Neljäsosaa ihmisistä ei voi hypnotisoida, kertoo Ilta-Sanomat, joka kertoo Mediuutisten uutisesta.
"Neljäsosaa ihmisistä ei voi hypnotisoida, kertoo Mediuutiset.
Aivojen rakenne vaikutttaa ihmisen hypnoosialttiuteen. Tutkijat selvittivät, kuinka koehenkilöiden aivojen eri alueet aktivoituvat hypnoosisession aikana.
Lopputuloksena oli, että neljäsosaa ihmisistä ei voi hypnotisoida lainkaan.
Niillä, jotka reagoivat parhaiten hypnoosiin, havaittiin aivokuvantamisen avulla enemmän aktiivisuutta niillä aivoalueilla, jotka vastaavat toiminnanohjauksesta ja tarkkaavuudesta.
Tutkijat toivovat, että tulokset auttavat muun muassa hypnoosin syntymekanismin selvittelyssä.
Tutkimus julkaistiin alun perin Archives of General Psychiatry -lehdessä
IS"
http://www.iltasanomat.fi/terveys/art-1288510038470.html
En löytänyt uutista Mediuutisista. En myöskään tuota 'neljäsosaa ihmisitä' alkuperäisestä tutkimuksesta, mutta löysinkin vain tämän
http://archpsyc.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=1370571
" Twelve adults with high and 12 adults with low hypnotizability."
Tutkittavina olivat siis 24 ihmistä, joista etukäteen (?) oli selvitetty hypnoosiin vaipumisen aste, helppo tai ei vaivu.
Mistä siis tuo nejäsosa saatiin selville?? Voisiko joku asiaan perehtynyt selvittää minulle?
Neljäsosaa ihmisistä ei voi hypnotisoida
8
563
Vastaukset 8
- Tiet.
Jos kysyt maalikko tarrahypnologilta, niin vastaus on 100 prossaa. Siis he saavat kaikki hypnoosiin.
Ovat mestareita siinä, siis vedätyksessä ja liirumlaarumeissa.- Perehtymätön
Oletko sinä sellainen, kun kerran vastasit, mutta et antanut asiaan mitään vastausta? Vai oletko mallikon vastakohta joku jumalainen tietäjä?
En kysy tarrahypnologilta, vaan kysyn ihmiseltä, joka tietäisi hypnoosista sen verran, että tietäisi vastauksen lukemalla esimerkiksi tuon tutkimuksen ja tuon artikkelin.
- Kysyn myös ?
Kuka on tarrahypnologi ja miten liittyy tähän tutkimukseen ?
- 2+2
Kysymys on siitä, mitä tarkoitetaan hypnoositilalla. Jos tarkoitetaan syvähypnoosikohteita, tuo luku saattaa pitää paikkansa. Hypnoosin syvyysasteita on kuitenkin useita, kevyestä keskisyvään, syvään ja somnabuliin. Syvyysaste ei kuitenkaan ole se ratkaisevin asia. Tärkeämpi on suggestioherkkyys, eli kyky vastaanottaa suggestioita. Toinen asia on että kohteella on realistinen käsitys hypnoosista - siitä, mitä se on ja mitä se ei ole. Kolmas asia on yhteistyöhalukkuus yhdessäsovittujen tulosten saavuttamiseksi. Hypnoosi ei ole vallankäyttöä eikä tahtojen taistelua vaan väline, jolla kohde oppii itse ohjaamaan itsensä haluamaansa tulokseen.
- jo entinen
Spmnabuli tilaan ei mene noinkáan suuri osa. Mutta olen samaa mieltä siinä että hypnoosin syvyyttä tärkeämpää on suggestioherkkyys. Toki suggestioherkkyys yleensä ennustaa helppoa hypnoosiin vaipumista, mutta ei aina. Kaiken kaikkiaan tärkeämpää on se mitä tehdään hypnoosin aikana kun pelkkä hypnoosiin vaivuttaminen. Oma kokemus on että useimmissa tapauksissa riittää jopa kunnon rentoutuminen. Tupakanpolton lopettamisessa kokemukseni mukaan hypnoosin syvyydellä ei ole juurikaan merkitystä jos puhutaan pysyvistä tuloksista.
- Perehtymätön
jo entinen kirjoitti:
Spmnabuli tilaan ei mene noinkáan suuri osa. Mutta olen samaa mieltä siinä että hypnoosin syvyyttä tärkeämpää on suggestioherkkyys. Toki suggestioherkkyys yleensä ennustaa helppoa hypnoosiin vaipumista, mutta ei aina. Kaiken kaikkiaan tärkeämpää on se mitä tehdään hypnoosin aikana kun pelkkä hypnoosiin vaivuttaminen. Oma kokemus on että useimmissa tapauksissa riittää jopa kunnon rentoutuminen. Tupakanpolton lopettamisessa kokemukseni mukaan hypnoosin syvyydellä ei ole juurikaan merkitystä jos puhutaan pysyvistä tuloksista.
Niin, ei varmaankaan voi sanoa, että joku ei menisi hypnoosiin lainkaan, jos tila on sama kuin nukahtaessa. Vai onko joku sellainen, että ei nuku lainkaan?
Uutisoitaessa tällaisia olisi syytä ehkä perusteltua mainita tuo tavoitetaso ja määritellä se jotenkin. Jos rentoutuminen on hypnoosia, niin eikö lähes kaikki rentoudu?
Mutta mistä ihmeestä artikkeliin vedettiin tuo neljäsosa??
- Tietämätön
Mikä on spmnabuli ? Liittyykö se tarrahenkeen jotenkin ?
- Perehtymätön
Kirjoitin kommentin Ilta-Sanomien keskusteluun asiasta, mutta sitä ei julkaistu. Rohkenin epäillä, että juttu oli uutisankka. Nimittäin ei tuollaista lähdettä löydy. Eikä missään sanota, että mistään joukosta neljäsosaa ei voi hypnotisoida. Alkuperäisessä jutussa vain oli 24 ihmistä, jotka oli etukäteen valittu sen perusteella, että puolet heistä oli helppo hypnotisoida ja puolet taas vaikea. 24 ihmistä ei ole 24%.
Ja minkäköhän takia tässä ketjussa aloitukseni nimimerkki on vaihtunut nimimerkiksi anonymous?
Vaikka eipä tällä palstalla juuri näytä kiinnostusta olevan tälllaisiin pikku tosiasioihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa771816Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as341192Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134954Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.200869- 64704
- 77692
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo210664On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79618- 54608
- 35561
- 63561
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32538- 55517
- 36504
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28442- 33423
- 40417
- 82408
Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"
Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin12398