Tein tänä aamuna testin, joka näytti negaa.. Ja huomasin pettyväni. Kyseessä olisi siis vahinko, mutta hyvä sellainen :) Viime yhdynnästä vajaa kolme viikkoa, menkkojen olisi pitänyt alkaa 12.10.. Mutta rinnat edelleen kipeät..Alavatsaa vihloo, välillä vähän enemmän ja välillä vähemmän, on menkkamaisia kipuja ja painon tunnetta, vessassa pitää käydä useammin... Pahoinvointia on ja alaselkääkin juilinut.. Lisäksi hyvä ystäväni, jolle en ole asiasta mitään puhunut, katsoi minua ja kysyi olenko raskaana. Kuulemma sen näkee heti :) Mutta tuo testi sai mieleni maahan :( Huomasin tosissani haluavani tätä.. Kannattaako tässä nyt tehdä enää uutta testiä vai uskonko, etten ole raskaana? Arvostaisin mielipiteitänne! :)
Minä niin haluaisin...
mirh
6105
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Voithan tehdä vielä ensi viikolla testin, tuskin olet raskaana. Tuo oireilu voi johtua ihan jostain muusta hormonaalisesta asiasta, siis rintojen kipu ja alavatsan vihlonta ym.
Ja raskautta ei tosiaan näe, siis muuten kuin tekemällä testin, mutta varmasti sen tiesitkin.
Tuo hormoni asia minullakin oli toisena vaihtoehtona.. Ja uuden testin varmaan vielä teen, ihan oman mielenrauhan vuoksi :) Ja tiedän kyllä että testistähän sen raskauden näkee :) Mietin vain että kun ensimmäinen yhdyntä oli 4viikkoa sitten, eli raskaus ei nyt kovin pitkällä voi olla..Ja siksi testi näyttää vielä negatiivista?
No mulla näytti 4 vkon päästä yhdynnystä jo vahvaa plussaa
Jospa tuo rintakipuilu on ihan jotain muuta ja sulla onkin virtsatietulehdus, minkä oireita voisi olla..."menkkamaisia kipuja ja painon tunnetta, vessassa pitää käydä useammin... Pahoinvointia on ja alaselkääkin juilinut."
Kiitos vastauksista :) Kyllä kai se täytyy uskoa, ettei tässä nyt raskaana olla.. Minulta on vasta otettu verikokeet eikä olleet tulehdusarvot koholla eli ei pitäisi olla virtsatietulehdusta? Ja tuo virtsa ja virtsaaminen on siis muuten aivan normaalia, mutta vain hiukan tiheämmin pitää käydä. Alavatsa tuntuu jotenkin pinkeältä ja turvonneelta.. Rinnat eivät ole kosketusarat, mutta kipeät, herkemmät ja ehkä vähän turvoksissa.. Ajattelin, että negan tuloksen jälkeen oireet häviäisivät ja olisin vain kuvitellut kaikki, mutta mikään ei ole hävinnyt.. Olisiko sittenkin jokin hormonihäiriö..
Onnittelut negasta. Lapsen etu!