Chiari 1 /silmät

---------------

Nyt vilkkuu valot silmissä vaikka silmät kiinni pimeässä,ei kirkas valo mutta ärsyttää silti.
Onko muilla tällaista ?

9

3101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • chiari nainen

      Kyllä ,minulla oireillut silmät jo ennen kuin chiarista edes tiesi mitään.Kirkkaat valojuovat näkyy ,kun laittaa silmät pimeässä kiinni.Ei onneksi aina.Kai se kuuluu tähän tautiin
      . Nyt on oiken puoleinen silmä "hidastunut"ei liiku ja toimi kuten vasen silmä. Silmiä särkee ja liikuttelu tekee todella huonoa.
      Lukeminen on rasittavaa. Kaupoissa on voimakkaat valot ,se on tosi paha paikka . Yleensäkkin vilisevät ,värikkäät ja kirjavat taustat/ympäristö on tuskaista. Kylläpäs tuli huonosti ilmaistua :) toivottavasti ymmärrät mitä tarkoitan.

    • savon mummeli

      Onko kenelläkään kokemusta? Silmäoireiden lisäksi myös korvan "pauketta" ja rutinaa päivittäin? Oikea korva alkoi oireilla huhtikuussa 2012. Oikeassa silmässä hetken kestävää hämärtymistä päivittäin. Selässä rintarangassa (TH 10-11) ontelotauti joka todettu MRI-kuvauksella. Neurokirurgin mielestä ontelo on niin pieni ettei vaadi operointia. Olin tutkittavana neurologilla ja silmälääkärilä heinäkuussa 2012 ja otettiin pään tietokonekuvaus ei todettu mitään poikkeavaa. Korvan paukkeen vuoksi olen menossa terveyskeskuslääkärin vastaanotolle.

      • -----------------

        Kiitos, kuuluu varmaan joo. On minullakin jotain samantapaista silmissä kun sinulla mutta lievää ainakin toistaiseksi

        Kyllä on pauketta korvassa,siis vasemmassa jos esim pidän puhelinta oikeassa tai vasen korva tyynyssä. Toisin sanoen jos oikeaan korvaan kohdistuu kovempi ääni kuin vasempaan niin vasen paukkuu
        Ei sis poikkeavaa kuvassa? Näkyykö kuvassa varmasti pikkuaivot kokonaan?Chiari ja ontelot kuuluvat usein yhteen vaikka minulla ei toistaiseksi onteloa
        Chiari oireita voi ilmeisesti olla vaikka ei pikkuaivot ole liian alhaalla,riittää kun ovat muuten ahtaalla. Riippuu vähän kuka niitä kuvia tulkitsee,ikävä kyllä.
        Googlaa netissä Chiari


    • savon mummeli

      No nyt sitten olen käynyt lääkärissä. Lääkäri totesi, että niskat jumissa ja siitä johtuisi oireilu. Kuulotutkimus ja sitten (EHKÄ?) korvalääkärille aika. Et silleen eteenpäin mennään kuin mummo lumessa.

      • ------------

        Ihan vaan epävirallinen veikkaus ja mielipide
        Korvalääkäri ei löydä mitään selitystä,katsotaan olenko oikeassa
        Niskat jumissa?
        Lue ontelosta täällä
        http://www.ms-liitto.fi/syringomyelia


      • Neuvoton69
        ------------ kirjoitti:

        Ihan vaan epävirallinen veikkaus ja mielipide
        Korvalääkäri ei löydä mitään selitystä,katsotaan olenko oikeassa
        Niskat jumissa?
        Lue ontelosta täällä
        http://www.ms-liitto.fi/syringomyelia

        Hei! Kysymys,eteneekö chiari 1? Voiko olla lähes oireeton läpi elämän? Tästä sairaudesta ei paljoa tietoa heru lääkäreiltä eikä netistä.


      • --------------------
        Neuvoton69 kirjoitti:

        Hei! Kysymys,eteneekö chiari 1? Voiko olla lähes oireeton läpi elämän? Tästä sairaudesta ei paljoa tietoa heru lääkäreiltä eikä netistä.

        Oireita voi olla hyvin paljon erillaisia ja jotkut taas selviävät lähes oireettomina koko elämänsä. Chiari ei ilmeisesti etene kovin paljon mutta oireet vaihtelevat.
        Itselläni oli noin 24-vuotiaana päänsärkyä, ehkä pari vuotta mutta meni ohi. 27-vuotiaana minulla oli pari vuotta huono olo joka meni ohi. Sen jälkeen noin 30-vuotiaana muutama raju huimauskohtaus jotka kestivät muutaman päivän. Sen jälkeen pari vuotta päänsärkyä (lähinnä takaraivo) ja sekin meni ohi, joten ei kaikki ole pysyvää. Nyt 62v. mittarissa ja menee suht.koht. Suomessa ei lääkäreillä tunnu olevan kiinnostusta tähän sairauteen. Netissä on paljon tietoa englanniksi. Googlaa ACM tai chiari.


