Kirjoita nimesi Turkistarhaton Suomi aloitteen tueksi ja vastustaa turkistarhausta. On häpeällistä, ettei noin epäeettistä elinkeinoa ole vielä lopetettu. Suomi on tässä suhteessa takapajula.
Kettu kärsii taatusti enemmän häkissään, kuin Liito-orava ja Valkoselkätikka vapaana. Jälkimmäisten vuoksi ollaan valmiita siirtämään teitä, sekä rakennusten paikkaa.
Miten esim. Vihreät eivät puutu noin epäeettiseen asiaan?
TURKISTARHAUS LOPETETTAVA!
22
169
Vastaukset
- ?!??!1
Niinpä, laki sanoo, ettei luonnon eläimiä saa vangita, eli ottaa vaikka lemmiiksi. Kuitenkn luonnon eläimen saa vangita pieneen häkkiin, ja pitää siellä kuolemaan saakka.
- ei sopivaa ehdokasta
Vaalit ei kiinnosta paskan vertaa. Meillä ei mennä äänestämään.
- just just
Aina näitä katkeroituneita kääkkiä, joilla ei ole varaa turkkiin... Haukotus.
- itsetunto on ok.
just..just jotkut valitsevat idiotismin.
- Kyyninen ihminen
Ekoterroristit taas vauhdissa. Inhimillistetään eläimiä, eli on kadotettu täysin yvteys luontoon.
Surkuhupaisaa tuossa turkisten vastustamisessa on, että turkiksesta valmistettu vaate on elinkaarimallilla laskettuna kaikkein ekologisin vaihtoehto! - tyyliä turkiksitta
Niin turkki on todellakin status surkuhupaisille säälittäville tyhjäpäille.
- Opettele lukemaan
Turkisten tyylikkyydestä voi olla montaa mieltä. Se että turkis ekologisin päällysvaatevaihtoehto talvella, ei taas ole mielipidekysymys. Mikään muu vaihtoehto ei pääse edes lähelle!
- Wanda*
Mistä turkkeja saadaan mikäli tarhaus lopetetaan? Metsästys ei takuulla kata kysyntää. Siis tuodaan. Mitä järkeä?
- Elämän täyttettä
Kiinassa tuskin tarhaus loppuu, vaikka se lopetettaisiin Suomessa?
Kummassko tarhassa on eläimen parempi olla suomalaisessa vai kiinalaisessa?
55 000 ääntä kerättiin kansalaisaloitteeseen. Se on 55 000 sivua A4 saastetta - siis allekirjoitettuja papereita 110 riisiä. Ja paljonko jäi yli allekirjoittamattomia lappuja? Paljonko kului aikaa ja energiaa noiden roudaamiseen ympäri Suomea? Ei mikään ekoteko tämäkään!
- <_____<
Kärsivien eläinten puolesta mikään ei ole liikaa. Eiköhän noita omaan napaan tuijottajia ole liikaakin. Energiaa riittää hyvän asian puolesta, ja siinä ei tietääkseni ole mitään pahaa.
Turkkeja ei tarvita, ei niin mihinkään, ilmasto senkun lämpiää...miettikä mielummin sitä.- Oikea vihreä
Luonnosta vieraantuneet cityvihreät, jotka ajavat turkistarhauksen kieltämistä, ovat säälittäviä.
- missä....
Onko Turussa turkistarhoja?
- vastustaja x
On allekirjoitettu!:)
- Järki vihreä
Turkiksia on käytetty Suomen talvessa vuosituhansia, samoin nahkaa.
Se tietysti on asiaa että eläimiä on kohdeltava hyvin, mutta sen luulisi olevankin päivän selvää.
Vihreä ajattelee helposti, että sähkö tulee töpselistä tyyliin, eikä tunne kokonaisuutta.
Luonnon kiertokulkuun vaan kuuluu, että toisia syödään ja toisista tehdään vaatteita.
Eläinkokeet kauneuden puolesta ovat sitten turhempia, joita Vihreät voisivat korostaa.
Ilman ydinvomaakaan ei voida tulla enää toimeen, mutta energian kulutusta voidaan vähentää monin teknisin oivalluksin. Siihen pitää keskittyä.
Energian järjetön verotus taas nostaa asumisen kuluja ja liikettä on saatava verorahan löytymiseksi, se taas lisää energian kulutusta. Oravanpyörä on valmis ja rikkaat rikastuu entisestään.
Vihreää voisi varsin usein kuvitella hyväntahtoiseksi hölmöksi, joka ei ajattele kokonaisuutta. Vihreät voivat hyökätä elinkeinosi kimpuun, vaikka yöllä. Saarioisten äiditkään eivät voi olla rauhassa, koska käyttävät teurastettun eläimen jauhelihaa.
- Animalsfriend
Rastapellet ovat unohtaneet agendoistaan tehosikalat, jättinavetat ja ökyisot broilerikasvattamot ja niissä elävien eläinten olot. Kyseisten eläinten lopetus ei päivänvaloa aina kestä!
Piipahtakaa teurastamoissa seuraamassa sikojen lahtausta. Siinä rastapäät tutisevat...
Luonnollisesti kaikkia eläimiä on kohdeltava hyvin, hyvä ravinto, terveys ja puhtaat tilat. Lopetus myös eläimen arvoa kunnioittava, ei mitään halal teurastusta Suomessa. - En syö lihaa
Aivan, kaikki juutalaiset vaan teurastamoon seuraamaan halal teurastusta!
- metsästäjä.....
Turkistarhausta ei lopeteta terrori-iskuilla. Eikä verotuloja tuovan elinkenon loettaminen ole muutoinkaan järkevää.
- Anonyymi
Hävettää olla suomalainen. Lopettakaa nyt se turkistarhaus jo. Suomen päättäjät hyssyttelee asiaa! Muka esimerkkimaa, kaukana siitä...
- Anonyymi
EU tulee pistämään stopin sairaalle suomalaiselle turkis/liha/maito/tehotuotannolle.
- Anonyymi
Sisäsiittoiset metsäläispaskat painukaa takaisin Uralille
Höopö höpö -sontaa tämä viherpiipparien kitinä.
- Anonyymi
Tieteellisesti ja moraalisesti katsoen ei ole.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j492258- 261883
Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.271465Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!151309- 1101289
- 181035
Tiedätkö nainen sen tunteen
Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.71954Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta
Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut107884Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta
Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva333853Mikset päästä irti ja hae apua
Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad74846