Voiko ei-uskovainen olla teologi?

mitänytsitten

Pääseekö tiedekuntaan, jos on ei-uskovainen?

23

3405

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anz

      Totta kai pääsee. Sinne pääsee, kun osaa pääsykoekirjat ja selvittää aineistokokeen. Uskoa ei kysellä.

      Sanoisin, että suurin osa lienee ei-uskovaisia (miten uskovainen nyt sitten määritelläänkään). Teologinen on yliopiston tiedekunta, ei mikään raamattukoulu.

    • siis_mitä?5758

      Siis hähhh???!!!! Eikö nimenomaan tulevat papit opiskele teologisessa tdk:ssa??? Jos on pappi, niin on myös oltava uskovainen/uskonnollinen??

      • Annuuna75

        Joo, mutta kun pappi (tai ylipäätään mikään kirkollinen) ei ole todellakaan teologin ainoa tulevaisuuden työmahdollisuus.


      • Leipäpappi

        Kuka sitä kenenkään pään sisälle voi mennä niitä uskon asioita pohtimaan? Itse ole työskennellyt menestyksellisesti pappina kohta 20 vuotta, vaikkei tuo jeesusp*ska ole missään vaiheessa kiinnostanut.


      • liperit kaulaan
        Leipäpappi kirjoitti:

        Kuka sitä kenenkään pään sisälle voi mennä niitä uskon asioita pohtimaan? Itse ole työskennellyt menestyksellisesti pappina kohta 20 vuotta, vaikkei tuo jeesusp*ska ole missään vaiheessa kiinnostanut.

        No eikös siihen (luterilaisen) kirkon papin virkaan ole edellytyksenä, että tunnustaa kirkon opin? Toki voihan siinä tunnustaessaankin puhua p*skaa, jos omatunto joustaa sopivasti.


      • FAKTAA ---

        Yli 60% papeista on ateisteja.


      • Kaikenkaikkinen
        liperit kaulaan kirjoitti:

        No eikös siihen (luterilaisen) kirkon papin virkaan ole edellytyksenä, että tunnustaa kirkon opin? Toki voihan siinä tunnustaessaankin puhua p*skaa, jos omatunto joustaa sopivasti.

        Siitähän siinä on kysymys kaikenkaikkiaan.


      • FAKTAA ---
        FAKTAA --- kirjoitti:

        Yli 60% papeista on ateisteja.

        Yli 60% ateisteista on pappeja.


    • -----

      Opiskelen ekaa vuotta teologisessa ja en todellakaan ole uskovainen.

    • Ateistityöntekijä

      "Kuka sitä kenenkään pään sisälle voi mennä niitä uskon asioita pohtimaan? Itse ole työskennellyt menestyksellisesti pappina kohta 20 vuotta, vaikkei tuo jeesusp*ska ole missään vaiheessa kiinnostanut"

      Haha.. Mahtavaa! :) Toki itse kokisin varmasti 20v jälkeen ettei motivaatio siihen riittäisi. Toki oli ihan hauska tehdä evlut kirkossa töitä nuorisotyöntekijänä, vaikka olenkin ateisti. Joskus toki Rippileirin vetäjänä ärsytti kovastikin kun joutu vetää "saarnaa" ja muuta paskanjauhomista. Muuten todella kivaa ja palkitsevaa työtä!

    • att marra

      Yksi ateistiteologi lisää tunnustautuu. Meitä on muitakin, älä huoli! Liity joukkoomme kummaan. (:

    • uskontohistoria

      Itse haluan lähteä ei-uskovaisena teologiaa lukemaan. Uskontohistorian tutkijan ammatti kiinnostaisi :)

    • gigsu_aspa

      Eksyin tänne jostain syystä. Luettuani tämän ketjun olen aivan äimän käkenä... WTF? Te taidatte vitsailla, eikös juu?

      • erasmus5

        Kuule Sigurd, teologinen tiedekunta on nimenomaan Tiedekunta. Ei siellä oteta esim. mitään kantaa siihen, onko Jumala olemassa vai ei. Sen sijaan tutkitaan vaikka sitä, kuinka ihmiset käsittävät sen mitä uskonnollisuudella tarkoitetaan. Tai tutkitaan buddhismin historiaa, vanhoja käsikirjoituksia yms.

        Toki teologisessa tdk:ssa on mahdollisuus, niille jotka haluavat, saada pätevyys papin virkoihin. Tämä siksi, ettei Suomessa kirkkokunnat kouluta omia työntekijöitään kuten monissa muissa maissa.

        Häömmästyksesi on kyllä ymmärrettävää, koska ihmisillä on yleisesti käsitys, että teologiseen tiedekuntaan hakeutuvat ovat uskovaisia ihmisiä jotka valmistuvat papeiksi. Onhan heitäkin, mutta suurin osa on kiinnostunut teologiasta tieteellisessä mielessä.


