480€/kk "kimppayksiöstä"

Anton92

Tällainen tarjous tuli HOASilta. 25,5 m^2, yksi huone oma kylpyhuone. Oma jääkaappi. Jätkäsaaressa. Keittiö jaetaan 16 muun kanssa... Ilmeisesti aivan uusi talo. Vuokraan sisältyy vedet ja netti, mutta ei sähköä.

Sopimus voimassa 31.8.2013 asti, ja tämän jälkeen voi hakea siirtoa muuhun HOAS-asuntoon. No, kaipa tämä on puolipakko ottaa vastaan, muuten saan luvan asustella vanhempieni luona 50 km Helsingistä (jossa opiskelen) kunnes parempi tarjous ilmaantuu, jos ilmaantuu. Tosin hinta ja keittiön jakaminen 16 kanssa ei kauheasti innosta, eli todennäköisesti haen siirtoa vajaan vuoden jälkeen. Ajatuksia tästä? Kannattaisiko kieltäytyä vai ei? Minusta vaikuttaa kalliilta siihen nähden mitä saa, onko tämä on pk-seudun ulkopuolella asuvan harhakuvitelma? Vaatimukseni eivät mielestäni ole järin kovat: oma huone, kohtuullinen kunto ja mielellään korkeintaan 400€ kuukausivuokra.

5

372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kallista on

      Kimppa kaksioon voit 400 e päästä jos hyvin sattuis.

    • Mulle kelpais

      Musta ihan ok. Kyseessä kuitenkin aivan uusi talo kantakaupungissa. Tuo että kullakin asukkaalla on omat kylpyhuoneet ja jääkaapit tekee sen ettei yhteisiä tiloja välttämättä tartte edes käyttää. Omaan huoneeseen voi hankkia mikron, minikeittiön, kahvin- ja vedenkeittimet jne. mitä nyt tarviikaan ja tiskata astiat vessassa. Melkeinhän tuo on kuin yksiössä asuisi. Eikä taida ne HOASin skutsissa sijaitsevat yksiöt tai pienkaksiotkaan paljon halvempia olla.

    • Tsadilainen forever

      Miksi kaikkien maalaisten on pakko tuppautua pääkaupunkiseudulle? Ettekö te luuserit voi muutttaa vaikka Ouluun tai Rovaniemelle jossa teidän taidoillenne olisi enemmän käyttöä.

    • Uusi on aina uusi

      OTA IHMEESSÄ ! Kimppakämpässä jaat sitten kph:n ja jääkaapin muiden kanssa. Tämä on Helsingin hintataso, ja tuon halvemmalla et uutta asuntoa saa mistään. Ja paikka on mitä parhain. Älä vaan päästä käsistäs, kun lottovoiton sait. Et taida oikein tietää asioista...

    • ota pois..

      Parempi ottaa vastaan ja ajallaan sitten jokin uu vaihtoehto. Muuten voi olla että vuoden asut 50 km matkan päässä koska hakijoita riittää. Kyseisellä alueella asumisesta 240 eur/kk ei ole kova.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      15
      2081
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1425
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      106
      1409
    4. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1245
    5. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1212
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1027
    7. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1016
    8. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      56
      994
    9. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      991
    10. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      335
      973
    Aihe