Erimerkkiset valokuvapaperit

Hohokhoi

Sopiiko erimerkkiset tulostuspaperit tulostimiin? Omistan Canonin tulostimen, mutta paikkakunnaltani ei näytä saavan Canonin tulostuspaprua 10x15 koossa. Epsonia ja Agfaa kyllä olisi. Olisi kiva tietää ennen ostoa, josko erimerkkinen papri kävisi tulostimeeni. Varminta lienee kuitenkin tilata jostain nettiliikkeestä, mutta mielenkiinnosta kyselen, josko joku tietäisi.

7

1609

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • erimerkkinen papri

      Ostin kirjakaupan alennusmyynnistä Brother -tulostuspaperia, toimii mun Canonissa

    • Canonin printterissä olen käyttänyt Canonin ja Epsonin valokuvapaperia ilman silmin havaittavaa ongelmaa.

    • Epsonisti

      Tuskinpa tulostinmaakarit Canon, Epson, HP jne. itse paperia tekevät, sen enempää kuin musteitakaan. Paprut ja litkut saattavat tulla vallan mainiosti samoilta alihankkijoilta – omalla tuotemerkillä markkinoiminen on pelkkää kissanhännännostoa ja rahastamista. Tulostimet saadaan kaupaksi halvalla (alihintaan) ja liiketoiminnan vaatimat katteet revitään myymällä niihin kalliita tarvikkeita.

      En näe ainakaan mitään aihetta pelätä, että ”vääränmerkkinen” paperi olisi tulostimelle vahingollista – kunhan se vain on mitoiltaan ja paksuudeltaan oikeanlaista.

    • tulostusasetukset

      Itsellä ikivanha HP tulostin, Jolla ei valokuvia juurikaan kannata tulostaa, mutta kokeiltu on. Tulostusasetuksista (ominaisuudet > paperi/laatu) pitää muuttaa "muu valokuvapaperi", muuten ei kaiketi suostu toimimaan muilla, kuin Hp:n papereilla. Toimii kuitenkin ihan halpispapereillakin, kun asetuksen muuttaa.
      Vanha roisko, menossa vaihtoon pian, enkä tosiaan tiedä, miten on asianlaita uudemmilla ja muun merkkisillä laitteilla.

    • Kannattaa kokeilla

      Liiterissä on joskus harvoin ollut hintaisekseen yllättävän hyvää united office merkkistä Saksassa valmistettua paprua joten epäilen jotta vois olla Agfan tai Fujin tuotantoa eri
      paketissa.

    • Tulostusta tulee

      Minulla on aika uusi tulostin ja kaikenmerkkinen paperi passaa oikein hyvin siihen. Kuten yllä sanottiin, toinen tehdas tekee paperia, toinen tulostimia.

    • halvallasaa

      Paljon olen tulostellut ja varmaa on, että paperin nimellä ja merkillä ei ole väliä. Ei tulostinpoloinen tiedä mitä paperin taksivulla lukee. Tietysti paperin muu laatu, paksuus,kiilto, matta yms ratkaisee lopputuloksen. Mutta hinnoissa on huikeat erot. Nykyisellään paperien hinat on Suomessakin selvästi laskeneet. Esin HP:n everyday photopaperia (200g) A4-koossa saa monestakin kaupasta alle 15 eurolla 100 kappaletta.Nettikaupassa papereita vieläkin halvemmalla. Esim saksalainen Sweburn myy 220 gramman A4-paperia 100 kpl hintaa 9,99 euroa. Mustekasetit on Suomessa kalliimpia kuin kulta. Kannattaa tilata Saksasta tai Englannista. Hinta on 1/10 tai 1/15 Suomen hinnoista postikuluineen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8088
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3882
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1906
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1360
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1193
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      31
      1099
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      11
      925
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      847
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      822
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      787
    Aihe