Patteri on vaihdettu uuteen.
Voiko avainta korjata mitenkään? Tyyppivika?
(Toisella avaimella kauko-ohjaus toimii moitteettomasti.)
Avaimen kauko-ohjaus ei toimi
10
10702
Vastaukset
- peunkeot1
kokeile uudelleen koodausta jos et jo ole tehnyt
http://peugeot-foorumi.com/index.php?topic=39139.0 - joppatijooo
Vaikea sanoa tyyppivioista tai muustakaan mitään kun ei tiedä onko kyseessä 1987 mallinen 405 vaiko uudenkarhea 508.
Itse mittaisin uuden pariston olevan kunnossa ja puhdistaisin pariston sekä sen liitinpinnat esimerkiksi etanolilla.
Jos elektroniikkaa tai sähkötekniikkaa ei osaa niin siinä se onkin mitä maallikko pystyy tekemään. - NäinMeillä
Monissa avaimissa koodaus säilyy vain tietyn ajan patterin tyhjenemisen jälkeen. Jos koodaus pääsee häipymään, sen voi palauttaa joskus itse (ks. aikaisemmin annettu linkki) tai useissa tapauksissa viemällä auton ja avaimen pikahuoltoon jossa se hoidetaan parissa minuutissa.
Kannattaa varmaan soittaa merkkihuoltoon ja kysyä mitä kannattaa tehdä sinun autosi kohdalla. - Anonyymi
Mites jollei aukee ovet avoimellakaan?
- Anonyymi
Sitten vain sormi suuhun ja pähkäilyä?
- Anonyymi
Apuva! Peugeot 308 2008 avain ei toimi, niin että ovet saisi auki ja kiinni. Kuoret vaihdettu juuri uusiin, nii sen jälkeen ei ole toiminut. Olisko täällä apua ongelmaan?
- Anonyymi
Siellähän se oli sanottu jo noissa vanhoissa viesteissä:
"puhdistaisin pariston sekä sen liitinpinnat esimerkiksi etanolilla."
Isäni vaihtoi aikanaan sitikan avaimeen kuoret eikä saanut toimimaan avainta sen jälkeen, syynä oli rasvaiset kontaktipinnat.
Kun virrat on pieniä, riittää että sormesta tulee rasvaa siihen kontaktiin, se onnettoman pieni virta ei vaan kulje siitä läpi.
- Anonyymi
Uudelleen koodaaminen peugeot liikkeessä maksaa 200€ ylöspäin
- Anonyymi
Varmaan maksankin joo.
- Anonyymi
Ostit paskan patterin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi244716- 883724
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313483125- 542667
- 2062621
- 512599
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322400- 1522338
- 311955
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1081539