      • Moikkamoi2
        erasmus5 kirjoitti:

        Kuule Sigurd, teologinen tiedekunta on nimenomaan Tiedekunta. Ei siellä oteta esim. mitään kantaa siihen, onko Jumala olemassa vai ei. Sen sijaan tutkitaan vaikka sitä, kuinka ihmiset käsittävät sen mitä uskonnollisuudella tarkoitetaan. Tai tutkitaan buddhismin historiaa, vanhoja käsikirjoituksia yms.

        Toki teologisessa tdk:ssa on mahdollisuus, niille jotka haluavat, saada pätevyys papin virkoihin. Tämä siksi, ettei Suomessa kirkkokunnat kouluta omia työntekijöitään kuten monissa muissa maissa.

        Häömmästyksesi on kyllä ymmärrettävää, koska ihmisillä on yleisesti käsitys, että teologiseen tiedekuntaan hakeutuvat ovat uskovaisia ihmisiä jotka valmistuvat papeiksi. Onhan heitäkin, mutta suurin osa on kiinnostunut teologiasta tieteellisessä mielessä.

        Kehoittiko Jeesus Raamatun kriittisen tutkintaan ja arvosteluun? Ei.


    • ascascasc

      Teologia ei ole kristinuskoa tai mitään muutakaan uskonnon oppia. Teologia on uskontojen tutkimusta. Sitä, miksi meillä on uskontoja, mitä uskonto on, mitä erilaisia uskontoja on ja mitkä ovat niiden ominaisuudet ja erot. Tai spesifisemmin, mitä jokin tietty uskonto on ja miten se vaikuttaa ihmisiin ja muihin asioihin. Teologia tarjoaa käsityksiä syihin ja ongelmiin, jotka esiintyvät esim. eri uskontojen kesken, ja siihen, mihin ja miksi ihmiset eri kulttuureissa uskovat.

      • Ordo ab Chao

        No kyllä nuo kuvauksesi sopivat paremmin uskontotieteeseen kuin teologiaan. Toki uskontotiedettä voi opiskella myös teologisessa tiedekunnassakin humanistisen ohella.

        Perinteisessä teologiassa kyllä keskitytään pääosin kristinuskon eri puoliin, kirkkohistoriaan ja Raamatun tulkintaan eli eksegetiikkaan.


      • Maallikko

        Teologia = θεος, theos, ”jumala”, λογος, logos, ”sana”, ”järki” tai ”keskustelu” = jumaluusoppia


    • ökjhöh

      onko teologeilla töitä ja onko opiskelemaan helppo päästä? täytyykö lukiossa olla käyny kaikki uskonnon kurssit että pärjää pääsykokeissa?

      • teologi222

        A1linjalla eli papeilla on nykyisin tietty heikommin työtä kuin ennen, pätkätöitä joutuu luultavasti alkuun tekemään. Mutta voihan a1 tehdä muutakin, esim. samaa kun A2 eli yleislinja, jolta voi mennä järjestötöihin,kristilliseksi toimittajaksi ym. Pitää olla oma-alotteinen kun etsii töitä ja aktiivinen muutenkin omassa seurakunnassa ja noin. Mutta niitä suhteita saa sitten tiedekunnan kautta jossei muuten. Opettajalinjakin on vielä, mut siitä ei ole itsellä tietoa. Siihen haetaan erikseen 2/3. vuonna ja varmaan opettajille on ihan hyvin työtä.

        Sinänsä ihan sama onko käynyt paljon uskonnonkursseja, koska pääsykoe pohjautuu 100% niihin pääsykoekirjoihin eikä aiempaan tietoon, mutta tietty luulis että ne on käyty joka tapauksessa jos teologia kerran kiinnostaa, ja kirjoituksissa menestyminen tietty kannattaa, koska uskonnon arvosanalla on isoin painoarvo haun lähtöpisteissä.


    • Anonyymi

      Paljonko on Papin palkka? Vissiin oli aika hyvä joskus 80 luvulla.
      puhuuko uusitestamentti papeista?oliko opetuslapset pappeja? onko valtion kirkko varakas laitos. ?
      eikö sellaset jotka palvelee lähes ilmaiseksi ole paljon uskottavampia , raha tekee ihmiset sairaiksi. ainaki itse myönnän ja ylpistyn heti.
      onkohan niin että pappi on uskova tai uskonnollinen tai vaikka vain palkka työläinen

      • Anonyymi

        Leipäpapin lopullinen palkka ennen helvettiä on 3875 E.


    • Anonyymi

      Voi olla ja onkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      318
      2923
    2. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      56
      2655
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      120
      1712
    4. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      118
      1440
    5. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      146
      1390
    6. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      30
      1293
    7. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      149
      1238
    8. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      69
      1090
    9. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1089
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      1030
    Aihe