Volvon lämmittimen ajastus

Vähän käytetty XC60

Uuden maasturivolvon sisätilan lämmitin ei suostu menemään päälle. Viime talvena lämmitin oli kovassa käytössä, mutta nyt käynnistys ei onnistu ollenkaan. Ajoneuvotietokoneen suorakäynnistys ei mene päälle, eikä myöskään diesellämmittimen ajastus. Ajoneuvotietokoneen "viiksestä" ei tapahdu yhtään mitään, vaikka kaikki muut valikot toimivat normaalisti... Myös tankki on täynnä dieseliä. Mikä neuvoksi, osaako Volvomiehet auttaa?

8

8209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ijijiiji

      Miten se on uusi "maasturi", jos on ollut jo viimetalvena käytössä? Vie merkkihuoltoon, oikea paikka kaltaisillesi.

      Ja toivottavasti on putkistot täynnä kesädieseliä, jolloin diesel ei kylje jäätymisen vuoksi lämmittimelle.

      • Kaltainen

        Persereikäasenteestasi päätellen olet töissä Volvon merkkkihuollossa, Bilia Kaivoksela? Miksi pitää toivoa, että putkistot on täynnä kesädieseliä? Miksi ylipäätänsä vastasit, jos älykyysosamääräsi on noin alhanen, ettet ymmärrä kysymystäni ja alat purkamaan omaa ahdistustasi puhumalla asian vierestä? Toinen varma merkki siitä, että olet Volvon huollossa töissä. Taitaa olla niin, että Volvohuolto kytkee lämmittimen pois päältä, jolloin "asennuksesta" laskutetaan naisihmisiltä vähintään 500 euroa?


    • ijijiiji

      Pahoittelut, en ole töissä Volvolla. Jaa, että miksi maininta kesälaadusta, noh, ehkä siksi, että se varteenotettava vikamahdollisuus. Uskoisin, että äo:ni on enemmän mitä sinulla. Mistä vetäsit tämän ahdistuskortin kehiin? Vaikuttaa hiukan siltä, että sinua ahdistaa Volvosi webaston toimimattomuus, minua se taas naurattaa.

      Vai, että huolto kytkee lämppärin pois päältä. Noh, pistä ukkos käyttämään auto huollossa, jos uskot tämän johtuvan sukupuolestasi ;) Ja jos huolto laskuttaa niin sehän vtuttaa vaan köyhiä ja osaamattomia.

      Tuliko mieleen muuten testata viiksen resettinappi, jolla aktivoidaan lämmittimen toiminta? Nollaa vaikka keskikulutus, jotta varmistuu viiksen toiminta.

      • Kaltainen

        Vastauksesi ovat varmistaneet epäilykseni alhaisesta älykkyysosamäärästäsi ja henkisestä vammastasi. Miksi ihmeessä uuden maasturin webaston toimimattomuus muuten niin kovasti naurattaisi? Tunnustan, että en tunne Volvon tekniikkaa, koska se ei ole minua koskaan pätkääkään kiinnostanut. Pitsin nypläyskin on kiinnostavampaa ja enemmän taitoa ja älyä vaativaa toimintaa, kuin mittareiden vikakoodien tulkinta excel-taulukosta. Paitsi älyn puutteesta, niin kärsit myös puutteellisesta moraalista. Ihan vain tiedoksi sinulle, osaamattomia asiakkaita ei saa kusettaa. Tämä on eettisesti hyvin arveluttavaa ja myös Suomen kuluttajasuojalainsäädännön mukaan rikollista toimintaa. Olisiko tämä ollut jo kolmas vihje siitä, että olet töissä Volvon merkkihuollossa? Viimeistään vammainen asenteesi naissukupuolta kohtaan varmistaa sen, että olet Kaivokselan insinöörejä tai vähintäänkin ammattikoulussa kouluttautunut autoteknikko. Mutta asiaan. Ensimmäisessä viestissäni kerroin, että uuden diesel Volvo maasturin (vuodessa ajettu n. 18 000km) sisätilan lisälämmitin ei suostu lähtemään käyntiin. Laite ei reagoi mitenkään viiksen toimintaan. Onko mahdollista, että lämmitin on kytketty irti ajoneuvotietokoneesta? Pystyykö lämmittimelle tekemään itse mitään, jotta sen saa käyntiin? Tarvitaanko lämmittimen korjaamiseen MIES ja mitä tämä epäinhimillisen ja jumalallisen miehisen älyn ja voiman ikarnaatio (=korjaamon Manu, Sepi tai Jarkko) tekee, jotta uuden Volvon sisätilan lämmitin saadaan kuntoon?


    • ijijiiji

      a) XC60 ei ole maasturi.
      b) testerit kertovat vian myös sanallisesti, ei pelkästään koodia.
      c) en edelleenkään ole töissä Volvolla, saati sitten edes autoalalla.
      d) mikäli koko ajan jankkaat auton uutuudesta vie se takuuseen.
      e) webasto ei ole sisätilan lämmitin vaan polttoainekäyttöinen moottorinlämmitin.
      f) ajoneuvotieokone on oikeasti ajotietokone.
      g) Entäs se lämmittimen sulake?

      • ravi

        mikä xc60 on


    • habanero1

      Mun V60:seen päivitetään softa lähiaikoina, on tehtaalta tullut ohje asian suhteen.

      Kun ajastaa lämppärin seuraavalle päivälle, määrittely "häviää" ja lämppäri ei käynnisty. Ajossa lämppäri ei myöskään mene automaattisesti päälle, mutta valikosta sen saa päälle. Näin mulla!

    • Anonyymi

      Löytyykö jostain Volvo lämmittimen verkkojohtoa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      97
      3998
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      97
      3357
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      131
      2668
    4. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      253
      2211
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      97
      1981
    6. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      100
      1903
    7. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      21
      1829
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      116
      1693
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1331
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      57
      1265
    Aihe