Eikö tarkoitus ole valita hyviä edustajia ja asiansa osaavia henkilöitä keskeisille paikoille?
Jotenkin otti silmään tuo netissä oleva uutinen:
Perussuomalaisten 92 vuotias ehdokas menossa läpi!!!
Ketä tällainen pelleily loppujen lopuksi hyödyttää?
Jotenkin otti silmään tuo netissä oleva uutinen:
Perussuomalaisten 92 vuotias ehdokas menossa läpi!!!
Ketä tällainen pelleily loppujen lopuksi hyödyttää?
Vastaukset 21
Vanhimmat
Mitä väliä on valitun iällä, jos puolue on hänet mitannut ja hyväksi havainnut.
Väestöhän vanhenee kovaa kyytiä.
Hyvähän on, etteivät kaikki ole nuorisoseuran ikäisiä.
Aivan tottaperkele. 92 vuotias ajaa vanhuksien asioita. Ikäkin sen kertoo.
Persut ovat täsmäesimerkki siitä, etteivät rotujaottele ketään suomalaista kuten vaikkapa demarit ja kokoomus.
Noo..meneehän se yksi tervaskantokin siellä joukon jatkona; meidän kunnan valtuutettujen keski ikä on n. 56 vuotta...eli mistä tulos kertoo, nuoria ei kunnallis politiikka kiinnosta, eikä puolueita asettaa nuoria ihmisiä ehdokkaiksikaan..no nyt on kokemusta ainakin, siis elämänkokemusta..
Keskusta oli suurin läpimennyt puolue, ja persut voitti ..uusien ehdokkaitten lukumäärällä, ja sdp kärsi rökäletappion..näin on, nähtäväksi jää millaisia mylläköitä nähdään..kuullaan.
Juha Sipilä puolueen johtohahmona on ollut suuri menestys.
Minua surettaa myös nuorten naisten vähäinen kiinnostus oman kuntansa asioiden hoitoon, heillä...siis näillä "perheenheiluttajilla" ts. perheen heiluttajilla olisi näkemystä lapsiperheiden tarpeisiin ja tilaan, - mitä ne nämä vanahat enää ymmärtää ja välittää lapsiperheiden ongelmista.
Minusta nuoret naiset tekevät viisaammin, kun käyttävät vähäisen vapaa-aikansa lastensa hoitoon eikä politiikassa pyörimiseen. (Pirre*). Ja muutenkin, koen, että lapsiperheiden ahdinko kertoo enemmän muuttuneista arvoista ja asenteista kuin huonosta perhepolitiikasta. Tietysti se voi ohjailla massoja, mutta raha ei minusta lopulta ratkaise sitä, miten asiat kunkin kohdalla lutviutuvat.
Ja "vanhojen" ihmisten täytyy olla todella kovaksikeitettyjä, elleivät lapsiperheiden asiat/ahdinko heitä kosketa. Eri asia sitten on, miten jaksavat toimia asioiden saattamiseksi parempaan jamaan.
Tuskin ne naiset ja äidit nyt silti perhettään ja lapsiaan hylkäisi, vaikka osallistuisivatkin esim. kunnallispolitiikkaan, eikä se nyt joka lautakuntaan ja luottamustoimeen olisi pakko tuppautua...tai lupautua.
Mitä esim. kepulainen 60 mies (maanilveilijä) ymmärtää kaupungissa asuvan ja työssä käyvän nuoren perheen ongelmista ja tarpeista, - luulen että mieluummin keskitytään varmistamaan oman äänestäjäkunnan tyytyväisenä pitäminen.
No mulla on aina mielessä nämä ääritapaukset (Pirre*), äidit, jotka imettivät lastaan eduskunnassa tai ne, jotka toivat lapsen pitkäpiimäisiin kokouksiin, joissa lapsi istutettiin kokouspöydän alle piirtelemään...
Kai näitä on, joiden lastenhoito on kondiksessa, ajattelen vain, että ainakin isommissa kunnissa luottamustoimet ovat aika työllistäviä ja kokoukset painottuvat iltaaikaan, joka olisi sitä perheen yhteistä aikaa.
Olen kai turhankin asenteellinen, mutta minua ilahduttaa aina, kun joku nuori isä tai äiti lopettaa poliittisen uransa perhesyihin vedoten. Onko se sitten totta vai ei, mutta ihan eleenä arvostan sitä.
Minua taas ihmetyttää, mistä monilla jää aikaa ja jaksamista hoitaa kunnallisia asioita vaikkapa kansanedustajan raskaan ja kiireisen taakan lisäksi.
