Kuka sammutti valot ....

lähtiessään Suomussalmelta Ä:saaren linja-autoasemalta.
On nimittäin linja-autoaseman pihalla niin pimeää, kuin ryssän helvetissä.
On sama kuin odottaisi linja-autoa jossain erämaa taipaleella.
Eihä siellä nää edes lukea aika taulua, vaan onko tarkoituskin lähteä sokkona maailmalle.
Tuliko kunnalla myytyä ne sähkö osakkeet niin tarkkaan ettei jäänyt valon pilkahdustakaan linja-autoasemalle....
9342
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

JUU, KATO, HEI, ETKÖ HUOMANNU ETTÄ SE KOKO KYLÄ ON PIMENTYNYT,
hiljainen on kylä tie -
SANOTAAN LAULUSSAKIN... niin se moalima muuttuu Eskoseni,
ei ole Ämmänsaari entisensä, vöki pakenee ja ne jotka jää ei käytä rahojaan
ainakaan minkän ostoon, niin kuihtuu loputkin!

Äänestä

Viimeinen sammuttaa valon, olitkohan viimeisen edellinen ja ei huomannut?.
On se ihmeellistä tuhlausta, kun katuvalot palaa ja hiihtovalot, vaikka ei ois ristin sielua maisemissa, siis maaseudullakin monessa paikassa Kainuuta. Tuli tuokin mieleen, kun valitit valoista, tarpeen ne on keskustassa, jotain tyyppejä voi hiippailla pimeässä.

Äänestä

EON sammutti,kun se hyppäsi bussiin ja matkasi Saksaan.

Äänestä

Ajatella aikaa, kun ei ollut sähköjä, vain kaasu- ja ölylamput. Ei puhelintakaan joka talossa, televisiosta puhumattakaan. Jotenkin tuntuu että aika menee liian nopeaan, vaikka on kaikki koneet ja vempaimet käytössä ja kiire jatkuvasti.Oli ennen aikaa enemmän, se oli jotenkin luonnollista elämää.Nyt ei pärjää hetkekään, jos puhelin ei ole mukana ja uutisia maailmalta.

Äänestä

Kyllä kunnalla on liikaa rahaa kun kesät katuvaloja polttaa .
varmaan kaikki mielessään kysyy MIKSI .
Eikö ne vois huuhtik.----elokuun välinen aika olla kokonaan pois päältä.?

Äänestä

Miksi kesällä poltetaan valoja, kuka sen tietää, kait jonkun pitää ne ostata sammuttaa, vai onko ne laittettu ikiajaksi palamaan?

Äänestä

SE VAATIS JÄRENKÄYTTÖÄ .
ja taitava olla että vääntäis nappuloita .

Äänestä

Merja Kyllönen kävi sammuttamassa valot linja-autoasemalta ku rautiaisen taksiin hyppäs,pääsee ite nim.suoralla kyytillä kotio asti.

Äänestä

Suomussalmi on köyhä kehityskunta, ei ole vara poltella valoja turhaan. Samalta kylältä lähtösin oleva liikenneministerikin on jo kääntänyt selkänsä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Valoa kansalle kirjoitti:

lähtiessään Suomussalmelta Ä:saaren linja-autoasemalta.
On nimittäin linja-autoaseman pihalla niin pimeää, kuin ryssän helvetissä.
On sama kuin odottaisi linja-autoa jossain erämaa taipaleella.
Eihä siellä nää edes lukea aika taulua, vaan onko tarkoituskin lähteä sokkona maailmalle.
Tuliko kunnalla myytyä ne sähkö osakkeet niin tarkkaan ettei jäänyt valon pilkahdustakaan linja-autoasemalle....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu