No niin!
Vuosi on 2012 ja projisoin elokuvia tykistä suoraan seinälleni Epson eh-tw6000:lla (valotehoa 2200 lumenia). Kankaaseen en aio sijoittaa, kun on muita tärkeämpiä hankitoja ja koska haluan n. 3m levyisen kuvan. Maalipurkin voisin hyvinkin hankkia, jos tietäisin millä sävyllä seinä kannattaisi maalata.
Olisiko kenelläkään viimekäden tietoa (ei siis viiden vuoden takaista vaan viimekäden)? Ilmeisesti kuitenkin mieluummin valkoiseksi tulisi maalata kuin harmaaksi? Entäpä matta vai kiiltävä? Entäpä vielä muuta huomioitavaa?
Kaikki pinnat ovat huoneessa valkoista epätasaista tapettia, enkä lähde muita seiniä maalailemaan (ainakaan mustaksi), jotta sopu säilyy. Heijastukset ei siis juuri huoleta. Haluaisin vaan tietää minkä maalin valita.
Mieluummin jokin huokea hyvä perusmaali kuin satojen eurojen hifimaali...!?
Projisoin n. 3m leveää kuvaa ja vaalealle tapetillekin kuva on heijastunut melkoisen komeasti. Nyt kuitenkin ajattelin vetää seinän vitivalkoiseksi, sillä kun olen laittanut kokeeksi seinälle julisteen valkoisen nurjan puolen, tarkkuutta ja kirkkautta näyttää tulevan lisää vaaleaan tapettiin verrattuna.
Yksi hyväksi havaittu käyttäjäkommentti voi ratkaista koko jutun joten kiitos jo etukäteen siitä kuka sitten sen tulee antamaankin.
Seinän maalaaminen HD-tason valkokankaaksi
16
15083
Vastaukset
- Valkokankaaksi ja
projisointiin on olemassa valkokangassävy ja muistaakseni itselle tein Tikkurilan Harmonylla, joka on himmeä(olikohan tehtaan suositus).
- Hans Komppis
Kiitokset tästä!
Tähän kun vielä saisi muutaman käyttäjäkommentin, eli onko tullut kokeiltua tikkurilan H499?
Entäpä onko joku testannut F499 ja G499? Ovatko kummatkin niistä liian vaaleta?
Tuo H499 näin äkkiseltään näyttää melko harmaalta. Mitenhän valkoisen sävyt siihen reagoi? - tieto tuloo
Hei ! Älä maalaa millään vaalealla tai himmeän harmaalla maalilla. Menee tykin ominaisuudet hukkaan muuten ! Itselläni on hyvää kokemusta täysin mattamustasta Maston COLORmix 121 maalista. Kuva on ainakin mustista kohdista mustaa niin kuin kuuluukin olla. Hieman kuva on muuten tumma, mutta eipähän häikäise liikaa. Osta matta mustaa ! se on parasta, jotta musta näyttää mustalta !
- minävaantaas
mulla sama mietintä oli kesällä, nyt 2,4m kangas ja keskikaiutin suoraan takana. samalla sain kaikuja pois kun laitoin 100mm villaa kankaan alan verran etuseinään, pinnoitin kivivillan tummalla huopakankaalla (kangas päästää valoa vähän läpi, tai ainakin siltä tuntuu). kankaan mustat reunat auttaa jäsentämään kuvaa, ja hajasäteilyä ei ole niin paljoa kuin ennen. valkoinen katto on meillä pahin painajainen, seinät ei haittaa niinkään. epsonisi mustaa on 2d:ssä arvosteltu, joten kangas olisi paikoillaan...
- Hans Komppis
Ok! Taidan tehdä niin, että kokeilen Tikkurilan Harmony F499 ja ei toimi, niin sitten voi harkita harmaampaa sävyä. Luulen että tw6000 aika hyvin kuitenkin selviää mustasta, ainakin tuolla energy saving -lamppumodella. Riippuu vähän lähdemateriaalista ja missä asennossa auto-iiris milloinkin on. Kokeilin keittiön valkoiseen seinään ja se lupaili hyvää (en tiedä millä maalilla se on vetäisty...)
Nyt kun lähden seinää maalaamaan, toivon että lopputulos ei ainakaan olisi huonompi kuin vaalealle tapetille heijastettuna :)- Ckijkö
Harmonylla "valkokankaan" maalaaminen on kaikista huonoin vaihtoehto. On olemassa ihan oikeitakin valkokangasmaaleja, googlella läytyy. Hintaa satasen litra luokkaa. Paras vaihtoehto luonnollisesti oikea screeni.