      • Neuvoton69
        -------------------- kirjoitti:

        Oireita voi olla hyvin paljon erillaisia ja jotkut taas selviävät lähes oireettomina koko elämänsä. Chiari ei ilmeisesti etene kovin paljon mutta oireet vaihtelevat.
        Itselläni oli noin 24-vuotiaana päänsärkyä, ehkä pari vuotta mutta meni ohi. 27-vuotiaana minulla oli pari vuotta huono olo joka meni ohi. Sen jälkeen noin 30-vuotiaana muutama raju huimauskohtaus jotka kestivät muutaman päivän. Sen jälkeen pari vuotta päänsärkyä (lähinnä takaraivo) ja sekin meni ohi, joten ei kaikki ole pysyvää. Nyt 62v. mittarissa ja menee suht.koht. Suomessa ei lääkäreillä tunnu olevan kiinnostusta tähän sairauteen. Netissä on paljon tietoa englanniksi. Googlaa ACM tai chiari.

        Kiitos vastauksestasi. Mulla tällä hetkellä on lieviä oireita,pystyn toimimaan päivän askareista normaalisti. Pelko on vaan tulevasta. Voimia :)


      • outoa on
        Neuvoton69 kirjoitti:

        Kiitos vastauksestasi. Mulla tällä hetkellä on lieviä oireita,pystyn toimimaan päivän askareista normaalisti. Pelko on vaan tulevasta. Voimia :)

        Syysk. 2013: yöllä herätessä kuin roska vasemmassa silmässä, vaan ei kuitenkaan. Sama tapahtunut sittemmin myöhemminkin, viime kuukausien aikana useinkin. Lääkäri väitti johtuvan kuivasilmäisyydestä, epäilen, eli en usko. Ekan kerran jälkeen silmän ympärys oli vielä seuraavana iltana oudon tuntuinen (lievää jomotusta tai jotain sen suuntaista). Kyseinen silmä, vain tämä, alkaa punottaa joskus suihkun jälkeen, suhteellisen harvinaista kuitenkin. Punotus katoaa max. puolessa tunnissa.
        Vasen korva alkanut pitää vaikka minkälaista ääntä talvesta / keväästä 2014. Välillä oli "hiljaisempikin kausi". Tyypillistä hurina yöllä herätessä Päivisin tasaista himinää, joskus sykkeen tahtiin humputusta. Korvalehteen koskettaessa sormella huminaa korvassa. Samoin, kuulostanee hullulta, välillä jos kosketan vasenta poskeani kädellä, aina suupieltä myöten, tästä seuraa huminaa vasemmassa korvassa, ei kuitenkaan aina. Korva reagoi ainakin toisinaan myös ihan tavalliseen puheeseen (toisen ihmisen puheeseen) kuin radiokanava, joka ei ole aivan kohdallaan.
        - Kerran kymmenen minuutin ajan oli suoranaista pauketta, mikä toistaiseksi jäänyt siihen kertaan. Sitä puolestaan ei aiheuttanut mikään ulkoinen ärsyke eli ääni, alkoi tuosta noin vaan "hiljaisuudessa".
        - Huomasin myös niitä silmätippoja vasempaan silmään pudotellessani, että kyseinen vasen korva reagoi siihen hurahtelulla. Yhteys on?
        - Outoa migreenityyppistä päänjomotusta ollut jo v:sta 1992 alkaen ajoittain, aluksi muutaman kerran vuodessa, nyttemmin muutaman viikon välein. Alkaa usein aamusta ennen sängystä ylösnousua, loppuu viimeistään iltapäivällä. Jomottavaa ja paikkaa vaihtavaa. Joskus takaraivolla/niskassa, sitten silmien takana tai otsalla jne. Ei tykkää pienestäkään ponnistelusta. Joskus saattaa alkaa (harvoin) myös iltaa kohti (tähän iltapuolen jomotukseen olen miettinyt vaikuttavan väsymyksen/stressin?). Erittäin harvinaista varsinainen pahoinvointi, muistan vain kerran, oksennella ei tuolloinkaan tarvinnut, jos ei tainnut kaukanakaan olla.
        - Sitten vielä. Se vasen silmä välähtelee hetken aikaa pimeässä herätessäni kesken yötä tai aamulla. Kesällä sitä ei havainnutkaan, kun oli kai sen verran valoisaa. Tämäkään ei ole jokaöistä, mutta jatkuvaa. Valkeita rinkejä välähtelee ja pyörii hetken, mutta vain muutamia sekunteja. Mihinkään lasiaisen irtoamiseen en usko vaan tää on jotain hermojuttuja. Varsinaisesti päiväsaikaan ei näön kanssa mitään "kummallisuuksia". Haituvat lisääntyneet ehkä viimeisen 6-7 vuoden aikana mielestäni jonkin verran, mutta selvästi aikaisempaan verrattuna.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      44
      7316
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      4058
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3575
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3110
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2796
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      49
      2279
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      51
      2265
    8. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2258
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      43
      2238
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2236
    Aihe