Vatsa sekaisin Deprakinesta

hei,minulla on alzheimeria sairastava ukko joka saa rajuja epileptisiä kohatuksia,siihen annettiin Deprakine 500 mg,meneekö muilla käyttäjillä maha sekasin?Meneeköhän ajan myötä ohi?4 viikkoa jo mennyt tämä 500 mg...
2207
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Minulla ainakin vatsa sekaisin. joudun ottamaan Keppra 500 mg 6 tablettia /Deprakine 500 mg 4 tablettia vuorokaudessa . mutta tämä yhdistelmä on ainut mikä pitää kohtaukset kurissa (tajuttomuus/kouristus).

Äänestä

Kannattaa syödä kuituja ja mahdollisesti ottaa lääke vasta kauralesepuuron jälkeen, jossa vielä marjoja. Mustikat esim. hyviä vatsalle. Jos ripulia, niin eipä lääkekään vaikuta ja sitten on apteekista haettava Immodiumia, joka on siis vatsan toiminnan palauttava ripulilta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ristiina ja tytär kirjoitti:

hei,minulla on alzheimeria sairastava ukko joka saa rajuja epileptisiä kohatuksia,siihen annettiin Deprakine 500 mg,meneekö muilla käyttäjillä maha sekasin?Meneeköhän ajan myötä ohi?4 viikkoa jo mennyt tämä 500 mg...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu