lapsi Tunisiassa

mamma

Tunisiasta puhutaan paljon negatiivista. Te, jotka olette olleet siellä pienen lapsen kanssa, kertoisitteko kokemuksia? Kannattaako mennä 1-vuotiaan tytön kanssa? Onko siis lapsen kannalta turvallista?

3

531

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Frequent Traveller

      ..olimme kun nuorin lapsemme oli 2,5 v (tyttö). Olimme Hammametissa ja koimme sen lasten kanssa täysin turvalliseksi. Kannattaa vaan varautua paikallisten positiiviseen mielenkiintoon vaaleita pieniä tyttöjä kohtaan. Se ilmenee taputteluna, poskien ja hiusten silittämisenä ym., emme kokeneet sitä ollenkaan negatiivisena, vaan luontaisena ystävällisyytenä. Siihen törmää kaikkialla, hotellissa, kaupengilla, kaupoissa ym..

      Poikalapset saivat olla "rauhassa" !

    • PJJ

      Tunisia on aivan yhtä turvallinen maa kuin esim.Kreikkakin. Ihmiset ovat todella ystävällisiä ja lapset erityisesti paikallisten suosiossa myös pojat saavat huomiota osakseen.Olemme olleet kahdesti Soussessa 2001 ja 2003. Meillä on kolme lasta poika 10 tyttö 8 ja poika 4 vuotta.

      • Lapsiystävälliseksi kokenut

        Olin itse Tunisiassa kahdestaan 1v tyttäreni kanssa. Lapsiystävällisyys on lievä sana ilmaisemaan sikäläisten asenteita.
        1) Hotellissamme ei ollut hissiä - henkilökunta kantoi aamuin illoin rattaat ja lapsen huoneeseeni.
        2) Syödessäni aamiaista henkilökunta (nuoria naisia ja miehiä) leikki ja viihdytti lastani, jotta saisin juoda kahvini ilman että se läikkyisi pienen päälle
        3) lapsi sai erityistä huomiota ja huolenpitoa missä liikuimmekin.Minut kutsuttiin myös kyläilemään paikalliseen perheeseen.

        Ainoa lievähkö "miinus" oli se, etten edes yh-äitinä jäänyt vaille "ihailijoita", toisin kuin olin olettanut. Tunnen kuitenki paikallisen kulttuurin ulkomailla asuneena joten en kokenut sitä ongelmallisena, vaan osasin kohteliaasti tehdä selväksi etten ollut etsimässä elämäni miestä. :-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1013
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      17
      916
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      810
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      747
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      674
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      639
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      606
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      562
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      550
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      58
      546
    Aihe