Asekaappi hankittava yhdelle aseelle??

adfwew

Poliisi vaatii myös asekaapin ostokuitin näyttämistä samalla kun esitän aseen hallussapitolupaa hakiessa. Luulin että vasta 5 asetta tarvii asekaapin.

9

4128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .......ll,,

      Turvakaappi voidaan vaatia luvanhaltijalta, jolla on säilytettävänään erityisen vaarallinen ampuma-ase

      Joo näin on näreet, että silleen.

    • Punakone jyllää?

      Voimassa oleva ampuma-aselaki ja 106§ lainaus:

      **106 §
      Säilyttäminen, kantaminen ja kuljettaminen

      Ampuma-asetta tulee säilyttää lukitussa paikassa tai muuten lukittuna taikka siten, että ampuma-aseeseen kuuluvaa aseen osaa säilytetään erillään. Ampuma-asetta ja aseen osia ei näinkään säilytettyinä saa pitää paikassa, josta ne ovat helposti anastettavissa.

      Jos säilytettävänä on erityisen vaarallinen ampuma-ase taikka yhteensä yli viisi pistoolia, revolveria, itselataavalla kertatulella toimivaa kivääriä tai itselataavalla kertatulella toimivaa 6 §:n 2 momentin 12 kohdassa tarkoitettua muuta ampuma-asetta, on aseet säilytettävä sisäasiainministeriön asetuksen mukaisessa lukitussa turvakaapissa. Turvakaappia ei kuitenkaan edellytetä, jos aseiden säilytystilojen sijaintipaikan poliisilaitos on hyväksynyt säilytystilat. (29.6.2001/601) **

      Voipiko polliisi siis vaatia enempi kuin laki määrää?

    • ressu..

      Asekaappi kannattaa kyllä hankkia jo yhdelle aseelle. Samaan kaappiin menee paukut, puhdistuspuikot ym härpäkkeet. Lisäksi öljytty ase saa rauhassa valua kaapissa. Meillä ainakin emäntä tahtoo valittaa rasvasesta lattiasta taikka pahasta hajusta, jos ase valuu tuvan lattialla.

      Ei asekaappi ole pahasta. Mielestäni se pitäisi vaatia jo yhden tavallisen torrakon säilytyspaikaksi. Kannattaa opetella jos heti alkuun oikea aseiden säilytys ja käyttö ennenkuin on myöhäistä.

    • aloittaja.

      Haen lupaa siis kaksipiippuiseen haulikkoon.Muita aseita ei ole.

    • .......ll,,

      Ei se tuliluikku kaappia tarvi, lue polliisille lakia.

    • hyvä juttu

      Se on hyvä asia, että poliisi alkaa vaatia asekaappia, tietäähän nekin asehörhöjen asenteet. Kunhan saadaan vaalit alta, niin pikkuhiljaa tuo Hyvinkään ampumisen seurauksesta, päästään taas jatkamaan uusia asetuksia aseiden säilytyksen suhteen.
      Nyt onkin tulossa ehdotus, jossa mikä tahansa asekaappi ei enää kelpaa, vaan vain palosuojatut kunnon kaapit kelpaavat. Ei se haittaa jos asehörhöt joutuvat vähän investoimaan harrastukseensa.

      • Miksi kaipaat

        palosuojattua kaappia?
        Eikös ajatusmaailmaasi sopisi paremmin, että tulipalon sattuessa ne kaikki pahat pyssyt palaisivat poroksi samalla?


      • palomiesmyös
        Miksi kaipaat kirjoitti:

        palosuojattua kaappia?
        Eikös ajatusmaailmaasi sopisi paremmin, että tulipalon sattuessa ne kaikki pahat pyssyt palaisivat poroksi samalla?

        Miksi asekaapin luokituksen pitäisi olla palosuojaus? Asekaapin tarkoitus on pitää aseet pois pitkäkyntisten ulottuvilta. Miksi vaatimuksen pitäisi olla myös palosuojaus?

        Palosuojattu kaappi ei ole murtosuojattu. Palosuojaus on aivan eri asia kuin rakenteellinen lujuus. Palosuojaus toteutetaan palamattomalla rakenteella ja paksulla lämpöeristeellä. Lämpöeriste pienentää kapin sisätiloja eli sisälle ei mahdu niin paljon tavaraa taikka sitten kaapin ulkomittoja täytyy samaten kasvattaa.

        Hyväksytylle asekaapille on määritelty tietyt standardit, jotka sen tulee täyttää. Mikäli käytetään jonkin muunlaista kaappia, tulee se käsittääkseni erillishyväksyttää aseiden säilytykseen.


    • antero mokka

      Vihreet asevastustaja huumehörhöt näkee päiväunia uudesta aselaista joka tekisi kiusaaa aseharrastajille, raiskaukset ja huumeidenkäyttö on näiden vihreiden asevastustajien lempipuuhaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4493
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      26
      3284
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      40
      2920
    4. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      17
      2772
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      117
      2737
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2597
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2559
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2295
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2095
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1737
    Aihe