Outo sähköhäiriö 110 kV klo 7.45

110 kV jakelussa oli outo sähköhäiriö. Yksi vaihe pimeänä. Kävin myös mittaamassa jännitteet. L2-vaihe pimeänä. L1- ja L3-vaiheissa jännite maata vastaan noin 200 V.

Kerrostaloissa tämä tarkoittaa sitä, että kaikki 3-vaihemoottorit ovat laukaisseet lämpöreleensä. Ainoastaan ne ovat säästyneet laukeamiselta, joissa ohjauspiiri on saanut sähkönsä L2-vaiheelta.

Vai tarkoittikö tämä sitä? Testaan tietämystäni. Onko ilmanvaihto palannut ennalleen ilman toimenpiteitä häiriöalueella? Ovatko 3-vaihepumput palanneet toimintaan?
8457
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ja spekulanteille tiedoksi, että en mitannut 110 kV systeemiä vaan ihan ikiomaa 230/400V järjestelmääni.

Äänestä

Ei ihan niinkään...

Jos katkaiset moottorin syötöstä suoraan yhden vaiheen pois, niin moottori käy vain hetken aikaa, jos lämpösuoja aseteltu edes lähimain oikein, siinä oet oikeassa.

Mutta jos valtakunnan verkosta katkeaa yksi vaihe pois (L2) niin L2 löytää varmasti nollan jonkin laitteen kautta (ja tulee vaihesiirtymää jne) ja L2 ei ole 0V maata vasten, joten moottori ei pysähdy, eikä lämpösuoja laukea, vaan moottori käy hieman hitaammalla, milloin myös Lämpösuoja kestää.

Esimerkiksi joissain vanhoissa (kerros)taloissa tehty nopeuden vaihto muuntajalla (1/1 nopeus = kaikille vaiheille 230V ja 1/2 nopeus esim L1 230V, L2 150V ja L3 120V)

Ja kun verkosta on vaihe pois (eli asunnon sulake ei ole palanut) niin kaikki vikapaikan jälkeen olevat kolmea vaihetta käyttävät laitteet siirtävät vaihesiirtymää (normaalisti 180astetta) ja kaikki laitteet, mitkä ovat kytkettynä L2:n antavat nollan niiden kautta esim niille 3~moottoreille

Ei tainnut hirveän selvä selostus olla ja on paljon monimutkaisempi kuin selitin, mutta yritin kuitenkin...

Äänestä
  • Mittasin kuitenkin L2=0 V. L1=198V ja L3=198 V. Miten tuossa voi mikään moottori toimia lämpöreleen laukeamatta?

    Äänestä

Tuo muuten vaikuttaa sen tyyppiseltä, että jakelumuuntajat ovat saaneet kahden vaiheen väliin pääjännitteen. Kun kolmas puuttuu, on vaihejännite puolet pääjännitteestä. Normaalia 120 asteen vaihesiirtoa ei ole tuossa tapauksessa alijännitteisissä vaiheissa. Vaihesiirto on 180 astetta.

Alijännitteinen 200 V ei näyttänyt vaikuttavat mitenkään niihin yksivaiheisiin vehkeisiin mitä käytimme. Valot paloivat normaalikirkkaudella esimerkiksi. Silmähän sopeutuu aika isoon muutokseenkin.

OK-taloissa ei juurikaan ole kolmevaiheisia vehkeitä, jotka vaatisivat aidon 3-vaihesysteemin. Kaivopumput ja viemäripumput taitavat olla ainoita. Liedessämme oli kyllä ylläri. Levyn päälle kääntäminen ei sytyttänyt merkkivaloa. Levy kyllä lämpeni. Eli jostain käsittämättömästä syystä L2-vaihe tarvitaan merkkivalolle. Uuni kyllä sytytti merkkivalon.

Äänestä
  • Edelleenkään vika ei ole voinut olla valtakunnan verkossa, jännite olisi "kiertänyt" eritavalla...

    Mistä mittasit jännitteet?

    Mittasitko vaiheiden väliltä?

    Mikä oli käyttämäsi mittari?

    Mikä oli talosi "kuorma" eli päällä olevat sähkölaitteesi?

