Läppärin emolevy hyytyi ja korjaamo suositteli uuden hankintaa. Miten tuosta vanhasta kovalevystä saisi imaistua kuvat, ym. vanhan datan uuteen tai muistitikulle? Onko jotain keinoa kytkeä vanha HD kaapelilla uuteen koneeseen?
Vastaukset 5
- pröötsis
Hankit sopivan usb kovalevykehikon vanhaa kiintolevyä varten. Sopivuus määräytyy kovalevyn liittimien mukaan
http://fi.wikipedia.org/wiki/IDE
http://fi.wikipedia.org/wiki/Serial_ATA Jatkossa muista tehdä aina varmuuskopio ulkoiselle levylle tai muulle medialle! Ei tiedä koskaan että milloin kovalevy menee lopullisesti rikki ja silloin harmittaa jos lapsuudenkuvia ei voi enää palauttaa.
- ylik67
Jos koneessa oli SATA-levy ja jos tuttavapiiristä löytyy pöytäkoneen omistaja, niin sen levyn saa suoraan kiinni pöytäkoneeseen. Sitten vain kopioit tiedostot tikulle.
Muussa tapauksessa teet kuten neuvottiin, hankit tuon kehikon ja muistat jatkossa pitää varmuuskopiot tallessa :)Sen tikun hinnalla voi varmaan osta kymmenen kehikkoa, jos aikoo sille kaikki tiedostot mahduttaa. Lisäksi kehikolla sen vanhan levyn saa hyötykäyttöön.
- ulkoinen kovalevy
Ali67 kiittää hyvistä neuvoista. Homma hoidossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1771580
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.104793En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58735Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203598- 128561
- 48546
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50528- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15510- 25493