Onko kelläkään kokemuksia? Näitä siis meinaan:
http://www.b2c.fi/merkki/metz/0264/
Aloittelijana olen mietiskellyt tuon METZ MECABLITZ 36 AF-5sen sekä METZ 36 C 2 välillä, mutta noissakaan ei ole pahemmin muuta eroa kuin se, että toinen on digitaalinen. Olisi tulossa Canonin kameraan.
Mutta, yleisesti ottaen, onko kenelläkään laajempaa kokemusta ko. merkin salamoista, mitä olette pitäneet, onko laadukkaita?
Metz salamat
6
434
Vastaukset 6
- jelepataei
"Mutta, yleisesti ottaen, onko kenelläkään laajempaa kokemusta ko. merkin salamoista, mitä olette pitäneet, onko laadukkaita? "
ei ole henkilökohtaista kokemusta, mutta yleisesti ottaen Metziä pidetään hyvänä merkkinä. - NikoNissinen
>mutta noissakaan ei ole pahemmin muuta eroa kuin se, että toinen on digitaalinen
Tarkoittanet "digitaalisuudella" valokeilan leveyden automaattista mukautumista objektiivin polttoväliin? Erinomainen mukavuustekijä, jos salamaa käyttää zoom-objektiivilla varustetun kameran kanssa.
Metz on varma, laadukkaaksi tunnustettu merkki. En usko rahojen menevän siinä hukkaan. Metziä en ole itse käyttänyt.
Nissin tarjoaa käsittääkseni vastaavat toiminnot ja vähän enemmän valotehoa (= suuremman ohjeluvun) euroa kohden. Itselläni on kohtalaisen tehokas Nissin Di 866 Mk II ja olen siihen tyytyväinen.- nippelio
Tarkoittanet "digitaalisuudella" valokeilan leveyden automaattista mukautumista objektiivin polttoväliin? Erinomainen mukavuustekijä, jos salamaa käyttää zoom-objektiivilla varustetun kameran kanssa.
Kyllä, juuri tätä meinasin :-) ! Itselläni kun on juurikin käytössä zoom-objektiivi. - fgkfhkg
nippelio kirjoitti:
Tarkoittanet "digitaalisuudella" valokeilan leveyden automaattista mukautumista objektiivin polttoväliin? Erinomainen mukavuustekijä, jos salamaa käyttää zoom-objektiivilla varustetun kameran kanssa.
Kyllä, juuri tätä meinasin :-) ! Itselläni kun on juurikin käytössä zoom-objektiivi.Kummassakin noissa valokeila "ns" zoom on täysin manuaalinen. AF5:n on merkkikohtainen salama sinulla canoniin, joka saa tiedot käytettävästä aukosta, isoarvosta jne. salaman liitäntöjen kautta ja osaa näiden tietojen perusteella automaattisesti valita oikean "tehon" itsekseen. Manuaali säädöt vain kameran valikkojen kautta ja laitteessa taitaa tuossakin olla vain on/off ja test-nappi.
c2 on yleissalama, joka saa kengästä vain laukaisusignaalin kuvaa ottaessa. Oikea teho valitaan syöttämällä aukkoarvo, iso jne. salamaan. Toimii eri kameramerkeissä.
Metz on salamatalo, joka elelee melkein pelkästään salamoita valmistamalla ja on ollut pystyssä jo hyvän aikaa. Jos se ei niitä osaisi tehdä niin arvanet kuinka sen kävisi.
Autozuumi on tosiaan mukavuustekijä, salaman teho taas välttämättömyys. Jos pitäisi valita, niin mieluummin lisää tehoa, ainakin minulle. 90% salamankäytöstäni kuitenkin paukuttelua katon kautta zoom asennossa 28.
Vaakasuuntaan kääntyvä pääkin tuosta puuttuu. Helpottaa pystykuvien ottamista bounchella.
Enemmän ominaisuuksia, tehoa jne. saat toki pistämällä enemmän rahaa kiinni salamaan sen merkistä riippumatta.
- salamanisti
Pitääkö salaman välähtää aina kahdesti kun TTL on käytössä?
Onko omani Metz 48 rikki, kun välähtää kerran?- fgkfhkg
Ei sitä mittaussalamaa erota isosta räpsystä pienen aikaeron tähden. Paitsi orjasamat ja jotkin eläimet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.772473Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt422106Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.28955- 31830
Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,154788Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?58640Paikallinen autokorjaamo
Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi6518Vihdoinkin tarjolla sushia!
Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su78501- 21495
- 33472