    Mainitsemassasi tapauksessakaan jännitettä ei lasketa noin.

    Laskutoimitukset ja selitykset on jo hieman pidempi teksti, joten totean että ongelmatapauksessasi erittäin oletettavissa oleva skenaario on, varsinkin mittauksesi huomioiden, että taloasi syöttävä (ilma?)johdin on ollut oikosulussa N-L2 ja L1-L3.

    Äänestä

Ei ollut noin vaan aivan kuten selitin. Verkkoyhtiön vikapäivityksestä luin häiriön olevan 110 kV puolella ja ilmenevän niin, että taloissa on sähkö osittain. Häiriö oli isolla alueella Pirkanmaalla.

Yksi vaihe oli siis poissa pelistä. Sähkölaitosten 20 kV sai vain kahden vaiheen väliin sähköä 110 kV puolelta. Symmetrinen 3-vaihejärjestelmä oli siis poissa pelistä. DY-kytkentäisessä muuntajassa tämä tarkoittaa tähtipisteen siirtymistä niin, että "vaiheista" on olemassa vain kaksi ja nuo ovat 180 asteen vaihesiirrossa.

Pääjännite jakautuu tuossa tilanteessa tasan puoliksi vaihejännitteille eli 400 V jaettuna kahdella.

Aukkoja on sivistyksessä siinä kohdassa, että jakelumuuntajissa on erityyppisiä kytkentöjä joku DYZ-kytkentähän tarkoittaa, että muuntajien sisällä vaikutetaan vaiheisiin. Myös takaperoisesti. En siis ymmärrä miten Z-osuus muuntajissa on käyttäytynyt. Senhän olisi pitänyt puskea myös pimentyneeseen vaiheeseen jännitettä.

Onko sähkölaitostekniikkaa tuntevia? Miten tällaisessa viassa voidaan pitää jakelu päällä ylipäätään? Varsin mielenkiintoista on kyllä se, että näin radikaali poikkeama jakelun normaalijännitteissä ei aiheuttanut yhtään mitään.

Kaipaan asiallista tietoon perustuvaa keskustelua. Suolisto24-sontaa ei tähän nut tarvittaisi.

Äänestä

Löysin verkkoyhtiön tiedotteen:

"Sähkönjakeluhäiriö saatu osittain korjattua
la 27.10.2012 klo 7:25 Lähes koko Leppäkosken Sähkön jakelualueella varhain lauantai-aamuna alkanut 110 kV:n siirtoverkosta johtuva vika on saatu osittain korjattua.Tällä hetkellä häiriöitä sähkönjakelussa on Hämeenkyrössä ja Ylöjärvellä. Sähköhäiriö aiheuttaa sen, että kiinteistöissä on sähköt vain osittain. Vika vaikuttaa myös lämmönjakeluun. Asiaa tutkitaan alueverkon haltijan toimesta. Tiedotamme vian korjaamisesta heti kun saamme asiasta lisätietoa."

Äänestä
  • Alussa pohdiskelin 3-vaihemoottorien kannalta asiaa. Moottorit jatkavat pyörimistä myös yhden vaiheen hävitessä. Ja ottavat tehoa entiseen tapaan. Ja sehän johtaa virran kasvuun rajusti. Lämpöreleiden olisi pitänyt laueta käsittämättömän monessa paikassa. Uutiskynnyksen olisi pitänyt ylittyä Mitään ei kuitenkaan tapahtunut?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vanhempi suunnitt. kirjoitti:

110 kV jakelussa oli outo sähköhäiriö. Yksi vaihe pimeänä. Kävin myös mittaamassa jännitteet. L2-vaihe pimeänä. L1- ja L3-vaiheissa jännite maata vastaan noin 200 V.

Kerrostaloissa tämä tarkoittaa sitä, että kaikki 3-vaihemoottorit ovat laukaisseet lämpöreleensä. Ainoastaan ne ovat säästyneet laukeamiselta, joissa ohjauspiiri on saanut sähkönsä L2-vaiheelta.

Vai tarkoittikö tämä sitä? Testaan tietämystäni. Onko ilmanvaihto palannut ennalleen ilman toimenpiteitä häiriöalueella? Ovatko 3-vaihepumput palanneet toimintaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu