koko paskasakille ja heti - vittu.
En ole vielä havainnut, että olis kiviä tuotu vanhalle reitille. Kyllä nää aidot -05 merikartat ovat ainakin yhtä hyviä. kun nuo kiinalaiset uudet plotterikartat . Olen samaa mieltä merikarttojen käytön vapauttamisesta, mutta en sillä tavalla kun Sailmate, että pitää olla netissä koko ajan, Sailmaten seurantaominaisuuden toiminnasta ei ole mulla tietoa.
Kyllä niihin karttoihin näyttää ilmestyvän uusia kiviäkin.
Ei välttämättä aina väylille, joihin kuitenkin tulee koko ajan
jotain muita muutoksia. Muutoksia voi seurata sivuilta:
http://portal.liikennevirasto.fi/sivu/www/f/liikenneverkko/merikartat/Merikarttojen_paivityspalvelu/Merikarttojen_paivityspalvelu
Juu, tiedetään, olen itsekin ilmoittanut likennevirastoon kolme karttamuutosta "uusista kivistä", mutta Kiinaan en ole ilmoittanut.
Ei ole mahdollista. Maamme suurin merenkulun tietäjä, suurpurjehtija Jodlari on aikojen alusta lähtien todistanut, että Itämeren kaikki kivet on jo kartoitettu.
Ne kiinalaiset muuten kyllä hakevat samasta tiedostosta karttatietonsa kuin kotimaisetkin kartantekijät. Päivitykset tietysti ehtivät ensin suomalaisiin karttoihin, plotterikarttoihin vaihtelevalla viiveellä. Ovatko ilmoittamasi kivet vielä tulleet missään julkaistuiksi?
Juu, kyllä, TM 25/2010
Miten ihmeessä te jaksatte säätää muutaman kympin/satasen vuoksi?
Tableteihin saa Navionicsin softan muutamalla kympillä eikä tartte jonottaa/lainailla kirjastosta, kopioida, säätää, konvertoida, bootata, nixnux ja ehkä sit on jossain seaclearissa joku viritys, joka on vielä kalibroitu pieleen... ja vaikka onnistuisikin, niin kartta on 10 vuotta vanha, kivet ja merkit väärissä paikoissa. mut hei kun piti saada halvalla. muutama kymppi on rahastusta suomalaiselle.
Minä keskityn mieluummin itse veneilyyn.
Tämän karttadatan julkaisemisen idea on vain tehdä kaupallisille toimijoille helpommaksi aloittaa sovellusten teko.
Ei ollut mitenkään tarkoitus että viranomaiset "pureskelevat" valmiiksi karttatuotteet - heidän tehtävä on vain hoitaa kartoitus. Ei ole viranomaisten tehtävä tehdä valmista softaa eri päätelaitteille, tyyliin että veneilijä ostaa SD-kortin kaupasta ja imuroi siihen vaikka platinakartan netistä.
Noiden pdf:ien tarkoitusta en ymmärrä, mutta en olekkaan karttavalmistaja.
Katsos, jos on 10 v. ajanut samalla tietokoneella ja navigointi ohjelmalla, eikä ole tarvetta hankkia tablettia, koska ei ole sille käyttöä, veneily ei muutu miksikään, jos vaihtaa munan munaan. Mulla ei ole navigointi välineurheilua, se on vaan merikartan seurantaa matkan edetessä ja onhan se ihan toista katsoa 12" näytöstä aitoa merikarttaa 100€ laitteilla.