Räikkösen asenne tökkii

asenne kuntoon

Räikkönen on lahjakas kuljettaja, siitä ei ole epäilystäkään. Sekin on arvostettavaa että uskaltaa olla oma itsensä ja tehdä mitä haluaa. Mutta mutta, minusta se ei ole arvostettavaa että saa lajilta valtavat omaisuudet ja kaiken, ja sitten suhtautuu työhön ja uraan siten tyyliin että "katsotaan nyt viitsinkö ajaa ensi vuonna vai en".

En palkkaisi kuljettajaa vaikka tämä olisi lahjakas jos hänellä ei ole paluun jälkeen edes sen vertaa intohimoa lajia ja ajamista kohtaan että haluaisi ilman muuta ajaa edes 4-5 vuotta. Miksi palkata tuuliviiri joka voi muuttaa nopeasti mielensä fiiliksen mukaan? En tiedä aikooko kimi ajaa pitempään vai ei, mutta kommenteista päätellen ei ole kovin sitoutunut.

5

245

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tt-lötjönen

      Totuus on se että Kimillä riittää sitoutumista mutta nykyiset tallit sen sijaan eivät kunnioita sopimuksia niin lojaalisti kuin ennen. Vaikka millaisen sopparin teet niin milloin tahansa voi tulla loppu ja lähtö. Vannoutuneelle autourheilijalle ei ole mielekästä jäädä laakereille vaikka sopimusrikkomuksesta saisikin miljoonan poikineen.

    • filo & sport

      >> Mutta mutta, minusta se ei ole arvostettavaa että saa lajilta valtavat omaisuudet ja kaiken, ja sitten suhtautuu työhön ja uraan siten tyyliin että "katsotaan nyt viitsinkö ajaa ensi vuonna vai en".

      Hän ei ole "saanut" lajilta miljoonia, vaan hän on ne itse _ansainnut_ ihan omalla työllään ja lahjakkuudellaan. Toisaalta ei tule unohtaa paljonko F1 sirkus on saanut miljoonia Kimin ja muiden kuskien ansiosta ja Eclestone ensirivissä.

      Toisekseen Kimi osoitti välivuosien jälkeisellä paluullaan millä todellisella lahjakkuuden tasolla hän on. Hänen paluulleen skeptiset ja jopa liki pilkkaava-asenteiset saivat ansaitsemansa kalikan bumerangina omaan nilkkaansa.

      Meillä ihmisillä on vain yksi elämä ja jokainen elää sen parhaaksi katsomallaan tavalla, kunhan ei tee vahinkoa toisille.

      Kimi elää omaa elämäänsä haluamallaan tavalla eikä uhraa itseään ulkopuolisille tahoille vastoin tahtoaan. Diili on diili ja siinä on aina kaksi tai useampi osapuoli. Kaikesta neuvotellaan.

      Miksi pitäisi tanssia läpi elämänsä toisten / ulkopuolisten pillien ja odotuksien mukaan jos on siinä asemassa, että voi valita oman tahtonsa mukaan itselleen sopivan vaihtoehdon?

      Ohessa itse kullekin ajatuksia ja punnitsemista herätävä artikkeli elämänsä arvoista. Toisinaan oleelliseen herätään liian myöhään. Tässä suhteessa Kimi vaikuttaa olevan myöteinen poikkeus.

      - http://www.studio55.fi/hyvaolo/artikkeli.shtml/1410430/naita-viitta-asiaa-ihmiset-katuvat-eniten-kuolinvuoteellaan

      .

      • 57555

        kukaan ei ole ansainnut miljoonia ajamalla formulaa. se homma on vain ylipalkattua. 500 000 euron palkka siitä hommasta verottomana olisi aivan riittävä. sillä rahalla saisi hyviä kuskeja vaikka kuinka paljon.


      • filo & sport
        57555 kirjoitti:

        kukaan ei ole ansainnut miljoonia ajamalla formulaa. se homma on vain ylipalkattua. 500 000 euron palkka siitä hommasta verottomana olisi aivan riittävä. sillä rahalla saisi hyviä kuskeja vaikka kuinka paljon.

        >> kukaan ei ole ansainnut miljoonia ajamalla formulaa. se homma on vain ylipalkattua.

        Mikäli tuo edustamasi Suomen loputon luonnonvara, suomalainen perisynti ja punaiseen viiraava kateus, saataisiin veronalaiseksi, niin Suomessa ei muuta veroa tarvitsisi maksaakaan ja Suomesta tulisi kansainvälisten investoijien paratiisi, Pohjolan Monaco.


      • että siltä pohjalta
        57555 kirjoitti:

        kukaan ei ole ansainnut miljoonia ajamalla formulaa. se homma on vain ylipalkattua. 500 000 euron palkka siitä hommasta verottomana olisi aivan riittävä. sillä rahalla saisi hyviä kuskeja vaikka kuinka paljon.

        Oletkos ihan selvillä millaisia riskejä ko. hommaan sisältyy?! Jos ei kuole niin vakava loukkaantuminen ainakin on erittäin herkässä. Onhan niitä esimerkkejä. Ihan viimeajoilta ja jo pelkästään testeistä.
        Ja jos ajamalla tienaa niin ei se meiltä ole pois. Usko vaan!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1389
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      791
    3. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      66
      725
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      90
      718
    5. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      669
    6. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      669
    7. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      145
      649
    8. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      602
    10. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      601
    Aihe