valehteleva mies

hyvä uskoinen hölmö

Sain mieheni kiinni tupakoimisesta. Kun aloimme seurustelemaan hän lupasi lopettaa sen ja lopettikin mutta nyt hän on aloittanut uudelleen. lupasi taas lopettaa mut kummasti kessulle haisee koko ajan ja silmät kirkkaina sanoo ettei oo polttanu. Mitä tässä pitäisi tehdä? minua loukkaa tämä päin naamaa valehtelu enemmän kuin se että hän polttaa ja pistää miettimään mistä muustakin hän minulle valehtelee. suhteen alkuaikoina hän jäi kiinni siitä että oli vehdannut muittenkin naisten kanssa mutta tietysti väittää että näin ei ole enää tapahtunut.
tämä kikkailu on saanut minut menettämään luottamukseni mieheen kokonaan ja mietin hänen jättämistään. toisaalta sydän sanoo että rakkauden ei pitäisi näin pienestä olla kiinni. tuntuu vaan niin pahalle kun kohdellaan näin.

5

860

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • offtopic

      miksi naiset aina on vaatimassa tupakoinnin lopettamista??
      Pidän huolen että tuleva rakas polttelee myös...

    • ollut ja mennyt

      Pointtihan oli valehtelu ei se itse tupakointi.
      Minulla myös kokemusta miehen valehtelusta ja kyllä se sattuu kun omalle rakkaalle aletaan puhumaan potaskaa ja vielä päin naamaa...siinäpä yritä sitten luottaa.

    • luottamus,mitä se on

      Ymmärrän aloittajaa, aiheena tässä ei ole tupakka vaan luottamus.
      Joskus riittää, että luottamus rikotaan kerran. Rikottu luottamus voi nakertaa lopulta koko suhteen. Se on helppo rikkoa, mutta vaikea saada takaisin, oli aihe mikä tahansa.
      Itseltäni vedettiin matto jalkojen alta. Olen yrittänyt unohtaa, yrittänyt luottaa. Päältäpäin se saattaa siltä näyttää, mutta ei se niin ole.
      Minua ei varsinaisesti petetty, muuten kuin henkisesti. Suhde näyttää ulospäin ok:lta, näin mieskin luulee, mutta silti itken ja epäilen sisälläni koko ajan.
      Yritän olla hyvä, yritän tyydyttää mieheni ja se vie voimani. Mietin eroa, koska suhde ei omalta osaltani ole sama kuin ennen.
      Joskus pienellä virheellä voi olla suuret seuraukset. Jos yhdellä osa-alueella petetään luottamus epäilee jatkossa kaikkea.

      • voielämä..

        Ihan samanlainen tilanne täälläkin :/ Mietin vaan onko edes mahdollista rakentaa luottamusta uudelleen ja kuinka helkutissa pystyisi sitten unohtamaan menneet. Voimat vaan kuluu yliyrittämiseen ja masentavien ajatusten pois mielestä työntämiseen, tosi paha olla kokoajan. Miettii vaan oisko parempi yksin ja kiroaa sen tunteen alimpaan, joka saa pysymään vielä tässä ja yrittämään. Jotenkin vaan vahvasti tuntuu, että tämä tässä hiljalleen hiipuu tein miten paljon vain. Yhtä tunteiden ja järjen taistelua, huoh.


    • Kylmästi

      Miksi miesten puheet, mielepiteet ja teot ovat usein niin ristiriitaisia? Hullukaan ei pysy kärryillä siitä missä mennään ja mistä tuulee. Ja kun jäävät kiinni tästä, en tiedä voiko sitä sanoa valehteluksi, kiistävät munattomuuttaan kaiken.

      Tämmöinen syö luottamusta. On erittäin, äärimmäisen tyhmää, alkaa pelata jotain tämmöistä peliä mieheltä. Varsinkaan sellaisen naisen kanssa jolla on hyvä muisti ja taustalla kokemuksia epäluotettavista miehistä. Tämmöinen satuilu ja epätarkkuus pilaa suhteen, ja ero tulee.

      Varsinkin vaihe, jossa nainen kysyy selvitystä eriäville mielipiteille. Se selitys on annettava. Mykkäkoulu on sama kuin ilmoittaisi lähtevänsä huoriin samantien. Moikka vaan.

      Sekään ei pelasta selittämisvelvoitteelta, että sanoo ettei tykkää selitellä.

      On erittäin epäkohteliasta ja loukkaavaa väittää, ettei ole puhunut yhtä taitoista mielipidettä. Hetken päästä mies väittää ettei ole puhunut kumpaakaan mielipidettä. Kun ei ole ilmeisesti järkevää selitystä kummallekkaan ajatupierulle. Ja kun anteeksipyyntöäkään ei ikinä tule, tietää nainen arvonsa. Luottamusta on tuon jälkeen ainakaan multa turha enää toivoa. Missään asiassa. Ikinä.

      Näin toimii jokainen 100% rehellinen, tavallinen, kunnollinen suomalainen mies.

      Minkälaisiä ovatkaan sitten ne, jotka eivät ole 100% rehellisiä???

      Alan selibaattiin tai lesboksi, ei näitä sankareita ja besservissereitä jaksa enää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      50
      886
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      11
      853
    3. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      778
    4. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      45
      778
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      750
    6. 57
      667
    7. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      607
    8. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      60
      607
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      576
    10. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      121
      550
    11. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      28
      518
    12. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      20
      507
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      47
      495
    14. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      495
    15. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      487
    16. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      72
      466
    17. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      447
    18. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      33
      435
    19. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      17
      430
    20. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      429
    Aihe