- vittunäitäriittää
Ckijkö kirjoitti:
Harmonylla "valkokankaan" maalaaminen on kaikista huonoin vaihtoehto. On olemassa ihan oikeitakin valkokangasmaaleja, googlella läytyy. Hintaa satasen litra luokkaa. Paras vaihtoehto luonnollisesti oikea screeni.
Tykkis ei todellakaan puske mitään 2000 lumenia. Ehkä 800 jos hyvin käy.
Ja kun olet tuollainen puusilmä niin ehdotan sitä kangasta kaupasta. Yllätyt.
- ei maalia
Hei ! Älä mene maalaamaan millään valkoisella tai harmahtavalla maalilla ! menee pilalle tykin ominaisuudet ! Ehdottomasti paras on musta kangas tai jos välttämättä maalata haluat niin matta musta harmonyn maali !
- Mfmffmffm
Joopa joo. Jostain syystä tämä valkokankaan maalaus -trendi on nyt valloillaan. Trendi on erittäin typerä. Halvimmallakin valkokankaalla on paljon parempi lopputulos kuin harmonyllä.
Ja sitten ne rullattavat kankaat on kyllä huonoin vaihtoehto, maksat mekanismista mutta kuvanlaatu huonompi. Eli kiinteä kangas kunnon leveillä hajavaloa syövillä mustilla reunoilla on paras ja tyylikkäin ratkaisu. - Teemuee
Vaaleaan tilaan vaalea maali. Tällä saa valkokankaan maalattua seinään niin, että se hukkuu tarvittaessa valkoiseen seinään. Ja mitä enemmän matta sen parempi.
http://smartersurfaces.fi/tuote/smart-projektorimaali/
Kannattaa tehdä pohjatyöt kunnolla, eli oli sitten pohjana levy tai seinä, niin naulanreijät, saumat ja muut epätasaisuudet tasottamalla umpeen ja menoks. - viisaus
"Vuosi on 2012 ja projisoin elokuvia tykistä suoraan seinälleni "
Haluaisin tarkentaa, että vuosi on kylläkin 2017, eikä 2012!!!- Anonyymi
Oma kalenterini näyttää että olisi vuosi 2021.
- Tgfjiknbv
Ei missään tapauksessa kangasta se huojuu aina se se vasta on huono juttu.vaal harmaa maali kiinteään seinään on ainakin hyvä. Riittää amatööreille varsin hyvin.
- meikämanne17
vaikkakin alkuperäinen kysyjä lienee jo päivittänytkin tykkinsä? on tuo harmaasävy oikea LCD tykille. se toistaa kaikki päävärit samalla teholla ja H499 ja G499 on rgb sävyissä aika helppo kalibroitava tykille. toki löytyy muitakin, mutta hajavalon määrä ratkaisee kankaan/seinän sävyn. LCD tykin musta ei ole mustaa, vaan harmaata tai tumman harmaata, 0,6-0,9 gainin sävy on ok. Täysin päinvastaisen vaihtoehdon värit ja gainit 0,9-1,2 on taasen DLP tekniikan tykeillä, joissa ei pidä käyttää alle 1 gainin väriä johtuen monesti heikommasta rgb toistosta kotikäyttöön tarkoitetuissa laitteissa. Hyvän kankaan ja H499 maalin ero LCD käytössä lienee lähinnä valkoisen värin 'yliampuminen' kankaalla ja täten ehköpä rikkaampi kontrasti , ellei säädä riittävän alas nykyään aika tehokkaita tykkejä(2017). Silmää on helppo rasittaa liikaa, siksi tuo H499 ei ole hullumpi vaihtoehto, tai sitten 'viritetympi/lineaarisempi' rgb asteikko varta vasten tehdyllä maalilla (kuka myöntää asteikon mukaan maalikaupassa, ei kukaan... ideaalia ei saa, ja kalibrointi onkin hyvä löytyä tykistä jos haluaa kaiken siitä irti.
- Anonyymi
Tässä tämän vuosikymmenen ratkaisuja kotiteatteriin:
https://smartersurfaces.fi/tuotekategoria/valkokangasmaalit/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus167180- 1992567
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1082070En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761558Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911089- 41990
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46969- 79889
- 45739
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7738