En luota kirjabloggareiden kirja-arvioihin tippaakaan!

Oma kilpi

Suurin osa ei edes ole kirja-arvioita, vaan pelkkää juonen ylimalkaista läpikäymistä. Se henkilökohtainen mielipide kirjasta puuttuu. Kriittistä näkökulmaa pelätään. Koska jatkossakin halutaan kutsuja kustantajien kekkereille, ollaan joka suuntaan mielin kielin, eikä uskalleta vahingossakaan pyllistää mihinkään suuntaan. Tärkeintä näille kirjabloggareille tuntuu olevan suosion saavuttaminen blogimaailmassa ja kirjallisissa piireissä.

Kotimaisen kirjallisuuden tasoa ei saada nousemaan sillä, että jokaista romaania sievistellään ja ylistetään oman henkilökohtaisen suosion takaamiseksi, vaikka romaanin todellinen sisältö ei ylistystä ansaitsisi. Nämä kirjabloggarit kehuvat selkeästi huonojakin kirjoja, kuvitellen näin tekevänsä hyvää, mutta todellisuudessa he tekevät karhunpalveluksen kirjallisuudelle. Jos suuri yleisö alkaa vääristyneitä blogiarvioita luettuaan kuvittelemaan, että jokin täysin surkea kirja on muka taiteellinen mestariteos, se ainoastaan laskee julkaistun kirjallisuuden tasoa Suomessa.

Selkeimmin tämä tulee ilmi niissä tapauksissa, joissa Helsingin Sanomat tai muut valtakunnalliset päivälehdet ovat kirjoittaneet romaanista lyttäävän arvion, mutta sitten näiltä kustantajien suosioon hamuilevilta kirjabloggaajilta alkaa tulla ylistävää arviota, mikä on kuin mustan värittämistä valkoiseksi. Ja minkä tähden? Tällä tavoin kirjabloggajat tekevät itsensä vain naurunalaiseksi, sillä nuo arviot saavat kirjallisuudesta mitään tajuavan lukijan vain kyseenalaistamaan näiden kirjabloggaaien taidot kirjojen arvioitsijoina.

Muutama (pari-kolme) sellaista blogia onneksi löytyy, jossa uskalletaan sanoa aito mielipide, mutta harvassa nämä ovat. Kaikkein huvittavinta on seurata sitä rivien väliin piilotettua sodankäyntiä, jota kustannusalaa nuoleskelevat kirja-bloggaajat käyvät näitä rehellisiä arvioita tekeviä blogeja vastaan....

11

634

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sivullinen seuraaja

      On järkyttävää seurata kun koulutettu ja sivistynyt ihminen muuttuu tahdottomaksi nuoleksijaksi pienen imartelun ja muutaman kestityksen jälkeen.
      Nähty on ja ihmettelen.

      • paatero2

        Jos joku haluaa tutustua nuoleskelevaan ja imelään kirjablogiin, sellainen löytyy täältä www.psrakastankirjoja.blogspot.com
        Kovinkaan koulutettu tai sivistynyt ihminen ei voi olla kyseessä, jos tuollaista soopaa suoltaa.


      • nammukka
        paatero2 kirjoitti:

        Jos joku haluaa tutustua nuoleskelevaan ja imelään kirjablogiin, sellainen löytyy täältä www.psrakastankirjoja.blogspot.com
        Kovinkaan koulutettu tai sivistynyt ihminen ei voi olla kyseessä, jos tuollaista soopaa suoltaa.

        Tiedän blogin. On todellakin ihan karseeta tuotosta. Tyhmyys paistaa läpi. IMO.


    • scarabaeus

      Kirjailijanalut palstalla on aloittamani ketju

      kirjamessuamista

      ja siellä on nyt kirjamessuilla käyneiden bloggareiden juttuja kirjamessuista.

