Kaikki propagandavoimat on valjastetaan kääntämään huomio pois siitä että oma maatalous on Suuomelle erittäin kannattavaa. Parhaiten se käy, kun valjastetaan kaikki vasurit niin pääluottamusmiehistä kuin papeista aina valtakunnan runoilijaan saakka, sekä innokas joutojoukko yleisönosaston kirjoittelijoita, haukkumaan Suomen maanviljelijöitä, unohtaen, että he tekevät arvokasta ja tuottavaa työtä, niillä ehdoilla jotka EU ja laillinen yhteikuntajärjestys heille suo.
Mikä ihme joitakin riivaa,
järki puuttuu !
16173
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
---
---
---
Suomalaiset maanviljelijät saavat erilaisina verotukina lähes kolme miljardia euroa, laskee Aalto-yliopiston tuotantotalouden professori Esko Niemi.
Kolmen miljardin euron summasta vain 1,9 miljardia on suoria viljelytukia. Loppu miljardi koostuu erilaisista eläke- ja luopumistuista, joita ei yleensä haluta laskea maatalouden tukipaketin hintaa kerrottaessa.
Pitkään Suomen aluepolitiikkaa arvostellut Niemi kutsuu kahdesta miljardista puhumista harhaanjohtamiseksi.
– Maa- ja metsätalousministeriö, maanviljelijät ja heitä lähellä olevat henkilöt, MTK:laiset, hän listaa mielellään pienemmästä tukisummasta puhuvia tahoja.
Erityisesti Niemeä kismittää maatilojen kurjuuteen vetoaminen. MTK:n ja valtiovarainministeriön laskujen mukaan maatilallisen työansio tuntia kohden on vain 2,2 euroa.
– En tiedä miten ne kehtaavat? Jokainenhan tajuaa, että se on silkkaa roskaa. Miten niitä [työtunteja] kysellään, eihän se voi todellakaan pitää paikkansa, Niemi ihmettelee.
"Kaukana duunarin
ansioista"
Professori Niemi vaatii, että maataloustukijärjestelmästä aletaan pikkuhiljaa luopua. Kannattamatonta toimintaa on turha tukea, vaikka hän hyväksyykin tavoitteen omavaraisesta elintarviketuotannosta.
– Mutta eihän sekään voi tarkoittaa yli sadan prosentin omavaraisuutta joissain tuotteissa. Emmehän me ole banaaneissakaan milloinkaan omavaraisia, hän sanoo.
Niemi huomauttaa, että tuettu elinkeino on nostanut maanviljelijät tulonjakotilastojen paremmalle puolelle.
Tilastokeskuksen mukaan maanviljelijöiden käytettävissä olevat tulot olivat vuonna 2008 jopa 49 prosenttia korkeammat kuin keskivertokotitalouden. Henkeä kohti laskettuna tulot olivat 17 prosenttia korkeammat. Erot ovat kasvaneet 1990-luvulta.
– Tavalliseen duunariin verrattuna käytettävissä olevat tuet on korkeat. Tukemalla pitäisi saavuttaa korkeintaan kohtuullinen tulotaso, hän sanoo.
maataloustulo on 0,65 miljardia..
---
---
---------
---
---
---
---
Eikä ole olemassa tuottavampaa työtä, kun tuottaa ruokaa ihmisilla.
Ilman ruokaa kukaan ei pystyisi tekemään mitään.
Maanviljely on maailman tärkein ammatti. Sitten tulee pitkä väli ja sitten vasta muut ammatit.
---
Voit olla oman alas huippu,toi provoilu ei vaa oo alaas
---