Totta kai on hyvä, että päättäjillä itsellään on kosketus niihin asioihin mistä päättävät, mutta taitaa kotiaika olla minimissä.
"Laatuajasta" en viitsi edes sanoa, mitä mieltä siitä olen.
Sitenpä ei minua närästä, jos vaikka päättäjiin saadaan edes kajoa myös iäkkäiden maailmasta.
Tiedä sitten, kuinka tarkkaan ja tähdellisesti nuoret hallitsevat ja ymmärtävät vanhusten asiat?
Lapsilla on yleensä puollustajansa, vanhoilla ei aina ole ketään.
Hyvä vaan, että kaikki eivät ole nelikymppisiä perheenpyörittäjiä. Tuo puolue vaan epäilyttää.
Äänestän aina vanhempia ehdokkaita, paras jos on eläkkeellä. Poliittinen kanta on kuitenkin tärkein, mutta alle 50-vuotiasta en hevin äänestä.
Persut on protestipuolue. Kai heillä on varaa hätkähdyttääkin - vielä.
Omassa kunnassani heillä oli jo muutama varteenotettava ehdokas. Talousasiantuntijana mainetta saanut tuttuni sai ääneni ja meni läpi kirkkaasti.
Eli äänestin tällä kertaa henkilöä, en puoluetta.
Itsekin kiinnitin huomiota siihen, että useilla puolueilla oli listoillaan eläkeläisiä, tosin vain tunnetuimmat heistä saivat valtuustopaikan.
Ihan vielä tuosta persujen odotettua huonommasta vaalimenestyksestä:
Protestipuolueen noste ei kestä kauan, ellei se esitä näyttöä osaamisestaan.
Minusta persuilta tuo näyttö on puuttunut (eduskuntatyössä), ja se voi olla syynä siihen, ettei heitä enää äänestetty samaan malliin, jätettiin mieluummin vaikka äänestämättä. Omassa kunnassani äänestysprosentti oli vähän päälle 50, hälyttävän alhainen...
Mikäli hänellä "LANTTU LEIKKAA" ja on ollut aiemminkin politiikassa mukana.
Tukijoukkoa on ja äänestäjiä niin parempi hän kuin joku ensikertalainen:-)
Perussuomalaisia.
Sehän oli heidän ehdokkaansa.
Toivottavasti myös häntä äänestäneitä...
Nukkuvien puolueen kannatus jo yli 40% eli jotain on pahasti vinksallaan tässä maassa.
Kun päivittäin saa lukea jatkuvaa valitusta hallituksen ja yleensä poliitkkojen toiminnassa, niin nukkuvien puolueen suuruus ihmetyttää kovin, miksi vain valitetaan eikä edes pyritä vaikuttamaan. Onneksi omassa kunnassani äänesti yli 2/3 äänioikeutetuista ja valtuuston keski-iäksi tuli n.42 vuotta, eli kaiken ikäisiä on mukana tasapuolisesti.
Täällä vain PS lisäsi paikkojaan.
Sanopa muuta, kummallista ettei ihmiset tajua että j o k u aina heidän asioistaan päättää, vaikka kuin jättäisivät äänestämättä, eikö olisi parempi tutustua kunnolla esim. kuntienkin asioitten hoitoon ja yrittää vaikuttaa juuri sillä omalla ehdokkaallaan asioihin, tai puolueella...onko ihmisistä tullut laiskoja ja välinpitämättömiän liian hyvän toimeentulon tai elitason takia, oletetun elintason...vai hyysätäänkö ihmisiä kotiin..(=provo).
No, valittavina oli aika huonoja vaihtoehtoja: pikkukuntalainen ei tykkää hallituksen ajatuksesta lakkauttaa hänen kotikuntansa. Useimmat eivät tykkää kepun mallista joka veisi äänioikeuden, vai milloin viimeksi olette äänestäneet maakuntavaaleissa? Ja niiden mielestä jotka ajattelevat asioita pidemmälle persujen malli vastustaa kaikkia muutoksia on myös huono.
Nukkuvat ovat jo todenneet, ettei äänestämällä voi vaikuttaa mihinkään. Puolueitten puheet ennen ja jälkeen vaalien ovat kuin yö ja päivä. Minäkin tunnen alueeni ehdokkaista 3 kpl ja siksi en ainakaan heitä äänestä.
Juhuu, iäkkäille täysi toimintakielto!
Miksi? Kai yhteiskunta on iäkkäitäkin varten?
Pianhan suurin osa äänestäjistä alkaa olla eläkeläisiä, eläkeiässä.