      Mielestäni nämä kirjabloggaajat avittavat suuresti netin kautta sillä tavalla, että kun esmes nyt minä en käynyt niillä Helsingin kirjamessuilla, enkä kyllä muidenkaan kaupunkien,
      niin näitä blogeja seuraamalla tai visiitit niillä sillointällöin auttavat minua ainakin löytämään uutuuskirjoja.

      Edistystä ja sivistystä !

    • myötähäpeäjä

      Lueppa tarkemmin. Tutki asioita.
      Tarjoilu on ylenpalttista ja vuoden kirjabloggaajan palkintoa pedataan..

    • Halåå

      No älkää nyt höpöttäkö. Eihän kaikissa blogeissa ole tarkoitus edes arvioida kirjoja vaan esitellä niitä mitä on lukenut. Osa on päiväkirjamaisia, muistiinpanoja luetuista kirjoista. Kyllä niissä kerrotaan myös se, jos kirja ei miellyttänyt. Tai jos se vaikka jäi jopa kesken kun oli niin huono.

      Taitavat pahimpia kotiinpäinvetäjiä olla nämä "valtakunnalliset päivälehdet". Oman konsernin kirjakustantamon kirjat kehutaan ja joskus arvostellaan kilpailijan, joka haukutaan.

      Jos minä blogiini kirjoitan, että pidin Harry Pottereista niin en oleta sen olevan tulessa palamaton totuus vaan minun oma subjektiivinen mielipiteeni! Rauhoittukaa hyvät ihmiset ja keskittykää lukemiseen.

    • Mette

      Hyvä ihme, paapovatko kustantajat todella kirjabloggareita? Olen arvostellut lukemiani kirjoja vuosikaudet (ensin nimellä Luetut 2006-2011 ja nyt Dinosauruksen ehtoojupinat) eikä yhtään lahjusta ole tarjottu. Miten niihin piireihin pääsisi?

      Minä muuten yleensä bloggaan kirjoista, joista olen edes kohtuullisesti pitänyt, koska en lue loppuun kirjaa, josta en pidä.

    • järkeä päähän

      No eihän kirjabloggareiden kirja-arvioiden tarvitse olla ammattimaisia? Jokainen saa omassa blogissa sanoa lukemastaan kirjasta mitä haluaa eikä heidän tarvitse noudattaa mitään tiettyä kirja-arvostelukaavaa. Tottakai ihmiset, jotka lukevat kirjoja harrastukseen ajattelevat kirjoista eri tavalla kuin ammattikriitikot. Komppaan Halååta, minäkin voisin ihan hyvin aloittaa kirjablogin ja esitellä mitä luin ja mitä siitä kirjasta ajattelen. Ja vielä ihmisten kiusaksi linkittää sen Suomi24:n keskustelupalstalle, jolloin voidaan vielä keskustella lisää siitä, millaisia kirjablogien pitää olla.

      • Mette

        Juuri ehdottamallasi tavalla monet bloggarit mielipiteitä vaihtavat. Lisäksi on myös keskustelupalstoja, joissa varsin vapaasti ollaan monenlaista mieltä.


    • Häh?

      Vuoden kirjabloggaaja palkinto? Mikäköhän taho sellaisen jakaa? Tai ne ulkomaan matkat?
      Jokainenhan on tietysti vapaa aloittamaan kirjabloggaamisen, niin pääsee nauttimaan näistä hillittömistä etuisuuksista...

    • 6+3

      Olen joskus kommentoinut kirjablokkaajien arvioita. Jos mielipiteeni ei ole mennyt yksiin bloggarin kanssa, kommenttiani ei ole julkaistu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      271
      1673
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      45
      1539
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      151
      1251
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1037
    5. 137
      1035
    6. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      981
    7. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      73
      943
    8. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      449
      917
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      47
      881
    10. Kesä ja nuorison mopoilu

      Tänään neljä mopoa ajelivat yöllä ihan miten sattuu pitkin kyliä liikenteenjakajan väärältä puolelta hirveää ylinopeutta
      Suomussalmi
      150
      864
    Aihe