Nikon S9100 ei tarkenna zoomatessa

Johan on ihme peli

14 kk vanha pokkari on taas rikki, ekan kerran parin kuukauden käytön jälkeen uusittiin takuuseen objektiivi ja joku virtapiiri kun zoomi veteli itsekseen edestakaisin. Nyt ei enää tarkenna kun zoomaa... Katselin takuupaperia ja kuittia eikä missään lue kuinka pitkä takuuaika on.

Onko muilla kokemuksia näistä vempeleistä ja kannattaako lähettää vielä takuuhuoltoon jos takuuaika oli 12 kk? Eikö nykyään kaikilla apparaateilla pitäisi olla 24 kk takuu Euroopassa?

4

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Takuu on itseasiassa vain muodollisuus, eli valmistajan vastuu tuotteesta ei pääty takuuajan umpeudeuttua. Laitteen kuin laitteen on kestettävä kohtuullinen odotettavissa oleva "elinikä" poislukien tietysti kolhut, pudotukset ym. itse aiheutettu. Sinulle on osunut epäonnen yksilö ja olen melko varma, että saisit uuden kameran tilalle, jos ottaisit yhteyttä esim. JAS tekniikkaan, joka on mm. Nikonin valtuuttama huoltoliike. Vaihtoehtoisesti voit ottaa yhteyttä Nikonin maahantuojaan ja keskustella heidän kanssaan.
      Olemme itse myyneet Coolpix 8000- ja 9000-sarjaa useita kymmeniä parin kolmen viime vuoden aikana, eikä yhtään viallista kappaletta ole sattunut kohdalle. Tokihan digipokkareita hajoaa asiakkailta kun ne putoilevat lattialle mutta valmistusviallisia on todella vähän verrattuna filmikamera-aikoihin.

      • takuu tane

        " Takuu on itseasiassa vain muodollisuus, eli valmistajan vastuu tuotteesta ei pääty takuuajan umpeudeuttua."

        Ei takuu mikään muodollisuus ole.
        Se on myyjän vapaaehtoinen lisäturva kuluttajalle.
        Kuluttajansuojalaki eli virhevastuu on olemassa oli takuuta jäljellä tai ei.


      • asiakas4

        Mistä fotokauppias tietää ettei ole myynyt viallisia kun asiakas saa hoitaa korjauksen itsepalveluna JAS tekniikan kanssa?

        Tämä taitaa päteä myös Suomesta ostetuille tuotteille http://europa.eu/youreurope/citizens/shopping/shopping-abroad/guarantees/index_fi.htm


      • asiakas4 kirjoitti:

        Mistä fotokauppias tietää ettei ole myynyt viallisia kun asiakas saa hoitaa korjauksen itsepalveluna JAS tekniikan kanssa?

        Tämä taitaa päteä myös Suomesta ostetuille tuotteille http://europa.eu/youreurope/citizens/shopping/shopping-abroad/guarantees/index_fi.htm

        Jäi tosiaan pois viestistäni, että tietysti ensin kannattaa ottaa yhteyttä ostopaikkaan ja vedota virhevastuuseen. "Asiakas 4":lle; en varmuudella tiedäkään mutta uskoisin kuitenkin asiakkaittemme ottavan yhteyttä nimenomaan meihin, ainakin kameran takuuaikana. Aika monella on tänä päivänäkin käsitys, että kun takuu on ummessa, kaikki korjaukset menevät asiakkaan piikkiin. Tässä kohtaa meillä on mielestäni velvollisuus tiedottaa asian oikeasta laidasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      638
      2433
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      29
      1197
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      109
      1148
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      10
      1036
    5. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      93
      945
    6. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      885
    7. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      94
      810
    8. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      759
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      64
      741
    10. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      29
      693
    Aihe