Millaista homona koulussa?

Hesarin toimittaja

piditkö peruskoulusta, vai oliko homous hiertävä salaisuus tai kiusaamisen aihe?

Etsin Helsingin Sanomiin haastateltavaksi eri-ikäisiä ihmisiä, jotka eivät jostain syystä ole viihtyneet peruskoulussa. Odotan yhteydenottoja p. 09-122 2529 ja [email protected].

Kaapista ei tietenkään tarvitse tulla ulos julkisesti, vaan koulukokemuksista voi kertoa anonyymistikin :)

Pihla Tiihonen

5

2023

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Poikalapsi

      Siis miksi tehdä tuommoinen juttu - pitääkö koulussa viihtyä? Eikö koulu ole sitä varten, että siellä oppii asioita? Hesari tekee nyt taas kohujuttua juuri koulujen alkaessa, ja näin maassa puhutaan sitten siitä, kuinka ope kiusaa, karkkia ei saa syödä, lakki on pakko ottaa päästä... Hohhoijaa!

    • Priva

      Miksi haluat nuuskia toisten asioita?

    • Skyline

      Peruskoulussa yleensä homot ovat piilossa. Yleisesti katsottuna kaikki peruskoululaiset ovat heteroja koska kukaan ei uskalla myöntää olevansa homo. Eikä mikään ihme sillä nykyaikana koulukiusaus voi alkaa paljon pienemmästäkin seikasta.
      Yleensä peruskoululaisetkaan eivät tiedosta ovatko homoja vai heteroita että se opitaan yleensä yläasteen lopulla tai lukion/ammattikoulun alussa.
      Mutta kukaan ei halua joutua porukasta pois sen takia että on homo. Ehkä paras kaveri ei välitä asiasta, mutta hänkään tuskin uskaltaa pistää joukkovoimaa vastaan. Jotta koulussakin uskallettaisiin olla mitä ollaan pitäisi pistää kovemmat rangaistukset homorasismia harrastavia kohtaan ja enemmän valistaa tästä aiheesta sillä joskus kun itse olin peruskoulussa niin aina valistettiin seksistä. Ja nimenomaan miehen ja naisen välisestä seksistä. Ikinä ei puhuttu mitään homoista. Katson että koulukin on omalla opetuksellaan osa syyllinen tähän rasismiin mikä vallitsee nykyajan peruskouluissa.
      Joten voisin toivoa että tulevat nuoret opettajat rupeaisivat valistamaan enemmän homoudesta.

    • ikävä ihminen

      Ihan kuin tässä olisi oletuksena, että homot eivät ole viihtyneet koulussa. Koulussa viihtymiseen vaikutti tietysti moni muukin asia kuin se, että onko homo, bi tai hetero.

    • ikävä ihminen

      miten homous määritellään tässä tapauksessa?
      Siis jos fantasioi toisesta pojasta ja haluaa nähdä hänen kikkelinsä, onko homo. Vai onko homo vasta se joka harrastaa fyysistä toimintaa toisen samaa sukupuolta olevan kanssa?

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1397
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1210
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      5
      1139
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      855
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      800
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      693
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      682
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      646
    Aihe