Ote tämän päivän Iltalehdestä (varsinkin viimeinen lause täsmää hyvin kroonisiin valittajiin, jotka esintyvät täällä runsain määrin!):
-----------------
- Liikenteen valvonta on poliisin toimi. Muut eivät voi hoitaa sitä, Pitkänen tuumaa.
Kahden hengen poliisipartio maksaa 61 euroa tunnilta ja ajoneuvo 20 euroa tunnilta. Näin 12 tunnin työajasta hintaa kertyi noin 1 000 euroa.
Kolme partiota oli sattuma
Pitkäsen mukaan useamman partion osallistuminen kulkueeseen oli sattuma.
- Yhtä partiota suunnittelin. Mutta he (ylimääräinen ja yksi liikkuva partio) päättivät tehdä sen kahdestaan. Toinen kulki edessä, toinen takana.
Kulkueessa nähtiin enimmillään kolme partiota, sillä liikkuvat partiot vaihtoivat välillä vuoroja ja toisinaan kenttäjohtajakin kävi tarkkailemassa tilannetta.
Uhkia häille ei ollut. Poliisin piti kuitenkin ennakoida, mitä tehdään, jos jotain tapahtuu.
- Jos poliisipartioita ei olisi ollut ja jotain olisi sattunut, oltaisiin kysytty, miksei poliisi tehnyt mitään, Pitkänen puolustelee.
Kimi maksoikin itse :-)
8
940
Vastaukset
- Miksi
Miksi hän joutui maksamaan tarpeellisesta poliisin avusta.
- ymmärist väärin
Ei joutunut maksamaan. Poliisit vain tyynnyttelevät mokaansa väittämällä, että ihan halvaksihan tämä tuli varonmaksajille.
- apu
tosiaan tarpeellista ja välttämätöntä? Tuskin. Räkä teki itestään lopullisesti pellen.
- pibburi
totta varmasti on että poliisi osaa liikenteenohjauksen ja -valvonnan parhaiten, mutta kyllä sitä saa harjoittaa poliisin luvalla ihan kuka tahansa. armeijassa spollena tuli ohjattua liikennettä usein, siviilipuolella taas vaksin hommissa, silloinkin poliisin kirjallisella luvalla.
- Poliisin palvelu
Ei kai poliisia voi yksityinen henkilö vuokjrata, olen nimittäin kysynyt jotta saako poliisipartion yöksi talonsa eteen jos on vahva epäily että tuhopolttaja tai tappaja iskee
Ei saa, pitää olla oikeuden tai poliisijohdon päätös. Ostaa ei poliisia voi. Sen sijaan yksityisen vartioliikkeen palveluja voi ostaa kuka hyvänsä. Eli näinollen näyttää siltä, että sekä hääpäri Räikkönen että poliisijohto ovat syyllistyneet rikokseen.- horn
Kyllähän rahalla saa ja hevosella pääsee!!
Varmasti yksityinenkin henkilö joka voi maksaa
tuntikulut muut maksut voi näin tehdä,mutta
mielellään täytyy olla julkisuuden henkilö!!
Tuskinpa poliisi lähtee tavallisen ihmisen
suojaksi edes rahalla. - Ilkka
Kyllä poliisi on ostettavissa, maksu ei aina ta-
pahdu rahassa vaan jossain muussa muodossa ja
hintaei useinkaan mene valtion kassaan ,vaan
esim . Poliisi erämiehille metsästysoikeutena. Paveluna oikeudesta poliisit suorittavat vartiotoimintaa ja esiintyvät poliiseina.
Ymmärän ko. tavan lahjonnan muotona.
Toinen tapaus josta tein aikanaan rikosilmoiutksen
Espoon poliisi urheilijoista sekä Poliisi erämiehistä Helsingissä paikallisissa lehdissä ilmoitettiin, että ko. poliisiyhdistykset suoritta
vat koiravero valvontaa ja palkkio tästä työst (pelottelusta) menee ko. yhdistyksille.
Verolakien mukaan koiravero maksamattajättäminen
tai sen yrittäminen on rangaistava teko jota poliisin pitäisi tarkkailla jo virkansa puolesta.
Asia meni aikanasa syyttäjälle , joka pelkurina
ei tietenkään uskaltanut viedä asiaa käräjille'
mutta asiasta oli se eivätpä enää saa laittomia
tuloja seuroilleen , eivätkä lehdet ilmoittele
poliisi uhkauksia maksamattomista koiraveroista. - Jepejee
Ilkka kirjoitti:
Kyllä poliisi on ostettavissa, maksu ei aina ta-
pahdu rahassa vaan jossain muussa muodossa ja
hintaei useinkaan mene valtion kassaan ,vaan
esim . Poliisi erämiehille metsästysoikeutena. Paveluna oikeudesta poliisit suorittavat vartiotoimintaa ja esiintyvät poliiseina.
Ymmärän ko. tavan lahjonnan muotona.
Toinen tapaus josta tein aikanaan rikosilmoiutksen
Espoon poliisi urheilijoista sekä Poliisi erämiehistä Helsingissä paikallisissa lehdissä ilmoitettiin, että ko. poliisiyhdistykset suoritta
vat koiravero valvontaa ja palkkio tästä työst (pelottelusta) menee ko. yhdistyksille.
Verolakien mukaan koiravero maksamattajättäminen
tai sen yrittäminen on rangaistava teko jota poliisin pitäisi tarkkailla jo virkansa puolesta.
Asia meni aikanasa syyttäjälle , joka pelkurina
ei tietenkään uskaltanut viedä asiaa käräjille'
mutta asiasta oli se eivätpä enää saa laittomia
tuloja seuroilleen , eivätkä lehdet ilmoittele
poliisi uhkauksia maksamattomista koiraveroista.Jos poliisi olisi ostettavissa, niin eiköhän kerätäisi kolehti ja pantaisiin pojat maksua vastaan kyttäämään tutkiensa kanssa vaikka jonnekin mukavalle luonnonkauniille paikalle kaukana yleisistä teistä ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1872738- 1642539
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182247Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612084Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31739"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591454Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2051450Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2271193Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää961158Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3701083