Elikkäs en ole mikään kokenut Harrikka-kuski, ostin tuossa Sporster 883 vm. 2004 Harrikan ja olen sillä ajellut vähäsen, mutta sammuu herkästi pienillä kierroksilla ja hieman pätkii. Vaihdoin tulpatkin uusiin, mutta homma ei siitä muuttunut.
Tällä pyörällä ei ole edes paljoa ajettu, alle 1000km, joten onko liian vähällä ajolla ollut? On kyllä säännöllisesti ajettu vuosien varrella. Onko sporttereissa joku tyyppivika?
Otti vaan hieman koteloon, kun olisin vielä loppukesällä ajanut, mutta ei se oikein mukavalta tuntunut. Pitäskö viedä huoltoon ens kevättä varten?
Sporsterin kanssa käyntiongelmia...
9
1646
Vastaukset 9
- Haha hah
8 vuotta vanha peli eikä muka edes sisäänajettu vielä,1000km?! On se vvaan mahtava pyörä kun ei malta olla ajamatta säännöllisesti. LOL
- dvt1
Typerys taas puhuu kun ei tiedä asioista yhtään mitään, huollon puutteesta nuo ongelmat varmasti johtuvat. Väitän että mittariston lukemia on pyöritetty reippaasti alas päin.
- dvt1
Onko bensa tuoretta vai kuukausia vanhaa? Jos bensa on vanhaa niin vaihda tuoretta bensaa tilalle.
Onko ilmanpuhdistin puhdas eikä likainen?
Ovatko pakoputket ja ilmanpuhdistin vakiot vai ovatko ne vaihdettu niin sanottuihin viritysosiin? Jos eivät ole vakioita niin voi olla todennäköistä ettei polttoaineseosta ole säädetty sopiviksi noille viritysosille. Joten käy laihalla.
Entä onko akku varmasti kunnossa?
Tarkista myös että yksikään pakoputkiston pulteista ei ole löysällä
Oudon vähän on ajettu jos tuo 1000km paikkansa, jotenkin kuitenkin epäilen että mittaristoa on pyöritetty ja todellisuudessa tuolla sporsterilla on ajettu enemmän. Jos tuo on kuitenkin totta tuo lukema niin voi olla että kaasarissa on roskaa esim. suuttimissa.
Kannattaa tehdä tunnut hdcf foorumille, siellä on asian tuntevampaa porukkaa kuin täällä.
http://www.hdcf.fi/juttutupa/- dvt1
"tunnut>tunnus"
- Tuossa on edellinen
omistaja ollut tyypillinen Harrikkakuski,ostanut moponsa jotain muuta kuin ajamista varten,ehkä sitä rispektiä saadakseen. Pörrännyt kylillä nahkaliivit paukkuen hädintuskin 100km/vuosi? Jos huijaisi kilometrejä alaspäin niin huijaisi edes uskottavasti. Minä uskon että nuo ovat ihan todellisia kilometrejä,sellaista se on hoodeemiehen elämä.
- Akat asialla
Niin kilometrit pitää kyllä paikkansa, on huollettu säännöllisesti merkkiliikkeessä, vaikka kilometrejä ei ole kertynytkään ja pyörää on säilytetty olohuoneessa!!! Pyörä on ulkoiselta asultaan aivan uuden näköinen ja myyty uutena samasta liikkeestä, missä se myös sitten on huollettu vuosittain. On toki vaihdettu suoremmat pakoputket, että on äänekkäämpi. Putket ei fuskaa. Akku vaikuttaa aika vanhalta, siis aika usein on ilmeisesti ladattu, kun napojen kohdalla näkyy naarmuja, muuten akku päällisin puolin, kuin uusi, ei likaa taikka pölyä missään. Eli uskon tarinan, mikä minulle on kerrottu!
Bensa tankissa voi tietty olla vanhaa, sitä en ole vaihtanut. Vain tulpat vaihdoin loppukesällä. - dvt1
Akat asialla kirjoitti:
Niin kilometrit pitää kyllä paikkansa, on huollettu säännöllisesti merkkiliikkeessä, vaikka kilometrejä ei ole kertynytkään ja pyörää on säilytetty olohuoneessa!!! Pyörä on ulkoiselta asultaan aivan uuden näköinen ja myyty uutena samasta liikkeestä, missä se myös sitten on huollettu vuosittain. On toki vaihdettu suoremmat pakoputket, että on äänekkäämpi. Putket ei fuskaa. Akku vaikuttaa aika vanhalta, siis aika usein on ilmeisesti ladattu, kun napojen kohdalla näkyy naarmuja, muuten akku päällisin puolin, kuin uusi, ei likaa taikka pölyä missään. Eli uskon tarinan, mikä minulle on kerrottu!
Bensa tankissa voi tietty olla vanhaa, sitä en ole vaihtanut. Vain tulpat vaihdoin loppukesällä.Eli todennäköisesti syy on itse sitten joku noista aiemmin mainitsemistani:
1.Vanha bensa.
2.Polttoaineseoksia ei ole säädetty tuon pakoputkiston kanssa sopivaksi, siksi käy moottori käy laihalla seoksella. Jostakin syystä monet ovat niin idiootteja etteivät säädä tai säädätä seoksia kuntoon. Seostensäädöllä voisi saada viritys pakoputkistosta yms. todellista hyötyäkin pelkän lisääntyneen pärinän lisäksi. Osa ei vain tunnu tajuavan sitä että älyttömän laiha polttoaineseos voi lyhentää moottorin elinikää pidemmän ajan kuluttua.
3.Roskaa kaasarin suuttimissa.
- jeeeeeeeeeeeeeeeeeee
Mitä olen tienpäällä kuulostellut noita Harley-Parkinsoneja, tuo on ennemminkin ominaisuus kuin vika.
- nimimerkki tähän
Joo, tutulta kuulostaa. Oma 1200-Sportsteri oli todella vähän ajettu mutta maannut tallissa ilman huoltoja. Paukkui putkeen, suutin tukossa ja vielä mitä. Eli pariin otteeseen käytin huollossa ennen kuin alkoi papattaa asianmukaisesti.
Vie pyörä huoltoon ja toivotaan parempaa onnea ens kaudelle!
t. akat täälläkin asialla
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1661558Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää2561086Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.183752- 43711
Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah209674Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen63655- 40576
Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi48541- 39534
Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on67533- 32491
Yt:t kunnassa päättyi
Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul56487- 54480
Tulisitpa käymään joskus vielä
Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd23479Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal169466Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi
Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.26460- 6443
- 69441
- 20406
Kiulu myynnissä!
Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma22405