Menemme ensimmäistä kertaa Dubaihin joulunaikaan.

Enskertalaiset

Olis kiva tietää kaupungista sitä ennen .. tai saada tietää mitkä olisivat hyviä tietolähteitä, mistä voisi hakea tietoa... Hop on-hop off bussit jo tiedämme samoin vierailu Abu Dhabiin. Mutta kaikki muukin info olis kivaa... Nähtävyydet, shoppingcenterit etc.. Kaikki mielenkiintoinen.

Kiitos jo etukäteen !

6

447

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uubaduuba

      www.dubai.fi keskustelupalsta. Kirjastosta löytyy kirjoja: lonelyplanet, thomas cook jne.

    • dubaifani

      Ens hätään lue suomalaisen matkatoimistojen (AM, FM, LM) kohdeoppaat Dubaista. Ne pitäisi löytyä netistä. Katso samalla googlesta mikä on missäkin.
      Koko kaupunki on nähtävyyttä, jos ensimmäisen kerran menee. Kulje metrolla päästä päähän, ylitä creek (joki) abra-veneellä, käy Dubai museossa (erilainen museo kuin Suomessa), kävele kulta-, mauste- ja kangassoukeissa, ihaile loistoa ostareissa (mm. Dubai Mall, Mall of Emirates, IBN Battuta Mall, Wafi Mall, Festival City), käy Burj Khalifa tornissa (osta lippu etukäteen), nauti valkeasta hiekasta ja kauniista ranta- ja puistoalueesta (mm. Jumeirah Beach Park, Al Mamzar Beach Park), ajele taxilla Dubai Madinatiin "purjehotellille" ja palmun päähän.
      Viikko vierähtää nopeasti, kaikkea ei ehdi näkemään saati sulattamaan, mutta ainahan sinne voi palata uudelleen.

    • Enskertalaiset

      Thanks uubaduuba ja dubaifani.
      Paikka vaikuttaa monin tavoin mielenkiintoiselta. Ja myös sellaiselta että yhdellä kertaa ei tuota käy läpi. Nyt alkaa priorisoiminen asioissa. Onneksi meillä on intressialue tiedossa, mitä meidän on "pakko nähdä". Olkoon tämä matka tällainen 1.kerta, yleissilmäily siellä sun täällä alueella. Muuten saimme hyvää tietoa myös Kati Mustoselta, http://www.katimustonen.com/Dubai.html. Hän lienee ammattiopas Dubaissa.
      Thanks ! Odotamme mielenkiinnolla matkaa !

      Jos joku tietää toimivia live webcamera-linkkejä Dubaihin, kerrothan, kiitos !

    • näin on

      älkää menkö dubaihin kun nostatte niiden matkojen hintoja eli pysykää vaikka kanariansaarilla. en halua ihmisiä dubaihin,liian hyvä teille...

    • Enskertalaiset..
    • Aatos111

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      130
      5308
    2. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      189
      4481
    3. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      176
      4410
    4. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      84
      4084
    5. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      61
      3680
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      103
      3630
    7. Miksi Marinin vasemmistohallitus ei tunnustanut Palestiinaa

      kun mahdollisuus oli? Nyt sitten vasemmisto-oppositio ulvoo yhtään ääneen, että Palestiina pitää tunnustaa - onpa tode
      Maailman menoa
      13
      3430
    8. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      33
      3399
    9. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      15
      3359
    10. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      17
      3307
    Aihe